רבנים למען זכויות האדם ליועמ"ש: לפתוח בחקירה נגד המגיש אברי גלעד בחשד להסתה ›

ביום ב' ה-02.12.17, שלחו רבנים למען זכויות האדם מכתב ליועמ"ש, ד"ר אביחי מנדלבליט, בדרישה לפתוח בחקירה בעבירת הסתה לאלימות נגד השדרן אברי גלעד, וזאת לאחר שדבריו בתוכנית "העולם הבוקר", שהוא ממגישיה נשאו תמיכה, לכאורה, באלימות קולקטיווית נגד הכפר הפלסטיני קוסרא. הדברים באו בעקבות תקרית שפרטיה עדיין מתבררים ובמסגרתה הותקפו ילדי מתנחלים על ידי פלסטינים, וכן נורה ונהרג פלסטיני, ככל הנראה בידי מתנחלים.

את המכתב שלח מנהל המחלקה המשפטית של רבנים למען זכויות האדם, עו"ד יאיר נהוראי. המכתב בא בעקבות דבריו של גלעד בתוכנית הבוקר של רשת מהם משתמע לכאורה תמיכה באלימות קולקטיווית נגד תושבי הכפר הפלסטיני קוסרא.

רבנים למען זכויות האדם מלווים את הכפר קוסרא מזה שנים. הקריאה לפעולות אלימות נגד תושבי הכפר עשויה להיות הסתה והיא בוודאי קריאה לקחת את החוק לידיים. אבל מעבר לכך, הקריאה לפעולה קולקטיווית וחסרת הבחנה נגד כלל תושבי הכפר היא קריאה לפגיעה בחפים מפשע. באווירה בה הקיצוניים מקבלים יותר ויותר רוח גבית, הקריאה של דמות הנחשבת יחסית לחלק מהזרם המרכזי, כמו אברי גלעד, עשויה לתת תחושת לגיטימציה רחבה למעשים מסוג זה. בנוסף, יש בקריאות כאלו כדי לתרום להחרפת המתיחות באזור, וחלילה לפתיחתו של מעגל דמים ואלימות. רק היום התבשרנו על עוד תקרית אלימה בין פלסטינים למתנחלים באזור קוסרא שפרטיה עוד יתבררו בהמשך.

עוד נציין כי העיוות המוסרי שבאלימות קולקטיווית מהסוג אליו הטיף גלעד בוטה במיוחד לאור העובדה שאפילו המתנחלים שיצאו לטיול והותקפו, טוענים כי חלק מתושבי הכפר קוסרא פעלו להגנתם. יוצא מכך שייתכן כי פלסטינים שהגנו על מתנחלים מאלימות ביום אחד, יותקפו על ידי מתנחלים בשל היותם חלק מתושבי קוסרא יום למחרת.

המכתב ליועהמ"ש:

Download the PDF file .

עוד בתקשורת: שיחה מקומית, ישראל היום, NRG, הארץ, ערוץ 20, כיפה וגם המילה האחרונה

התמונה למעלה, מתוך ויקיפדיה.

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.