מסיק וסוכות ›

בימים אלו שלפני חג הסוכות בעלי מטעי זיתים נערכים למסיק. עונת המסיק מתחילה עם תום החג, וגם אנחנו נערכים לקראתה.

כאשר התקבלה החלטת בג"צ ב- 2006 כי הצבא חייב להתערב לטובת בטחונם של מוסקים פלסיטנים הייתה שימחה גדולה ב"רבנים למען זכויות האדם". חשבנו שיש פרויקט שסיימנו את חלקנו האזרחי בו ומעתה נוכל לפנות למחוזות חדשים, לטפל בהפרות נוספות של זכויות אדם כלפי פלסטינים.

11 שנה עברו מאז והנה חוזר הסתיו, החלקאים נערכים לעונת המסיק וגם אנחנו נערכים לקראתה. עדיין אנחנו צריכים לדבר עם כל הגורמים כדי למזער אלימות מצד המתנחלים, ולהבטיח את פרנסתם של הפלסטינים. השינוי שנעשה בזירה המשפטית לא חלחל לשטח, האלימות של המתנחלים לא פחתה, והצבא מוצא לעיתים את המוצא הקל, סגירת השטח. זה פתרון שאולי ממזער אלימות, אבל מונע את המסיק.

את התוכניות שאנחנו מכינים עם החקלאים הפלסטינים מצד אחד, ועם הצבא מצד שני איננו מפרסמים עד ליום ההגעה לשטח, גם בגלל החששות מהשפעות מזג האוויר אבל בעיקר שידע מוקדם על המקומות בהם מוסקים יביא לאלימות מהצד של המתנחלים שתביא לכך שהמסיק יאסר על ידי הצבא.

וכך אנחנו מוצאים את עצמנו שנה אחרי שנה- מתאמים עם כל הגורמים הרלוונטים בשטח, מוציאים מאות מתנדבים למסוק עם הפלסטינים ולחייב את הצבא למלא את הוראות בג"צ. שוב ושוב אנחנו מתמודדים עם אותן צרות.

מידי שנה, במיוחד בימים אלה, אני מקווה שוב ושוב, שזו תהיה השנה האחרונה בה יהיה בעזרה שלנו למסיק צורך. מידי שנה, אני מקווה שנצטרך פחות ופחות לעמול באקטיביזם ישיר, משום שנתקרב יותר ויותר למציאות שמכבדת זכויות האדם, ושנגביר את פעילות החינוך למען דור העתיד, ומידי שנה, אני מגלה כמה קריטית העזרה שלנו, וכמה חשובה הנוכחות שלנו.

ארבעים שנים של נדודים בסוכות היו נחוצות לאבותינו כדי להגיע אל הנחלה ולעבור מסוכות ארעיות למולדת קבע. הכיבוש כבר בשנתו החמישים, וכרגע, לא נראה לו סוף, במציאות המסתבכת באזור ובעולם. נותרת לנו התקווה שזו תהיה שנתנו האחרונה במאמצי המסיק, ושבשנה הבאה, נגיע כבר למולדת הקבע של כיבוד זכויות האדם גם של החקלאים הפלסטינים.

חג שמח,

אילה לוי, מנכ"ל רבנים למען זכויות האדם

  • הצטרפו אלינו למסיק, התקשרו למשרד בשעות הפעילות והירשמו, 02-6482757

תגיות: ,

אודות אילה לוי

אילה לוי היא מנכ"ל ארגון "רבנים למען זכויות האדם"