יומן מסיק חלקי – מסכת התנכלויות והישג ›

IMG_20171030_094954

אנו מביאים בפניכם יומן מסיק חלקי שכוללת מסכת התנכלויות שונות [גניבות, תקיפות והרעלות מטעי המסיק] וגם הישג קטן לחקלאים הפלסטינים

ביום ד' ה-25.10.17, עוכבו חקלאים פלסטינים מהכפר ג'ינסאפוט במשך כ-4.5 שעות בטרם הותר להם להכנס לאדמותיהם כדי למסוק זיתים. זאת למרות שהמסיק תואם עם צה"ל מבעוד מועד והמדובר בחקלאים שכבר נכנסו לאדמות בימים הקודמים ללא בעייה. ההתנחלות קרני שומרון נבנתה סמוך לאדמות אלו ומאז ישנן מגבלות על כניסת החקלאים לאדמותיהם. טענת הצבא הייתה למניעה ביטחונית, לאחר התערבותנו, הצבא התיר את כניסת החקלאים, אך העיכוב פגע בעבודת המסיק שגם כך מוגבלת ותחומה בזמן. על הצבא מוטלת אומנם החובה לשמור על הביטחון, אך עליו גם לוודא שהוא עושה כל מאמץ למזער את הפגיעה בתושבים.

ביום ה' ה-26.10.17 ישראלים קיצוניים שהגיעו מכיוון המאחז בלתי חוקי נחלת יוסף הסמוך לאלון מורה תקפו חקלאים פלסטינים מהכפר דיר אל חטאב שעסקו במסיק הזיתים במטעיהם. התוקפים הגיעו לטווח אפס וממש היכו חלק מהחקלאים. חקלאי אחד נפצע קל בפיו.

YouTube Preview Image

רק לפני שבוע, אותם החקלאים מדיר אל חטאב גילו שמתנחלים מהמאחז הבלתי חוקי אלון מורה הזרימו ביוב למטעיהם נוספים שלהם, למרות התרעות קודמות, וכתוצאה מכך העצים מתו.

דיווח פעילי זכויות האדם: יידוי אבנים מחוות מעון אל עמק חומרה-טוואני

הארגונים אופריישן דאב ותעאיוש מדווחים כי ביום ו', ה-27.10.17 התגלו כ-50 עצי זית בני 4 שנים עקורים במטע פלסטיני סמוך למאחז אביגיל. לפי הדיווח בשעות הבוקר המאוחרות מתנחלים מחוות מעון יידו אבנים על מוסקים בעמק חומרה-טוואני. בנוסף, חיילים מנעו את המסיק וגרשו חקלאים מאדמתם הסמוכה למחסום יתיר.

הישג בכניסה לחקלאים פלסטינים אל אדמותיהם

חקלאים פלסטינים הצליחו להכנס בשבת, ה-28.10 לאדמות שאליהן לא הצליחו להכנס מאז שנת 95. מדובר במטעים בכניסה להתנחלות איתמר. מנהל מחלקת הזכויות בשטחים, זאכריה סדה, שהוא גם פלסטיני תושב האזור קידם את תיאום הגעתם לאזור מול הצבא.

היום, יום א' ה-29.10.17, גילו חקלאים מהכפר הפלסטיני סינג'יל כי ייבול מכ-130 עצי זית השייכים להם נגנב. המטע נמצא ליד ההתנחלות מעלה לבונה. הוגשה תלונה למשטרה.

הצטרפו למסיק וסייעו לחקלאים הפלסטינים למסוק בתוך מגבלות הזמן הקשות שהצבא מחיל עליהם בגישה לאדמותיהם. צרו עמנו קשר 02-6482757

אודות רבנים למען זכויות האדם

שומרי משפט הוא היום הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה כיום כמאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות. שומרי משפט אינו ארגון פוליטי מפלגתי. שומרי משפט הוא הארגון הרבני היחיד בארץ שפועלים בו במשותף רבנים אורתודוקסים, מתקדמים (רפורמים), מסורתיים (קונסרבטיבים), מתחדשים (רקונסטרוקציוניסטים) ורבני ריניואל (Renewal). בין חבריו רבנים המכהנים בתפקידים ציבוריים, מחנכים ורבני קהילות, אשר יכולים להביא הן לשינוי בשטח והן לשינוי תודעתי. שומרי משפט משמש שופר להפצת מידע על זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים. שומרי משפט פועל בשיתוף פעולה עם ארגוני זכויות אדם בארץ ובעולם. שומרי משפט פועל מהקמתו, לקידום זכויותיהם של השכבות החלשות בחברה, לשמירה על זכויותיהם של המיעוטים בישראל וכן של פלשתינאים בשטחים ולמניעת הפרות בוטות של זכויות אדם בסיסיות של מהגרי העבודה. הארגון מפעיל לחצים על קובעי המדיניות בישראל, למען הבטחת השמירה על זכויות האדם של הקבוצות החלשות, בהן הזכות לטיפול רפואי, קורת גג, חינוך ורמת חיים מינימאלית. מאז ייסודו, השתתפו אלפי מתנדבים במאות פעילויות של עשיית צדק במדינה ובחברה.