בשנת 5778, לחדול אינה אופציה בשבילנו ›

"לֹא עָלֶיךָ הַמְּלָאכָה לִגְמוֹר, וְלֹא אַתָּה בֶן חוֹרִין לִבָּטֵל מִמֶּנָּה." [רבי טרפון, פרקי אבות 2:21]

חברים/ות ותומכים/ות יקרים,

בימים אלו, המצב מתוח בישראל, בארה"ב ובכל רחבי העולם. למעשה זאת אחת התקופות המתוחות בעשורים האחרונים. גם בימים חשוכים אלו, ארגון רבנים למען זכויות האדם, שנוסד בירושלים במהלך האינתיפאדה הראשונה, ממשיך להיות מחוייב לקדם ולהגן על זכויות האדם וכבוד האדם. למרות החשש, גם ברמה האישית וגם ברמה החברתית, באשר לכיוון שֶׁמְּדִינָתֵנוּ האהובה הולכת, אנו מתעקשים שלחדול אינה אופציה בשבילנו. החודש, אנו בפתח השנה היהודית החדשה, ואנו מבקשים מכם להצטרף אלינו למאבק הקדוש להגשמת החזון משותף שלנו, של ישראל צודקת, שמממשת את הערכים הנעלים של היהדות שלנו.

1

בשנים שעוברות, אנו מגלים כמה האתגרים קשים ואינם מראים סימנים של חולשה: ראשית, לסיים את הדיכוי ואי הצדק ההולכים וגדלים, כלפי הפלסטינים בגדה המערבית; שנית, להציל דור חדש של ישראלים, שלכוד במעגל העוני; שלישית, לעצור את המצב שיותר ויותר מתנחלים מיליטנטיים נהנים ממדיניות אי-ענישה על מעשי האלימות שלהם, וקיצוניים שממשיכים להשמיע את הנרטיבים הרדיקליים שלהם ומעלימים את הגוונים המתקדמים והמתונים של רוב העם היהודי. אבל הדיכוי הוא אינו הדרך של היהדות. עם תמיכתך אנחנו יכולים להמשיך ולהיאבק באלו המזלזלים במסורת שלנו ומחללים שם שמים; אלו שמשתמשים ביהדות, כעלה תאנה, שמסתיר את הדיכוי של האחר.

רבנים למען זכויות האדם עובדים בשטח לייצר שינוי ותיקון חברתי, הן בישראל, והן בשטחים הכבושים. גם בעבודת השטח שלנו לצד הפלסטינים, וגם בשכונות המוחלשות הישראליות, בכפרים, בקרב צעירים ומבוגרים, אנו משלבים חינוך לזכויות האדם, עם עבודת שינוי מדיניות בכנסת, בעמידה אל מול שופטי בג"צ, בכל אלו – רבנים למען זכויות האדם מחויבים להילחם למען ישראל רודפת ואוהבת צדק ושלום. המאבק שלנו הוא למען מדינה יהודית באופן משמעותי ודמוקרטית באופן מתקדם, לנו, לילדינו ולכולנו.

my-memeבתקופה הנוכחית, שבה המנהיגים שלנו מתרחקים יותר ויותר ממימוש של ערכי החירות, הצדק והשלום, כפי שחזו הנביאים שלנו, האתגרים שלנו גדלים. אין לנו ברירה אלא לחפור בַּעֲקֵבֵינוּ ולפעול בנחישות גדולה.

אנחנו יודעים שאתם חולקים איתנו את החזון שלנו. אנחנו מלאי תודה על התמיכה שהראיתם לנו במשך השנים. וכרגע אנחנו מבקשים מכם לחדש את המחויבות לצדק וזכויות האדם עבור ישראלים ופלסטינים, ולהמשיך לתרום להפצה ברחבי העולם, את דבר העבודה החשובה שלנו. ביחד עם התמיכה שלכם נזכיר לעולם כיצד נתיבי הרוחניות, האקטיביזם וזכויות האדם משתלבים באופן טבעי עם היהדות כמו גם בהרבה מסורות דתיות אחרות.

יהי רצון שנכתב בספר החיים. יהי רצון שנהיה ראויים לחיי צדק ואהבת כל הבריות, שנולדו בצלם.

שנה טובה,

הרב אד רטיג

יו"ר רבנים למען זכויות האדם