פרשת השבוע לשבת שׁוּבָה: שנה טובה מתחילה ב"חטאנו לפניך" ›

"שנה טובה מתחילה בשופינג" כך כתוב בשלט חוצות בירושלים ואולי בכל עיר עברית בארצינו הקדושה. המסורת היהודית קובעת אחרת: שנה טובה מתחילה ב"חטאנו לפניך." בדבר התורה לשבת שׁוּבָה, הרב ג'רמי מילגרום מסביר את האחריות שלנו לפשעים הפוליטיים והחברתיים שנעשים בשמינו בגדה ובעזה.

לא המתנחלים, המינהל האזרחי, הצבא, המג”ב, המשטרה, הבג"ץ והפוליטיקאים הם אלה שכורתים עצים, הורסים בתים, מקימים מחסומים, עוצרים מפגינים, מכשירים את הכיבוש ומונעים חשמל מתושבי עזה, אלא אנחנו. זאת האמירה היהודית כשהכל מתנסח בגוף ראשון רבים. גם אם כל פרט ברשימה הארוכה והאיומה (הגדולה פי כמה) של פשעים נגד האנושות, לא נעשה על ידינו, הרי זה בשמינו. חטאנו לפניך.

אם הוידוי של ימים נוראים (כן, הם נוראים באמת) היה מתחבר על ידי אגף ההסברה, כלל לא היה וידוי, אלא רשימת האשמות והשמצות את הצד השני, נגד כל מי שמוחה נגד הפרות זכויות האדם ונגד כל מי שמגלה רחמים בסיסיים נוכח סבל אנושי מיותר – הם גרועים יותר. עניי עירך קודמים. בא להרגך השכם להרגו, המרחם על אכזרים סופו להתאכזר על רחמנים, – וכל שאר הפסוקים השוליים שהפכו לעשרת הדיברות של הכיבוש והשליטה על העם הפלסטיני.

קשה לנו אותה לשון גוף ראשון רבים. משום שבעצם אנחנו מיעוט קטן של אנשים שמרגישים, בין אותו רוב עצום אדיש של היושבים בציון. בלשון המחזור (וגם בתפילה של כל יום חול!):

"מָה אָנוּ מֶה חַיֵּינוּ מֶה חַסְדֵּנוּ מַה צִּדְקֵנוּ מַה יְשׁוּעָתֵנוּ מַה כּחֵנוּ מַה גְּבוּרָתֵנוּ. מַה נּאמַר לְפָנֶיךָ ה' אֱלהֵינוּ וֵאלהֵי אֲבותֵינוּ ואמותינו הֲלא כָּל הַגִּבּורִים כְּאַיִן לְפָנֶיךָ וְאַנְשֵׁי הַשֵּׁם כְּלא הָיוּ וַחֲכָמִים כִּבְלִי מַדָּע וּנְבונִים כִּבְלִי הַשְׂכֵּל כִּי רב מַעֲשֵׂיהֶם תּהוּ וִימֵי חַיֵּיהֶם הֶבֶל לְפָנֶיךָ. וּמותַר הָאָדָם מִן הַבְּהֵמָה אָיִן כִּי הַכּל הָבֶל:"

למצוקה זאת יש תשובה בדברים שכתבה השבוע ד"ר רוחמה מרטון לאורי אבנרי:

"השמאל הציוני פוחד מרדיקליות כי הוא פוחד להישאר לבד. בלי שבט. העניין הוא שיש שבט אחר, גדול יותר – והשבט הזה נמצא בחוץ…[מחנה] ההולך וגדל בעולם. הוא בעל הברית שלנו כי אין לנו בני ברית בתוך השבט המקומי. צריך לדעת שמבפנים אנחנו מעטים מדי וחלשים מדי.  לא נוכל לעשות הרבה בלי בני ברית מבחוץ.”

במטבע התפילה של ימים נוראים מתנסחת התקווה הזאת כך:

"וּבְכֵן תֵּן פַּחְדְּךָ ה' אֱלהֵינוּ עַל כָּל מַעֲשֶׂיךָ. וְאֵימָתְךָ עַל כָּל מַה שֶּׁבָּרָאתָ. וְיִירָאוּךָ כָּל הַמַּעֲשִׂים וְיִשְׁתַּחֲווּ לְפָנֶיךָ כָּל הַבְּרוּאִים. וְיֵעָשׂוּ כֻלָּם אֲגֻדָּה אֶחָת, לַעֲשׂות רְצונְךָ בְּלֵבָב שָׁלֵם."

כל הברואים – כן יהי רצון!

שנה טובה,

הרב ג'רמי מילגרום