רבנים למען זכויות האדם בעקבות התקריות הקשות ›

מקור התמונה: צילום מסך מתוך הסרטון שהופץ ברשת.

התקופה האחרונה הביאה עלינו גם תקריות קשות רבות. הנה התגובה שלנו למעגל האלימות.

שוב אנו חווים ירי רקטי על יישובי עוטף עזה מצד ארגונים קיצוניים מהרצועה – אלו פעולות נפשעות ומחרידות שאנו מוקיעים בכל לשון. מאידך, היינו עדים לפעולות של חיילי צה"ל מול הפרות סדר בהן נראה על פניו שההתנהלות חרגה מהפעלת כוח מידתית. העובדה שבמשך כשבועיים נהרגו כארבעה פלסטינים, אחד מהם קטוע רגליים ובבירור לא חמוש, צריכה להביא לחקירות עומק. גם ציוויים מוסריים ויהודיים מחייבים אותנו בהפעלת הכוח המינימלית הדרושה לשם השגת ביטחון וגם בכירים במערכת הביטחון חושבים שהתנהלות כזו תוריד את להבות האלימות ותפחית נפגעים בקרב שני העמים. זו דאגה לחיי אדם ולא התלהמות.

לבסוף, נחשפנו לוידיאו במסגרתו חיילי צה"ל נוהגים באיפוק מרשים מול ילדות פלסטיניות שדוחפות ומכות אותם בעת שהם עומדים בחצר ביתן. בלוגר פופולרי ברשת מביא תגובות של ערבים מרחבי המזה"ת לסרטון, המתרשמים מהאיפוק של חיילי צה"ל ומשווים זאת להתנהלות הצפוייה מצד אנשי כוחות הביטחון בארצותיהם.

 

הדבר מלמדנו שכשצה"ל פועל כראוי הוא מהווה השראה לערבים רבים במזה"ת המוחים נגד דיכוי מצד המשטרים שלהם וכנגד התנהלות ברוטאלית ואף רצחנית מצד כוחות הביטחון בארצם. התנהלות כזו של החיילים איננה רק בגדר הקפדה על זכויות האדם, היא שירות טוב גם לישראל, גם לערבים במזה"ת הנאבקים ברודנות וגם לפלסטינים. אלא שאז שרים בממשלה קוראים לשים את הילדה הקטנה הזו בכלא לשנים – עונש לא פרופורציונלי בעליל לקטינה בסיטואציה בה נמצאה – ומצננים את האפקט החיובי הזה.

ליבנו עם החיילים שעברו כזו סיטואציה קשה. לצערנו הדברים צפויים: כשילדים חיים תחת משטר צבאי ומפלה, וחיילי המשטר השולט בהם והנוטל את זכויותיהם מסתובבים בחצר ביתם כבשלהם, ההיסטוריה מלמדת שכך הם ינהגו ואף באופן חריף בהרבה.

סיום המשטר הצבאי על הפלסטינים הוא הפיתרון השלם היחיד לבעיות הללו.

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.