רבנים למען זכויות האדם לשרה שקד: השמיעי קולך לקידום חקירת הכאת פלסטיני כפות בידי חיילי צה"ל ›

רבנים למען זכויות האדם פנו לרשויות הצבא לחקור סרטון המתעד חיילי צה"ל מכים פלסטיני כפות; ופנו אף לשרה שקד על מנת שתשתמש בכוח השפעתה, כפי שעשתה במקרה בו קראה לחקור את דובר שוברים שתיקה, על מנת לוודא שהמקרה אכן ייחקר ברצינות.

היום, יום ג', ה-19.12.17, פנה ארגון רבנים למען זכויות האדם ליועמ"ש איו"ש, אל"מ אייל טולדנו, בדרישה לחקור תקרית שתועדה על ידי ארגון ה-ISM ופורסמה על ידי העיתונאי והבלוגר המכונה "ג'ון בראון". לפי בראון הסרטון צולם בחברון ביום חמישי האחרון, ה-14.12.17, ובמסגרתו רואים חיילים מכים פלסטיני אזוק עם פלנלית לראשו – מכים בו בפניו בברכיות ומטיחים בראשו מרפקים. הארגון פנה גם לשרת המשפטים איילת שקד, בבקשה להשמיע את קולה הציבורי על מנת לוודא שחקירה רצינית אכן תתקיים, וזאת בעקבות העניין שהביעה במיגור התופעה של אלימות נגד פלסטינים, עת קראה לחקור את דובר "שוברים שתיקה", דין יששכרוף, לאחר שזה העיד כי הכה פלסטיני בברכיות לפניו.

דרכים לפעולה:

1. הדביקו את הקריאה לחקירה על הכאת העציר הפלסטיני הכפות, על הדף של שרת המשפטים איילת שקד!

2. שלחו את הדרישה לחקירה למייל של שרת המשפטים, איילת שקד:

 

המכתב המלא:

‏א' טבת תשע"ח

לכבוד, שרת המשפטים, הגב' איילת שקד, בפקס 02-6466527

שלום רב,

הנדון: דרושה תמיכתך לקידום חקירה בחשד לכאורה להכאת עצור פלסטיני

 1. ב-15.12.17 פרסם הבלוגר והעיתונאי המכונה "ג'ון בראון" סרטון וידאו שצילם ארגון ה-ISM, ושנטען כי צולם בחברון ביום חמישי האחרון, ה-14.12.17. בסרטון נראים לכאורה חיילי צה"ל מכים עציר פלסטיני חסר אונים, מטיחים בו ברכיות ומרפקים בפניו, וזאת לאחר שזה כבר אזוק, ולאחר שעיניו כוסו בפלנלית.
 2. הסרטון מופיע בעמוד הפייסבוק של ג'ון בראון.
 3. אין כל רמז לכך שהעצור הפלסטיני הווה סכנה בעת שהיכו אותו החיילים.
 4. פנינו כבר לגורמים בצה"ל בבקשה להבהיר מה נעשה בנידון עד כה, האם נפתחה חקירה, ומה תוצאותיה.
 5. עם זאת, ולאור העובדה שאת מגלה עניין ציבורי באלימות של חיילים נגד פלסטינים, ראינו לנכון לפנות אליך להתגייס גם הפעם לאמירה ציבורית כה חשובה.
 6. כידוע קראת בפומבי לחקור את קצין צה"ל לשעבר, דין יישכרוף בגין עדותו ל"שוברים שתיקה",  ואף הבהרת כי "צה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם ותקריות של אלימות נחקרות ומטופלות".
 7. אנו בטוחים שאת, שיונקת את תפיסת עולמך מרוח ישראל סבא, תפעלי בנחישות ובנחרצות כדי לקדם את ערכינו המשותפים, ערכים הראויים למדינה יהודית.
 8. למעשה, המקרה המתועד בסרטון דנן אף חמור לכאורה מהמקרה שאותו תיאר דין יששכרוף ובגינו קראת לחקור אותו.
 9. יששכרוף תיאר אלימות כלפי פלסטיני שהתנגד התנגדות פאסיבית למעצרו; ואילו בסרטון הנוכחי הפלסטיני כבר אזוק בעת שמכים אותו.
 10. מכאן שברור לנו מקל וחומר שחשוב כי קולך ישמע ברמה.
 11. אנו בטוחים שאת מסכימה שהצדק למי שאי להם כוח פוליטי וייצוג בכנסת עלול ליפול בין הכסאות. אנו מקווים שגם הפעם יישמע קולך הציבורי, שלו משקל רב, על מנת לקדם את ערכינו.
 12. אנו מודעים לכך שפנייה זו, באקלים הפוליטי והתקשורתי הנוכחי, עלולה להשתמע למרבה הצער כניסיון "הקנטה".
 13. לפיכך מובהר ומודגש כי זו אינה כוונתינו.
 14. מטרתינו היא לגייס את תפיסת עולמך היהודית מוסרית החשובה כל כך כדי להציג עמדה עקרונית.
 15. עמדה אשר הינה מעל  לכל תפיסה פוליטית-מדינית ביחס לסוגיית הריבונות ביהודה ושומרון.
 16. כאמור לעיל, לאור עמדתך בעבר ברי כי את, כמונו, סבורה כי אלימות שכזו צריכה להיות מוקעת ציבורית מכל קצוות הקשת הפוליטית, גם בהנתן שחיילי צה"ל מתמודדים עם מציאות ביטחונית מורכבת וקשה.

