מתנחלים עיכבו עבודה מתואמת של חקלאים פלסטינים ואיימו, גם אל מול נוכחות כוחות הביטחון ›

222

מתנחלים עיכבו עבודה מתואמת של חקלאים פלסטינים ואיימו, גם אל מול נוכחות כוחות הביטחון.  רק אחרי כשעתיים וחצי של עיכוב שפגעו ביום המסיק הצליחו הפלסטינים להמשיך בעבודתם. אחד המתנחלים איים לפגוע במנהל מחלקה ברבנים למען זכויות האדם.

בבוקר, יום א', ה-05.11.17, הגיעו חקלאים פלסטינים מחאוורה למסוק מטע השייך להם וזאת לאחר תיאום עם צה"ל. את המוסקים ליווה זאכריה סדה, מנהל מחלקת השטח של רבנים למען זכויות האדם. עם הגיעם לשטח נכנסו אליו מתנחלים מיצהר הסמוכה והפריעו לעבודות, תוך שאחד מהם מאיים על זאכריה ""יבוא היום שלך יא חתיכת כלב"". כוחות הביטחון שנכחו במקום חשו שהם לא מספיקים כדי לסלק המתנחלים. למקום הגיעו לבסוף כוחות נוספים של מג"ב, משטרה וצה"ל, אך אפילו למולם פעיל ימין קיצוני ידוע אחר, צבי סוכות, מבשר לחקלאים הפלסטינים כי היום הם לא ימסקו "בגלל הפוליטיקה של זאכריה"; עוד הוא מסביר בציניות כי למסוק מטע שזמן רב לא נכנסו אליו זו פרובוקציה, למרות שהמטע שייך לאותם חקלאים ושהם נכנסים אליו בכל שנה. סוכות גם מרהיב וטוען כי המטע מוזנח ובכלל לא מניב זיתים. הוא לא מזכיר כמובן כי המטע אכן במצב קשה בשל התנכלות של קיצוניים. רק אחרי כשעתיים וחצי של עיכוב שפגעו ביום המסיק הצליחו הפלסטינים להמשיך בעבודתם.

צפו סרטונים מהאירוע:

  • ניסיונות להרחיק חקלאי פלסטיני מחווארה מאדמתו ליד יצהר

  • מתנחלים מיצהר הפריעו ואיימו לעבודות חקלאים פלסטינים מחווארה

  • מתנחל מיצהר מאיים על חיי זאכריה בשל ליווי מסיק שתואם עם צה"ל

  • מתנחלים קיצוניים מפריעים למסיק פלסטיני שתואם עם צה"ל

***

אודות רבנים למען זכויות האדם

שומרי משפט הוא היום הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה כיום כמאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות. שומרי משפט אינו ארגון פוליטי מפלגתי. שומרי משפט הוא הארגון הרבני היחיד בארץ שפועלים בו במשותף רבנים אורתודוקסים, מתקדמים (רפורמים), מסורתיים (קונסרבטיבים), מתחדשים (רקונסטרוקציוניסטים) ורבני ריניואל (Renewal). בין חבריו רבנים המכהנים בתפקידים ציבוריים, מחנכים ורבני קהילות, אשר יכולים להביא הן לשינוי בשטח והן לשינוי תודעתי. שומרי משפט משמש שופר להפצת מידע על זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים. שומרי משפט פועל בשיתוף פעולה עם ארגוני זכויות אדם בארץ ובעולם. שומרי משפט פועל מהקמתו, לקידום זכויותיהם של השכבות החלשות בחברה, לשמירה על זכויותיהם של המיעוטים בישראל וכן של פלשתינאים בשטחים ולמניעת הפרות בוטות של זכויות אדם בסיסיות של מהגרי העבודה. הארגון מפעיל לחצים על קובעי המדיניות בישראל, למען הבטחת השמירה על זכויות האדם של הקבוצות החלשות, בהן הזכות לטיפול רפואי, קורת גג, חינוך ורמת חיים מינימאלית. מאז ייסודו, השתתפו אלפי מתנדבים במאות פעילויות של עשיית צדק במדינה ובחברה.