איך פוגעים לכאורה בזכויות האדם ובמעמדה של ישראל בעולם גם יחד ›

מקור התמונה של עהאד תמימי משמאל: By Haim Schwarczenberg, https://schwarczenberg.com . "Full name and blog URL address" must be cited when the photo is used anywhere. (email to OTRS system by Author) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons. מימין, התמונה של תקיפת הרב אריק: צילום מסך.

ביום חמישי האחרון הוארך מעצרה של עהד תמימי ומסתמן שהיא תשב במעצר תקופה ארוכה יותר מהנער שתקף את הרב אריק אשרמן. הרב אשרמן, שבעת ההיא היה חבר ברבנים למען זכויות האדם ואף כיהן כנשיא הארגון, הותקף על ידי נער שיידה בו אבנים גדולות, הכה אותו ואיים עליו בסכין. עהד תמימי, בת ה-16, תקפה בידיים חשופות חייל חמוש שנמצא בחצר ביתה. בשני המקרים מדובר באקטים אלימים מצד קטינים, אך אין ספק שתקיפת אדם לא חמוש בסכין חמורה מתקיפת אדם חמוש בידיים חשופות.

מדוע אם כן תמימי עדיין במעצר? האם יש טענה למסוכנוּת שלה לציבור החמורה יותר ביחס למקרה של התוקף של הרב אשרמן? האם יש טענה לחשש ביטחוני אחר? לפי התקשורת, בית המשפט הצבאי הסתפק בנימוק העמום "נוכח קיומם של צרכי חקירה מובהקים" כשהשופט מעגן את החלטתו בכך, למרות שלטענתו לא ניתן "לקבוע מסמרות" לגבי מידת המסוכנוּת של תמימי, ולכן הוא נמנע מלהטיל עליה חלופות מעצר. במקרה בו העובדות ידועות ומצולמות, המעצר המתמשך של תמימי זוכה גם להתעניינות עולמית ופוגע בתדמיתה של ישראל בעולם. בסיכומו של עניין אפילו כשהשחיקה בזכויות האדם של הפלסטינים והאינטרס הישראלי נמצאים באותו צד, הוא כרגע מפסיד. אנו יכולים לפעול אחרת.

כבר אבותינו ידעו כי "חרב באה לעולם על ענוי הדין, ועל עיוות הדין, ועל המורים בתורה שלא כהלכה" [משנה אבות ה, ח].

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.