הישג בתחום זכויות העולים החדשים בתהליך הקליטה – עולים לא יישאו על גבם קריסה כלכלית של אולפן ללימוד עברית ›

מקור התמונה: אתר משרד הקליטה.

משרד הקליטה מפנה עולים לאולפנים פרטיים ללימוד עברית ומתחייב להחזיר להם העלות. אך אם האולפן "עקץ" את העולים, הם חווים התנערות מהגורמים האחראים. לאחר התערבותינו, רשמנו הישג בתחום זכויות העולים החדשים בתהליך הקליטה, עולים לא יישאו על גבם קריסה כלכלית של אולפן ללימוד עברית. משרד הקליטה הבטיח להחזיר את הסכום האבוד. אך טרם ברור אם יסופק להם קורס חדש ללימוד עברית.

רקע:

אחד השירותים שנותן משרד הקליטה לעולים חדשים הוא מימון של אולפן ללימוד עברית.  העולים מקבלים מספר אפשרויות בחירה, אחת מהאפשרויות היא הפנייה לאולפנים פרטיים, שבמקרה מטה התברר כי לפחות אחד מהם נמצא במצב כלכלי בעייתי ולא יכול לספק את הקורסים בעברית שעליהם גבה כסף מהעולים. משרד הקליטה מבטיח לעולים החזר כספי על עלות האולפן ועל בסיס הבטחה זו עולים משלמים לאולפנים הפרטיים. אך המשרד לא מגבה כראוי עולים ששילמו ולא קיבלו תמורה:

העולים מקבלים ממשרד הקליטה החזר של עלות הקורס ללימוד עברית בוואוצ'רים, וזאת ב-3 פעימות: ראשית אחרי תחילת הקורס, שנית באמצע הקורס, ולבסוף אחרי שעוברים את המבחן המסכם. אך אם הקורס לא נפתח, נוצרת בעייה לקבל החזר.

במקרה מטה אם ובת שעלו מצרפת בספטמבר 2016 נרשמו לאולפן פרטי במכללת מעוף בחדרה, אליו הופנו ממשרד הקליטה. הן שילמו 15,000 ₪ לשתיהן. הן נרשמו לקורס מתחילים בעברית, הקורס לא נפתח בזמן הייעודי, וכשנפתח קורס הוא לא נפתח ברמה המתאימה לעולות – רמת מתחילים. כשהן הבינו שלא ייפתח קורס מתאים בינואר 2017, הן ביקשו לבטל הרישום מול המכללה ודחו אותן הלוך ושוב. זאת למרות התחייבות של מעוף להחזיר להן הכסף באם המכללה לא תפתח את הקורס. מיולי המכללה נמצאת בפירוק זמני. הנשים פנו אלינו [למרכז הזכויות בחדרה] רק באוגוסט, ורק באוקטובר גילנו את מצב המכללה. משרד הקליטה כלל לא ידע על זה כשפנינו אליו. החודש יתקיים דיון בביהמ"ש כדי להחליט אם יהיה פירוק קבוע של מכללת מעוף ואז תידון הסוגייה של החזר חובות המכללה. הליך שצפוי להיות ארוך ולא ברור כלל מה יוותר בסופו והאם החובות יוחזרו.

פנינו  לעיתונאית יאנה בריסקמן מ"כאן רקע" ברוסית בשל עבודתה מול מ. הקליטה. לפני כשלושה שבועות בריסקמן העלתה לשידור ב"כאן רקע" פקידה ממשרד הקליטה, ובראיון איתה דיברה גם על המקרה של העולות מצרפת. נכון לרגע הראיון העולות  קיבלו ממשרד הקליטה החזר של 6000 ש"ח, מתוך 15000, נותרו 9000 ש"ח שטרם הוחזרו להן. היועמ"ש של משרד הקליטה החליטה שהחלק שנותר מהתשלומים שנשארו למשפחת העולות (9,000 ₪), יושב להן רק כאשר הן יתחילו קורס חדש באולפן, וישלמו לאולפן החדש מכיסן.

בכל מה שקשור למכללת מעוף – המשרד יכול לתת למשפחה ייעוץ משפטי על מנת שיכלו לקבל את הכסף ממעוף בחזרה. והיא גם טענה שהמשפחה קיבלה ליווי צמוד בנושא. מנהלת המחוז שהתראיינה בתכנית אמרה שהיועמ"שית של המשרד השוותה את העניין הזה עם לקיחת משכנתא: הבנק נתן את המשכנתא, אבל הקבלן פשט את הרגל. לפי דעתה, הבנק לא יתן משכנתא שנייה. אלא שהאנלוגיה בעייתית: הבנק הוא לא זה שהפנה את הלקוח לקבלן והבטיח להחזיר את עלות הבנייה ברגע שהדירה תיבנה – והרי על סמך ההבטחה המקבילה של המדינה החליטו הנשים העולות להוציא את הכסף על האולפן. בנוסף, לצערנו תחום הדיור איננו תחום שהמדינה לוקחת עליו אחריות; לעומת זאת הכשרת עולים חדשים ללימוד בסיסי של השפה העברית הוא כן תחום כזה. למרות לקיחת האחריות ברמה ההצהרתית, בפועל ישנן חריקות שצריך לתת את הדעת עליהן. לפיכך זו הקבלה שגויה שמלמדת על התנערותו של משרד הקליטה מאחריותו.

משרד הקליטה הוא הגוף שחתם על חוזה התקשרות עם מכללת מעוף, והפנה אליה א/נשים. קבלנו על כך שמקומם שמבחינת משרד הקליטה, בסופו של דבר העולות יצטרכו להוציא כסף מכיסן בשל מחדלי המכללה. הן אולי קיבלו ייעוץ, לפי הטענה, אבל משרד הקליטה לא אחראי על ההתקשרות שהוא בעצמו יצר. לאחר פנייה שלנו בנושא בימים האחרונים קיבלו סוף סוף העולות טלפון ממשרד הקליטה המבשר להן שכל כספן יושב. טרם ברור אם הם יהיו זכאיות שוב למימון אולפן לעברית.

רבנים למען זכויות האדם: משרד הקליטה, בתור מי שאחראי על הזכות ללמוד שפה לעולים חדשים ומפנה עולים לאולפנים פרטיים ומבטיח להשיב להם את כספם במהלך הקורסים, אמור לקחת אחריות ולדאוג שהוא מפנה את העולים למקומות ראויים ושלא העולים יהיו אלו שיישלמו מחיר במקרה של חברות פרטיות שמעלו בהבטחותיהן ולא סיפקו את השירות בגינו קיבלו כסף. אנו שמחים שמשרד הקליטה הבין זאת לבסוף, ונמשיך להאבק על מנת לוודא כי תיהיה זו מדיניות ולא מקרה חד פעמי. כמו כן יש לוודא שהעולות, שלא קיבלו תמורה לכספן מהאולפן שקרס, לא יוותרו כעת עם החזר אך ללא זכאות לסיוע ללימודי עברית באולפן אחר.

לשלוח עולים להיאבק באולפנים פרטיים ולהציע להם ליווי משפטי זה לא הפיתרון הראוי. שיטת הוואוצרים מהווה דרך להפרטת האחריות, כי כסף אומנם לא זורם ישירות מהמדינה לאולפנים, אך בפועל האולפנים הם במקרה הזה מעין קבלן של המדינה, ועל המדינה לפעול כנגד מי שמעלו בשירות שהם אמורים לספק עבורה. עולים ומהגרים הם אוכלוסיות פגיעות המועדות לניצול. אנו מחוייבים בייתר שאר לשמור על זכויותיהם.

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.