למי יש ולמי אין זכות לשמור על אדמתו החקלאית? ›

"השמירה מייצרת נוכחות בשטח. הנוכחות מונעת גניבות, הצתות, פגיעה בציוד חקלאי ועוד", כך כותבים באתר האינטרנט של ארגון "השומר החדש", שמתמחה בשמירה על שטחים חקלאיים. "נוכחותם של המתנדבים בשטח מונעת במקרים רבים נזק וגניבות," מצהיר מתנדב בארגון לעלון הקיבוץ בוויינט, ומספר שלעיתים המתנדבים מצליחים לתפוס את הגנבים "על חם".

לכל בר דעת ברור שמניעת גניבות משטחים חקלאיים דורשת נוכחות בשטח. אלא שמחקלאים פלסטינים רבים נמנעת הזכות הזו – להיות קרובים לאדמתם ולהשגיח עליה. חקלאים אלו מורחקים מהשדות והמטעים שלהם על ידי הממשל הצבאי בגדה והכניסה שלהם לשטח ממנו הם מתפרנסים מוגבלת מאוד ומצומצמת לימים ספורים ומתואמים מראש. עם צה"ל סבור שמגבלה כזו חיונית מטעמי ביטחון, לכל הפחות מוטלת עליו אחריות יתרה לדאוג שחורשי רעה לא ינצלו את היעדרותם הכפויה של החקלאים לשם גזל או השחתה. משום שרוב האדמות הללו סמוכות למאחזים שמהם יוצאים פשעי שנאה רבים, הסכנה לחקלאים והאחריות על כוחות הביטחון אקוטיים עוד יותר.

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.