מתקיפה מזעזעת של נערים מההתנחלויות למעגל דמים אפשרי – איך הקיצוניים מנהלים אותנו ›

אירועי האלימות סביב הכפר קוסרא טרם התבררו דיים, אך כמה דברים כבר ברורים: נערים בגיל מצווה, תושבי ההתנחלויות בשומרון, שיצאו לטיול הותקפו בצורה מזעזעת ובלתי מתקבלת על ידי מספר פלסטינים תושבי קוסרא. באותה עת תושבים אחרים של הכפר דווקא מגוננים על המטיילים (כך לפי עדות המתנחלים המותקפים עצמם). לפי עדויות רבות מסתמן כי הטיול עבר בשטח חקלאי פרטי של פלסטינים, באזור בו ארעו בעבר תקריות רבות של גניבת והשחתת ייבול בידי מסיגי גבול. באותה תקרית פלסטיני אחד נהרג, ככל הנראה מירי של מתנחל – כשהפלסטינים והמתנחלים מספקים גרסאות שונות האם הירי הקטלני התבצע לפני או אחרי יידוי האבנים על הנערים. בימים שאחרי פעילי ימין קיצוני תקפו את תושבי קוסרא באלימות, וביום אחר יצאו בצעדה הפגנתית לכיוון קוסרא ושוב התפתחו עימותים – כשפלסטינים מיידים אבנים ומן הצד השני פלסטיני נפצע קשה מירי. הגזרה מתחממת.

התיאור הזה מביא את העובדות הידועות לנו כעת ואת טענות הצדדים. גם אם דברים רבים טרם הובהרו, ברור כבר כעת העיוות המוסרי והסכנה הביטחונית שבהיגיון המקדם ענישה ופגיעה קולקטיווית בפלסטינים וברמיסת זכויותיהם. כמה נקודות לדיון:

1. תקיפת נערים באבנים ואלימות היא מזעזעת ופסולה מיסודה. הפגנות נוכחות בסיורים שעוברים בשטח חקלאי פרטי של אחרים, בפרט באזור למוד ונדליזם וגניבות, הוא נוהג פסול. לו היו הפלסטינים מקיימים טיולים לא מתואמים וחמושים, הכרוכים בהסגת גבול, במטעים של מתנחלים, הם סביר להניח היו נתקלים באלימות קשה. תיהיה דעתנו על כך אשר תיהיה, זה המצב באזור המתוח הזה.

2. אותם פלסטינים תושבי קוסרא שהגנו על המתנחלים מאלימות, עשויים להיות מחר קורבן של אלימות מוכללת ועיוורת מצד מתנחלים קיצוניים. זה פשוט מעוות מבחינה מוסרית. אותם קיצוניים המבצעים אלימות חסרת אבחנה כלפי אדם רק בשל מקום מגוריו או הלאום שלו, מוסתים בידי גורמי פנאטיים אבל גם על ידי אישיות טלוויזיה פופולרית כמו אברי גלעד (על ההסתה מצדו הגשנו תלונה ליועמ"ש). לתגובה הקולקטיווית בוודאי ובוודאי אין מקום, גם מעבר להיבט של לקיחת החוק לידיים.

3. מאידך, כשהפלסטינים מותקפים שוב ושוב רק בשל מקום מגוריהם (גם אם לא עשו דבר למתנחלים או אולי אפילו הגנו עליהם), הם מקבלים מסר שזה לא משנה מה יעשו – הם יחטפו ולא יזכו להגנה ראויה מספיק של כוחות הביטחון. זה עלול להצית עוד מתח ואף לדרדר את כל האזור לגל אלימות. מי שחיי אדם חשובים לו, חייב לצאת נגד הדינמיקות הללו, חייב לצאת נגד ההיגיון של ענישה או אלימות קולקטיוויים.

4. מה עוד תורם לאלימות בגזרה? כשכוחות הביטחון לא פועלים כראוי כנגד התופעה של הסגת גבול לשטחים חקלאיים של פלסטינים ופגיעה בייבולים או גניבתם, אנשים נותרים חסרי ישע מול רמיסת זכויותיהם. בהקשר כזה יהיו למרבה הצער מי שיתדרדרו לתגובה אלימה. גם אם אנו לא אוהבים זאת, אלו דינמיקות שמתרחשות ולא רק בהקשר של הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

***

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.