רבנים למען זכויות אדם ליועמ"ש – פתח בחקירה נגד ראש ישיבת חוות גלעד וערוץ 7 ›

"פועלים נגד רב שמעודד את גזל הגוי" – בתמונה: פעילי ימין קיצוני שירדו מכיוון המאחז הלא חוקי, חוות גלעד, זורקים אבנים. צילום: זאכריה סדה.

הארגון דורש לחקור את הרב מאיר גולדמינץ בגין שידול לדבר עבירה אחרי שעודד בניית מאחזים על קרקע פלסטינית פרטית בטור בערוץ 7. הארגון ביקש לבחון גם את התנהלות האתר שנתן במה לקריאה זו.

היום, יום ב' ה-01.01.18, שלח ארגון רבנים למען זכויות האדם מכתב ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה נגד הרב מאיר גולדמינץ וערוץ 7 בשל פרסום דברים שיש בהם לכאורה שידול לדבר עבירה. בטור דעה מה-05.12.17, כותב הרב גולדמינץ, בין היתר, כי "אם הערבי מוכן למכור [קרקע], משום דרכי שלום אנו מסכימים לקנות. אך כאשר אי אפשר [לקנות], חוזר הדין המקורי, שהארץ היא שלנו, וראוי שנקח אותה מתוך זכותנו הנצחית על ארץ ישראל". והוא מסכם את הטור בטענה: "כל עוד לא נרים גבוה את הדגל המכריז, כי יש לנו זכות מלאה לבנות את בתינו ולהקים את ישובינו גם על 'קרקע פלסטינית פרטית', וכל עוד לא נאמר בקול צלול, כי מה שהיה נכון בשרון ובשפלה, נכון גם בשומרון ויהודה, אולי נרוויח 'נקודות', אך נפסיד את המערכה כולה". זוהי קריאה ברורה לאשרר גזל אדמות פרטיות של פלסטינים וערוץ 7 נתנו לכך במה.

במכתב ליועמ"ש הודגש כי "הרב גולדמינץ הוא ראש ישיבת חוות גלעד ולפיכך הוא סמכות רוחנית שלדבריו השפעה רבה על צעירים באזור זה של מאחזים המאופיינים באידיאולוגיה רדיקלית. אזור זה גם ידע לא מעט פלישות לקרקעות פרטיות של פלסטינים. ולפיכך יש סבירות רבה כי דבריו השפיעו וישפיעו על פעילות פלילית בפועל."

"עוד בסיס לחשוד בהשפעת דברי הרב: לפי פרסומים בתקשורת המינהל האזרחי מודה כי סביר שתושבים ממאחז חוות גלעד מרחיבים את המאחז על חשבון אדמות פרטיות של פלסטינים – ר' "תנופת בנייה בחוות גלעד: 'על חשבון פלסטינים'", 8.03.11, וויינט, יאיר אלטמן ואליאור לוי.

בשל העובדה שמניסיונינו גזל קרקע פלסטינית פרטית מלווה פעמים רבות באלימות המכתב מבקש לחקור גם חשד להסתה לאלימות.

עבורינו ברבנים למען זכויות האדם קריאת הרב גולדמינץ היא לא רק עבירה פלילית לכאורה וקריאה לרמוס זכויות של אוכלוסייה הנמצאת תחת משטר צבאי, ולכן היא פגיעה במיוחד, המדובר גם בחילול שם שמים הנוגד את ערכי היהדות, גזל הגוי אותו הכרנו לצערינו מפעילות עניפה באזור.