בכבוד רב,

יאיר נהוראי, עו"ד

***

חיילים תועדו מכים פלסטיני אזוק. האם איילת שקד תקרא לפתוח בחקירה?

שרת המשפטים קראה לחקור אלימות נגד פלסטינים כשרצתה לנגח פעיל שמאל משוברים שתיקה. בשבוע שעבר תועדו חיילים בחברון כשהם מכים עציר פלסטיני אזוק. כעת שקד תצטרך להחליט האם המחויבות שלה לחוק היא סלקטיבית

צעיר פלסטיני כבול שתועד בשבוע שעבר מוכה בחברון על ידי חיילי צה"ל מעמיד את השאיפות המוסריות המוצהרות של שרת המשפטים איילת שקד במבחן. בזמנו קראה שקד באופן פומבי לחקור אירועי אלימות של חיילים נגד פלסטינים בהקשר של התקפה על עדותו של דובר שוברים שתיקה, דין יששכרוף – "צה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם ותקריות של אלימות נחקרות ומטופלות". שקד אף פנתה בעניינו של יששכרוף ליועמ"ש ולאחר פנייתה הוא אכן נחקר.

כזכור, יששכרוף העיד כי הכה ו"נתן ברכיות לפנים" לפלסטיני על מנת לאזוק אותו.

בסרטון שצילם בחמישי האחרון ארגון ה-ISM ופרסם הבלוגר ג'ון בראון, חיילים מכים, בועטים ונותנים ברכיות לפנים לפלסטיני שכבר אזקו – מקרה חמור אף יותר, ואתגר לשקד שעודדה את חקירת יששכרוף.

ביום ג' ה-19.12.17, שלח ארגון רבנים למען זכויות האדם מכתב לשרה שקד על מנת שקולה יישמע גם במקרה האלימות הזה: גם הוא התרחש בחברון, גם בו היו מעורבות ברכיות לפנים, ורק הפלסטיני היה כבר אזוק בעת שהוכה. הפנייה הייתה מבחינתנו חשובה בשני מישורים: הן כדי לקדם מסר עקרוני של מוסר שהוא מעבר לכל דעה פוליטית – הכאת עציר כפות שלא מהווה שום סיכון היא פסולה מהיסוד; והן כדי למנוע מצב במסגרתו מתקבע ומתחזק הרושם כי שרת המשפטים של ישראל פועלת באופן המזכיר משטרים חשוכים – קרי: שתחתיה מופעלת מערכת המשפט כדי להתנכל לפעילים פוליטיים, באמצעות שימוש סלקטיבי במנגנוני החוק. ישראל תיפגע הן מהידרדרות הנורמות המוסריות בשטחים והן מהידרדרות הנורמות הדמוקרטיות מול יריבים אידאולוגיים בבית פנימה. 

