למי יש ולמי אין זכות לשמור על אדמתו החקלאית? ›

WhatsApp Image 2017-10-22 at 12.57.01

"השמירה מייצרת נוכחות בשטח. הנוכחות מונעת גניבות, הצתות, פגיעה בציוד חקלאי ועוד", כך כותבים באתר האינטרנט של ארגון "השומר החדש", שמתמחה בשמירה על שטחים חקלאיים. "נוכחותם של המתנדבים בשטח מונעת במקרים רבים נזק וגניבות," מצהיר מתנדב בארגון לעלון הקיבוץ בוויינט, ומספר שלעיתים המתנדבים מצליחים לתפוס את הגנבים "על חם".

לכל בר דעת ברור שמניעת גניבות משטחים חקלאיים דורשת נוכחות בשטח. אלא שמחקלאים פלסטינים רבים נמנעת הזכות הזו – להיות קרובים לאדמתם ולהשגיח עליה. חקלאים אלו מורחקים מהשדות והמטעים שלהם על ידי הממשל הצבאי בגדה והכניסה שלהם לשטח ממנו הם מתפרנסים מוגבלת מאוד ומצומצמת לימים ספורים ומתואמים מראש. עם צה"ל סבור שמגבלה כזו חיונית מטעמי ביטחון, לכל הפחות מוטלת עליו אחריות יתרה לדאוג שחורשי רעה לא ינצלו את היעדרותם הכפויה של החקלאים לשם גזל או השחתה. משום שרוב האדמות הללו סמוכות למאחזים שמהם יוצאים פשעי שנאה רבים, הסכנה לחקלאים והאחריות על כוחות הביטחון אקוטיים עוד יותר.

אודות רבנים למען זכויות האדם

שומרי משפט הוא היום הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה כיום כמאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות. שומרי משפט אינו ארגון פוליטי מפלגתי. שומרי משפט הוא הארגון הרבני היחיד בארץ שפועלים בו במשותף רבנים אורתודוקסים, מתקדמים (רפורמים), מסורתיים (קונסרבטיבים), מתחדשים (רקונסטרוקציוניסטים) ורבני ריניואל (Renewal). בין חבריו רבנים המכהנים בתפקידים ציבוריים, מחנכים ורבני קהילות, אשר יכולים להביא הן לשינוי בשטח והן לשינוי תודעתי. שומרי משפט משמש שופר להפצת מידע על זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים. שומרי משפט פועל בשיתוף פעולה עם ארגוני זכויות אדם בארץ ובעולם. שומרי משפט פועל מהקמתו, לקידום זכויותיהם של השכבות החלשות בחברה, לשמירה על זכויותיהם של המיעוטים בישראל וכן של פלשתינאים בשטחים ולמניעת הפרות בוטות של זכויות אדם בסיסיות של מהגרי העבודה. הארגון מפעיל לחצים על קובעי המדיניות בישראל, למען הבטחת השמירה על זכויות האדם של הקבוצות החלשות, בהן הזכות לטיפול רפואי, קורת גג, חינוך ורמת חיים מינימאלית. מאז ייסודו, השתתפו אלפי מתנדבים במאות פעילויות של עשיית צדק במדינה ובחברה.