המקרא מתייחס לחובת השמירה על רכוש האחר, וזה כבר ידוע. אבל זה נכון אפילו במקרה שהרכוש בסכנה בגלל רשלנות של האחר ואפילו במקרה של רכוש של אויב או גורם שנוא, ואפילו אם רכושו אבד או נפגע משימוש לא ראוי. כך שאפילו לשיטתם של מי שרואים בפלסטינים באופן מוכלל אויב, הפגיעה ברכושם אמורה להיות פגיעה בערך יהודי:

"כִּי תִפְגַּע שׁוֹר אֹיִבְךָ אוֹ חֲמֹרוֹ תֹּעֶה הָשֵׁב תְּשִׁיבֶנּוּ לוֹ. כִּי תִרְאֶה חֲמוֹר שֹׂנַאֲךָ רֹבֵץ תַּחַת מַשָּׂאוֹ וְחָדַלְתָּ מֵעֲזֹב לוֹ עָזֹב תַּעֲזֹב עִמּוֹ. (שמות כג). שור אוייב שהלך לאיבוד או חמור של שונא שרובץ בגלל משקל יתר שהועמס על גבו, חובה על האדם לגשת ולתת עזרה ולהציל את הרכוש."

המכתב המלא:

לכבוד היועץ המשפטי לממשלה

הנדון–  הרב מאיר גולדמינץ  וערוץ 7 – דרישה לפתיחה בחקירה בחשד להסתה ולשידול לדבר עבירה.

בעמוד הדעות של ערוץ 7, בתאריך,  05/12/17, התפרסם מאמרו של הרב מאיר גולדמינץ ובו היתר מפורש לגזול קרקעות של פלסטינים.

במאמר מסכם הרב את הלכות גזל הקרקע מגוי ומגיע למסקנה לפיה כיום מותר לגזול קרקע ואף פרטית של פלסטיני וזו בשל הסיבה שלערבים אין בכלל זכות על הקרקע.

מדבריו אלה של הרב גולדמינץ עולה לכאורה החשד כי הוא מעודד את הפרת החוק, תוך שהוא בונה את הבסיס האידיאולוגי הדתי המאפשר זאת.

הרב גולדמינץ הוא ראש ישיבת חוות גלעד ולפיכך הוא סמכות רוחנית שלדבריו השפעה רבה על צעירים באזור של מאחזים המאופיינים באידיאולוגיה רדיקלית. אזור זה גם ידע לא מעט פלישות לקרקעות פרטיות של פלסטינים. ולפיכך יש סבירות רבה כי דבריו השפיעו וישפיעו על פעילות פלילית בפועל.

עוד בסיס לחשוד בהשפעת דברי הרב: לפי פרסומים בתקשורת המינהל האזרחי מודה כי סביר שתושבים ממאחז חוות גלעד מרחיבים את המאחז על חשבון אדמות פרטיות של פלסטינים – ר' "תנופת בנייה בחוות גלעד: 'על חשבון פלסטינים'", 8.03.11, וויינט, יאיר אלטמן ואליאור לוי.

הדברים חמורים שבעתיים נוכח עמדתו שמדובר בדעת תורה, ונוכח העובדה שערוץ 7 מפרסם את הדברים בהרחבה.

 סעיף 30 לחוק העונשין, משדל (תיקון מס' 39) תשנ"ד-1994קובע:

 המביא אחר לידי עשיית עבירה בשכנוע, בעידוד, בדרישה, בהפצרה או בכל דרך שיש בה משום הפעלת לחץ, הוא משדל לדבר עבירה.

6.  סעיף הסתה לאלימות (תיקון מס' 66) תשס"ב-2002 (תיקון מס' 123) תשע"ו-2016 קובע:

144ד2. (א) המפרסם קריאה לעשיית מעשה אלימות, או דברי שבח, אהדה או עידוד למעשה אלימות, תמיכה בו או הזדהות עמו (בסעיף זה – פרסום מסית), ועל פי תוכנו של הפרסום המסית והנסיבות שבהן פורסם, יש אפשרות ממשית שיביא לעשיית מעשה אלימות, דינו – מאסר חמש שנים.

(תיקון מס' 123) תשע"ו-2016

(ב)בסעיף זה, "מעשה אלימות" – עבירה הפוגעת בגופו של אדם או המעמידה אדם בסכנת מוות או בסכנת חבלה חמורה.

בנסיבות אלה מתבקשת איפה חקירתו המיידית של הרב גולדמינץ ושל ערוץ 7 בחשד לעבירות  של הסתה/שידול/ ופגיעה בסדר הציבורי.

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.