במקביל פנינו לרשויות הצבא בבקשה לחוקר את התקרית. הכאת אדם אזוק, כשהדבר מתועד בבירור, היא עניין פסול וחמור, שאף לא תורם במהומה לביטחון אזרחי ישראל וסביר שפוגע בו. לצערנו, מניסיוננו ומניסיון עמיתנו בארגוני זכויות אחרים, הסטטיסטיקה מנבאת שספק רב אם ייעשו מאמצים לזהות מי החיילים המעורבים בתקרית ולפעול נגדם. למרות שקיימים נתונים לגבי המיקום ומועד התקרית, גם בעבר כשמידע כזה היה זמין חיילים לא הובאו לדין. גם משום כך חשוב קולה של שקד יישמע. אומנם שקד איננה שרת הביטחון, אבל לעמדה מוסרית-ציבורית מצדה יש משקל רב, והמחויבות שביטאה בעצמה, להיאבק באלימות נגד פלסטינים אסור לה להיות סלקטיבית. לו תנהג בסלקטיביות, תחזק את הרושם שהתעניינה בזכויות הפלסטיני לשם מטרה זרה של ניגוח ארגון שוברים שתיקה.

איך שלא נסובב זאת, זהו מבחן לא רק לשקד, אלא למערכת הממשל. הממשלה הנוכחית, רשמה כמה וכמה התנהלויות פוגעניות הן כלפי הפלסטינים והן כלפי פעילי זכויות אדם ופעילים פוליטיים. אלא שכעת נדמה שאפילו צורת ההפעלה של מערכת המשפט – שאמורה להיות המנגנון הכי שיוויוני ונטול פניות – נעשית באופן בוטה ממניעים זרים ומשמשת בפועל לרדיפת קולות ביקורתיים. בגזרה של הפלסטינים המצב חמור אף יותר: שם לא מדובר בחקירה, לא נעימה ככל שתיהיה, אלא בהפרת זכויות כואבת, מתמשכת ונרחבת בהרבה.

תיעוד של כמה תקריות בהקשר של הפרות הסדר האחרונות שהתפתחו בשטחים אחרי הכרזת טראמפ על ירושלים, מעלה סימני שאלה כבדים לגבי התנהלות כוחות הביטחון במקרים אלו. ללא ספק דרושות כמה וכמה חקירות על מנת להבהיר האם לא נעשה שימוש לרעה בכוח. כדי שלחקירות הללו תיהיה נראות של הגינות מינימלית, העומדים בראש מערכת הצדק – שר הביטחון האמון על הצבא ואיילת שקד האמונה על משרד המשפטים – צריכים להראות גישה שונה לחלוטין. שיוויון בפני החוק לא יושג מן הסתם במסגרת משטר צבאי מפלה כשהפלסטינים הם נתינים חסרי זכויות אזרחיות. אבל לכל הפחות ניקח ברצינות תקריות מתועדות היטב של אלימות חסרת פשר; ולכל הפחות נשמור על הפרוצדורות המשפטיות לשם עשיית משפט ולא לשם ניגוח פעילים פוליטיים.

יריב מוהר הוא מנהל מחלקת תקשורת ברבנים למען זכויות האדם.

***

נפתחה חקירת מצ"ח נגד החיילים המכים פלסטיני אזוק בחברון. כזכור גם רבנים למען זכויות האדם פנו לרשויות הצבא בדרישה שתיפתח חקירה כאמור. לכתבה בנושא.

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.