רבנים למען זכויות האדם לצבא: מנעו היבטים פוגעניים בעדלאידע של הימין הקיצוני בחברון ›

גרפיטי של תנועת כהנא חי, שרוסס על גבי חנות של ערבים בעיר חברון - ויקיפדיה
בתמונה: גרפיטי של תנועת כהנא חי, שרוסס על גבי חנות של ערבים בעיר חברון
אנו מוחים על כך שצעדת פורים המסורתית של מתנחלים קיצוניים בחברון, בשכונה שרוב תושביה פלסטינים, כוללת הסתה, הגבלה לא מידתית של תנועת התושבים וסממנים משפילים.

ביום א', ה-04.02 שלחנו מכתב לצבא בבקשה למנוע את ההיבטים המפירים את זכויות האדם שגלומים בצעדת פורים המסורתית (עדלאידע) בחברון – הארגון מבקש להורות כי במידה ותאושר התהלוכה הרי שיובהרו הכללים כך שיחולו עליהם האמנות הבינלאומיות והפסיקה בארץ. רבנים למען זכויות האדם, מתוך היותו ארגון יהודי רבני דתי החוגג את חג הפורים, רואה בחומרה את  ההסתה הנעשית בשם הדת היהודית, בתהלוכת חג הפורים בלב חברון.

ייאמר מיד, פותח המכתב ומדגיש כי: תחת משטר דמוקרטי ושיוויוני, מתן חופש למתנחלים להפגין, גם אם באמצעות תכנים אשר על פי תפיסת עולמינו היהודית הינם משפילים ופסולים, היה עניין מצער אך בגדר חוקי. עם זאת, במסגרת המשטר הצבאי החל בגדה, צה"ל מחיל על האוכלוסיה הפלסטינית כללים נוקשים ביותר ביחס לחופש הביטוי וההפגנה, עד כדי סתימת פיות, תוך שהוא מעניק פרשנות מרחיבה ביותר למושג ההסתה כשהדבר נוגע לפלסטינים. במציאות זו, מתן חופש הסתה והשפלה רק לצד אחד – למתנחלים – הינו שימוש לרעה באופן קיצוני בסמכותו של הכוח הצבאי השולט בשטח, ומהווה אפליה קיצונית ובלתי מידתית.

ההיבטים הבעייתיים בתהלוכה: 1. חסימה לא מידתית של חופש התנועה של התושבים הפלסטינים על ידי חסימת תנועה להולכי רגל באזור שרוב תושביו פלסטינים. 2. התהלוכה משפילה מבזה ומעליבה את הפלסטינים תושבי העיר: בתהלוכת החג מתחפשים החוגגים לדמויות הקרובות לליבם של הפלסטינים – דתית ומורשתית – ומשימים אותם ללעג וקלס – מה שתחת משטר דמוקרטי המותיר לצד השני להפגין ולמחות נגד הביזוי הזה היה עניין חוקי, גם אם מצער, תחת משטר צבאי ומפלה שמגביל מאוד את חופש המחאה והביטוי של הפלסטינים הינו פסול בתכלית. 3. כמה מהביטויים בעדלאידע בחברון מגיעים עד כדי הסתה ממש: למשל הנפלת סמלים המזוהים עם ארגון הטרור כך או כהנא חי.

ארגון רבנים למען זכויות האדם רואה בכך חילול השם, ומסורת ישראל.  בהתנהלות זו, נטען, מועבר המסר כי כבודם, דתם, אמונתם ורכושם של הפלסטינים הפקר הוא. וכל זאת בחסות וברשות של הצבא, הריבון בשטח. בנוסף, מדובר במדיניות שאיננה תואמת את הדין הבינלאומי המחייב את שמירת מרקם החיים של האוכלוסיה המקומית בשטח תחת תפיסה לוחמתית.

אי לכך, מדגיש הארגון שבאם לא ייקבל מהצבא הבהרות לגבי צעדים למנוע היבטים פוגעניים אלו בצעדה, יראה עצמו חופשי לפעול בכל הכלים המשפטיים העומדים לרשותו.

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.