השוואת התנהלות כוחות הביטחון מול גניבת התוצרת החקלאית ממושב שקף, לעומת הגניבות הפוגעות בחקלאים פלסטינים, מציגה תמונה עגומה ›

גניבת זיתים, מוראייר, עדי עד, התעמרות בחקלאים פלסטינים, עדי עד
בתמונה: הבוקר התבשרנו על גניבות זיתים ממטעי מוראייר, מתחת למאחז הלא חוקי של עדי עד. צילום: זאכריה סדה.

כוחות הביטחון הצליחו לעצור 67 פלסטינים החשודים בגניבת ענק של תוצרת חקלאית ממושב שקף ובוונדליזם. זהו הישג גדול של כוחות הביטחון נגד מי שמבקשים לפגוע בחקלאים, לפי החשד על רקע לאומני. באותו השבוע התבשרנו גם על גניבת זיתים רבים של חקלאים פלסטינים תושבי מוראייר שנגנבו ממטע סמוך למאחז הלא חוקי של עדי עד. הגניבה הזו התאפשרה בחסות הגבלת הכניסה של הפלסטינים לאדמותיהם. הגזל הזה מצטרף לגל גניבות מאסיבי של זיתים מהמסיק הפלסטיני בגדה בעונה הנוכחית.

החקלאים של מושב שקף אינם מורחקים מאדמתם בידי ממשל צבאי, הם יכולים להשגיח עליה, להציב שמירה, ולהזעיק את כוחות הביטחון ברגע שהם מזהים פעילות חשודה. כך הם יכולים להביא לתפיסה "על חם" של בעלי זדון. לעומתם, חקלאים פלסטינים רבים מורחקים מאדמותיהם החקלאיות מתוקף צווים צבאיים; אין להם קשר עין עם אדמותיהם, ואין להם יכולת לפקח או להציב שמירה על השדות והמטעים שלהם. המשמעות היא שהאדמות מופקרות לכל גנב או מי שבקש לבצע פשע שנאה גזעני, והחקלאים תלויים לחלוטין בכוחות הביטחון שיישמרו על אדמותיהם. התוצאה היא שהם סובלים מגל של גניבות והשחתות כל שנה.

67 פלסטינים נעצרו הלילה בחשד לגניבה חקלאית ממושב שקף; רק ישראלים בודדים נעצרו במקרה ההופכי של גניבה ממטעים פלסטינים. פושעי שנאה וגנבים יש בשתי האוכלוסיות, השאלה היא איך רשויות החוק מטפלות בבעייה. איפה ואיפה היא לא מדיניות יהודית או מוסרית. אם חקלאים פלסטינים הורחקו מאדמותיהם, לכל הפחות יש לכוחות הביטחון אחריות יתרה לאבטח אדמות אלו.

YouTube Preview Image

המשך של גל גניבות מאסיבי מממטעי המסיק הפלסטיני בגדה

ביום שני [22.10] נתגלה כי זיתים רבים של חקלאים פלסטינים תושבי מוראייר נגנבו ממטע סמוך למאחז עדי עד. גם הגניבה הזו התאפשרה בחסות הגבלת הכניסה של הפלסטינים לאדמותיהם. הגזל הזה מצטרף לגל גניבות מאסיבי כנגד חקלאים פלסטינים בעונת המסיק הנוכחית.

אנו קוראים לכוחות הביטחון, שהרחיקו את החקלאים מאדמתם, לחקור ולמנוע את גל הגניבות. אנא התנדבו למסיק. נוכחותינו בשטח מפחיתה התנכלויות ומסייעת לחקלאים הפלסטינים לסיים את המסיק, ולהתגבר על הגבלת ימי הכניסה לאדמותיהם. הירשמו ב- 02-6482757***

אודות רבנים למען זכויות האדם

שומרי משפט הוא היום הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה כיום כמאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות. שומרי משפט אינו ארגון פוליטי מפלגתי. שומרי משפט הוא הארגון הרבני היחיד בארץ שפועלים בו במשותף רבנים אורתודוקסים, מתקדמים (רפורמים), מסורתיים (קונסרבטיבים), מתחדשים (רקונסטרוקציוניסטים) ורבני ריניואל (Renewal). בין חבריו רבנים המכהנים בתפקידים ציבוריים, מחנכים ורבני קהילות, אשר יכולים להביא הן לשינוי בשטח והן לשינוי תודעתי. שומרי משפט משמש שופר להפצת מידע על זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים. שומרי משפט פועל בשיתוף פעולה עם ארגוני זכויות אדם בארץ ובעולם. שומרי משפט פועל מהקמתו, לקידום זכויותיהם של השכבות החלשות בחברה, לשמירה על זכויותיהם של המיעוטים בישראל וכן של פלשתינאים בשטחים ולמניעת הפרות בוטות של זכויות אדם בסיסיות של מהגרי העבודה. הארגון מפעיל לחצים על קובעי המדיניות בישראל, למען הבטחת השמירה על זכויות האדם של הקבוצות החלשות, בהן הזכות לטיפול רפואי, קורת גג, חינוך ורמת חיים מינימאלית. מאז ייסודו, השתתפו אלפי מתנדבים במאות פעילויות של עשיית צדק במדינה ובחברה.