בג"צ קרא את המדינה לסדר, ותבע לדעת מדוע המדינה עדיין לא מאפשרת לפלסטינים להיכנס לאדמתם, הסמוכה לשני לבנה ›

מבנה בית המשפט העליון בקריית הממשלה - By israeltourism (Flickr: Israel Supreme Court) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
מבנה בית המשפט העליון בקריית הממשלה – By israeltourism (Flickr: Israel Supreme Court) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

ביום שני השבוע, שופט בג"צ עוזי פוגלמן קרא את המדינה לסדר, ותבע לדעת מדוע המדינה עדיין לא מאפשרת לפלסטינים להיכנס לאדמתם, הסמוכה לשני לבנה.

רקע:

האדמות החקלאיות של היישוב הפלסטיני סמוע, שנמצא מעבר לקו ההפרדה ומעבר לקו הירוק, נמצאות בין הקו הירוק ובין גדר ההפרדה. על מנת לעבור את גדר ההפרדה ולהגיע לאדמותיהם הכלואות במיקום זה, על התושבים לתאם כניסה עם הצבא. הבקשות שלהם נדחו במשך שנים, והם לא יכלו לעבוד את אדמתם. במקביל, בעת שהחקלאים הפלסטינים מוגבלים בכניסה לאדמתם, תושב מתושבי היישוב שני לבנה, הישוב מצדו השני של גדר ההפרדה, החליט לאמץ את האדמות לעצמו. התושבים לא היו מודעים לכך. בבית משפט, הפולש לא יכל להביא צידוקים חוקיים לפלישתו. בית המשפט הורה למדינה להסביר את איסור כניסתם של התושבים הפלסטינים.

במהלך השנה המדינה דחתה פעם אחר פעם את תשובתה, מנימוקים שונים. השבוע דרש בית המשפט לקבל תשובות ברורות. השופט פוגלמן הודיע למדינה כי אם עד לתאריך ה28 למרץ לא תתקבל תשובה מניחה את הדעת, בית המשפט יתן צו המורה לאפשר לפלסטינים לעבד את אדמתם.

סירבנו לבקשת הדחייה, וטענו כי  פרקליטות המדינה בתיק זה פועלת כמשרד עורכי דין פרטי של מתנחל שביצע פלישה, וזאת במקום ליצג את המדינה ולפעול למען הצדק: הם הפיקו עבור הפולש את הראיות, הם שילמו עבורו בגין תצלומי האוויר ופיענוחם וכן מימנו את חוות הדעת המשפטית; זאת במקום לבצע את תפקידם על פי הנהלים, כרשות שלטענתה עוסקת בסכסוך קרקע, ואמורה להכריע בין עמדות הצדדים. לטענתנו: לא מדובר בסכסוך קרקע; אלא בפלישה מובהקת שנעשתה בחסות מדיניות של הרשויות.

 

נמשיך לעקוב ולעדכן אתכם.

עו"ד יאיר נהוראי

מנהל מחלקה משפטית.

 

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.