הסיפור המלא: מתנחלים רעולי פנים יידו אבנים, הצבא עמד מהצד ›

התקיפה נגד זאכריה סדה, מנהל מחלקת השטח של רבנים למען זכויות האדם ונגד עובד שטח פלסטיני של ארגון יש דין אירעה ביום שישי האחרון [17.11]. זאכריה נפצע קל ברגלו מאבן. התוקפים הם ישראלים רעולי פנים שבאו מכיוון המאחז גבעת רונן. החיילים עומדים לצד התוקפים ולא ניכר שעושים מאמץ סביר כלשהו למנוע התקיפה. למעשה זו הייתה תקיפה נרחבת בהרבה נגד חקלאים וכוחות כיבוי פלסטינים שניסו להשתלט על שריפה במטע פלסטיני. כלומר כבאים פלסטינים (שלא פעם סייעו לכבות שריפות ביישובים ישראלים מתוך מחויבות לשמירה על חיי אדם) הותקפו באלימות כדי לנסות למנוע כיבוי דליקה!

בווידיאו רואים חיילים שעמדו מנגד ולא פעלו בעת שפעילי זכויות אדם פלסטינים הותקפו בידי ישראלים קיצוניים. היו גם חיילים שהתקשו להשתלט על המתנחלים בטח, אך לא עשו שימוש בכל האמצעים (לבסוף נעשה שימוש ברימון הלם כנגד המתנחלים). ראוי לציין שקצת לאחר מכן חיילים אחרים בראשות מח"ט הגזרה דווקא חשו לשטח ועשו מאמץ כן להפסיק את התקיפה. הם פעלו בצורה שונה לחלוטין מהחיילים המתועדים בסרטון כמתעלמים מהתקיפה המתרחשת ממש לידם. אבל אין שום מקום להקל ראש במקרה של אנשי כוחות הביטחון המקלים ראש באלימות שמתרחשת לידם. בעת שבממשלה יש מי שמבקשים לאפשר לחיילים לירות במיידי אבנים כדי להרוג (כמובן, כשמדובר בפלסטינים בלבד), אנו לא מבקשים צעדים דראסטיים כאלו, אלא פעולה מקצועית לשם מניעת התקיפה ומעצר התוקפים. לפחות בשלבים הראשוניים, אפילו פחות מזה לא נעשה. גם כשהגיעו למקום כוחות נוספים, ככל הידוע לנו לא התבצעו מעצרים. גם זהו כשל נוסף של כוחות הביטחון, שגם כשהם מתערבים בתקיפה, זה מסתכם בפיזור התוקפים ולא במעצרם.

ראוי להבהיר לגבי הדליקה בשטח: מקורה, לפי הדיווחים, בחקלאי פלסטיני ששרף זבל, כנראה באופן לא מספיק זהיר. האש הזו מתפשטת בשטח חקלאי פלסטיני סמוך לכפר בורין (אפשר לראות את האש במטע הזיתים בסרטון) ויש מי שלא רוצים שהפלסטינים ינסו לכבות אותה. לכן באה התקיפה, מצד אותם ישראלים קיצוניים המגיעים מכיוון המאחז גבעת רונן, כנגד חקלאים וצוותי כיבוי פלסטיניים שמנסים לכבות את האש. לפי דיווחים נוספים של פלסטינים בשטח המתנחלים הציתו והוסיפו מוקדי דליקה נוספים על אותה דליקה מקורית, על מנת ללבות את האש. מתנחלים יטענו כי האש הזו היא ניסיון הצתה של המאחז בידי פלסטינים, מה שלא מסתדר על העובדה שהאש התחילה במטע השייך לפלסטינים ובו היא פוגעת.

IMG-20171117-WA0012

IMG-20171117-WA0013

כל הסרטונים לפי הסדר:

האירוע בתקשורת

 

יש בממשלה מי שקוראים לנהוג במיידי אבנים כבמחבלים, לירות בהם על מנת להרוג. אנו חושבים שירי כזה צריך להיעשות רק במקרים של סכנת חיים ברורה ומיידית. אז לא ציפינו לירי קטלני, אבל לפחות לפעולה נחושה יותר בכל האמצעים הסבירים, על מנת למנוע תקיפה חמורה שלמרבה המזל הסתיימה הפעם רק בפציעה קלה.

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.