בעקבות דברים של נציגת רבנים למען זכויות האדם, יו"ר ועדת החוקה הודיע כי חוק חדלות פירעון לא יעבור, ללא התקנות הנוגעות לשיקום החייבים ›

אמש, יום ב' ה-02.10.17, התקיים בוועדת ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת דיון נוסף על גיבוש הצעת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי (פשיטת רגל). בדיון העלתה נציגת רבנים למען זכויות האדם, עו"ד בקי כהן קשת חששות מהנוסחים הקיימים של החוק, ובין היתר את החשש כי החוק יעבור עם כל הכלים כנגד החייבים, אך ללא התקנות הנוגעות להיבט של שיקומם, אשר נמצא בכותרת החוק, וכמו שאמר יו"ר הוועדה: הוא 50% מהחוק. החשש שעלה נגע לדינמיקה הקיימת בחקיקה בישראל של גרירת רגליים בהתקנת תקנות בכלל. בחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי ההיבט של השיקום יאושר בתקנות ולא בחוק עצמו, ולכן החשש גדול. בתגובה הבטיח יו"ר הועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) כי החוק לא יעבור ללא התקנות.

זוהי התפתחות חיובית ואנו, ברבנים למען זכויות האדם, נמשיך לעקוב ולנטר את החוק ויישומו ביחס לזכויות החייבים החיים בעוני.

התפתחות חיובית נוספת מסתמנת בתחום של מכירת דירה של חייב לשם החזרת חובו – הדיון בהיבט זה לא הסתיים אך הכיוון המסתמן הוא בחינה מעמיקה יותר של השלכות הצעדים בנוגע לדירות מגורים של חייבים, ובפרט כשזה נוגע לאוכלוסיות החיות בעוני.

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.