בעקבות דברים של נציגת רבנים למען זכויות האדם, יו"ר ועדת החוקה הודיע כי חוק חדלות פירעון לא יעבור, ללא התקנות הנוגעות לשיקום החייבים ›

no-money-2070384_960_720

אמש, יום ב' ה-02.10.17, התקיים בוועדת ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת דיון נוסף על גיבוש הצעת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי (פשיטת רגל). בדיון העלתה נציגת רבנים למען זכויות האדם, עו"ד בקי כהן קשת חששות מהנוסחים הקיימים של החוק, ובין היתר את החשש כי החוק יעבור עם כל הכלים כנגד החייבים, אך ללא התקנות הנוגעות להיבט של שיקומם, אשר נמצא בכותרת החוק, וכמו שאמר יו"ר הוועדה: הוא 50% מהחוק. החשש שעלה נגע לדינמיקה הקיימת בחקיקה בישראל של גרירת רגליים בהתקנת תקנות בכלל. בחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי ההיבט של השיקום יאושר בתקנות ולא בחוק עצמו, ולכן החשש גדול. בתגובה הבטיח יו"ר הועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) כי החוק לא יעבור ללא התקנות.

זוהי התפתחות חיובית ואנו, ברבנים למען זכויות האדם, נמשיך לעקוב ולנטר את החוק ויישומו ביחס לזכויות החייבים החיים בעוני.

התפתחות חיובית נוספת מסתמנת בתחום של מכירת דירה של חייב לשם החזרת חובו – הדיון בהיבט זה לא הסתיים אך הכיוון המסתמן הוא בחינה מעמיקה יותר של השלכות הצעדים בנוגע לדירות מגורים של חייבים, ובפרט כשזה נוגע לאוכלוסיות החיות בעוני.

אודות רבנים למען זכויות האדם

שומרי משפט הוא היום הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה כיום כמאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות. שומרי משפט אינו ארגון פוליטי מפלגתי. שומרי משפט הוא הארגון הרבני היחיד בארץ שפועלים בו במשותף רבנים אורתודוקסים, מתקדמים (רפורמים), מסורתיים (קונסרבטיבים), מתחדשים (רקונסטרוקציוניסטים) ורבני ריניואל (Renewal). בין חבריו רבנים המכהנים בתפקידים ציבוריים, מחנכים ורבני קהילות, אשר יכולים להביא הן לשינוי בשטח והן לשינוי תודעתי. שומרי משפט משמש שופר להפצת מידע על זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים. שומרי משפט פועל בשיתוף פעולה עם ארגוני זכויות אדם בארץ ובעולם. שומרי משפט פועל מהקמתו, לקידום זכויותיהם של השכבות החלשות בחברה, לשמירה על זכויותיהם של המיעוטים בישראל וכן של פלשתינאים בשטחים ולמניעת הפרות בוטות של זכויות אדם בסיסיות של מהגרי העבודה. הארגון מפעיל לחצים על קובעי המדיניות בישראל, למען הבטחת השמירה על זכויות האדם של הקבוצות החלשות, בהן הזכות לטיפול רפואי, קורת גג, חינוך ורמת חיים מינימאלית. מאז ייסודו, השתתפו אלפי מתנדבים במאות פעילויות של עשיית צדק במדינה ובחברה.