בסתיו הזה, החקלאים הפלסטינים זקוקים לעזרתנו במסיק ›

zakaria sada זאכריה סדה זכריה סדא

מכתב מזאכריה סדה, מנהל מחלקת הזכויות בשטחים, שקורא לשאת תרומה למסיק, בסתיו הקרוב, עם החקלאים הפלסטינים.

בסתיו הקרוב, החקלאים הפלסטינים זקוקים לתמיכתנו. ספטמבר כבר כאן, והמסיק השנתי המתקרב. הזיתים הירוקים, הסגולים והשחורים צומחים ומבשילים והופכים את הגדה המערבית – הבית שלי – ליפה להפליא. הזיתים מחכים על עצי הזית, שלא נעקרו, נשרפו או הורעלו על ידי מתנחלים קיצוניים.

עם תרומתכם הנדיבה, נוכל להגן על העצים ולהבטיח את המסיק הזיתים של יותר מ-35 כפרים פלסטינים בגדה המערבית, בלי התנכלויות של קיצוניים, או התערבות צבאית.

היופי המדהים של הזיתים בגדה המערבית לא מוטל בספק. אבל, למרבה הצער, השלום והשלווה, שמקרינים המטעים העתיקים, מייצרים רושם מוטעה ועצוב. זה למעלה מעשור, שאני עובד עם הצוות המסור של רבנים למען זכויות האדם. ביחד הקמנו אסטרטגיות מוצלחות, בכדי להבטיח שהחקלאים פלסטינים יהיו מסוגלים למסוק את הזיתים בבטחה. אנחנו מגייסים עשרות מתנדבים – יהודים, ישראלים ובינלאומיים – בכדי למסוק, זה לצד זה, בסולידריות ובידידות עם חקלאים פלסטינים. נוכחות המתנדבים היא מופע מרגש של כבוד, אחווה ואנושיות המרתיעים קיצוניים מפני אלימות ואיומים. רבנים למען זכויות האדם משמשים גם כאנשי קשר עם הצבא, המבטיח לחקלאים היתרי כניסה למטעים בהתאם לחוק הישראלי. במהלך השנים, חבריי הפלסטינים, המשפחה והשכנים למדו לבטוח ברבנים למען זכויות האדם והם אינם מהססים ליידע אותנו בצרכיהם.

מסיק הזיתים אמור להיות תקופה של שמחה ושל שיתוף פעולה עבור הקהילה הפלסטינית. נשים, גברים וילדים מתאספים בשדות ומנעימים את העבודה הקשה עם שירים, צחוק ואוכל. לאחר מכן, אנחנו מתאספים בבתי הבד המקומיים והופכים את הפרי המר לזיתי שולחן טעימים, לשמן זית זהוב וריחני, ולסבון זיתים עשיר. אך עבור החקלאים באיזורי שטחי C, שאדמותיהם ההיסטוריות הולכות וּמֻסָּגוֹת על ידי התנחלויות ומאחזים ומאוימות על ידי מתנחלים אלימים, המסיק הופך לתקופה של דאגה וחרדה. האם המסיק השנה יתקיים ללא הפרעות? האם הזיתים ייגנבו? האם אקדחים יונפו לאוויר? האם יהיו התנכלויות חדשות? מי ייפגע—או נורא מכך—האם כל זה יקרה גם השנה?

בשנת 2016, המשרד לתיאום בעניינים הומניטריים של האו"ם (OCHA) תיעד 26 מקרים של אלימות של מתנחלים והשחתת רכוש סביב מסיק הזיתים. מספר זה הוא ירידה מ-33 מקרים בשנת 2015, אך עבור אלו שמכבדים את זכויות האדם, ובמיוחד עבורנו, הפלסטינים, אלו 26 מקרים יותר מדי. שבגינם, מאות ואפילו אלפי עצים נהרסים בכל שנה.

zakaria sada זאכריה סדה זכריה סדאבשנה שעברה רבנים למען זכויות האדם הביאו 130 מתנדבים ל-16 ימים של עבודה קשה במסיק ומיון הזיתים. באוקטובר הקרוב אנו נמשיך במסורת זו, אך העלויות מתייקרות ונהיה קשה יותר ויותר לכסותן: אנו צריכים להזמין אוטובוסים למתנדבים, לקנות דלק, לשלם לנהגים, כל זאת בנוסף לעוד עלויות של הצוות. כל יום בשטח יכול בקלות לעלות יותר מ-800 דולרים. אכן בורכנו בתרומות של קרנות גדולות, אך ביחד זאת, אנחנו מסתמכים על התרומות שלכם\ן, על מנת להשלים את הפערים הדרושים.

נהיה אסירי תודה עבור כל תרומה, בכל סכום. אך אם ארבעים מאיתנו יוכלו לתרום 108 דולרים, אז נוכל לכסות את כל הוצאות התחבורה עבור שמונה ימים שלמים של מסיק בגדה המערבית.

היו בטוחים שהתרומה שלכם/ן תשנה מקצה לקצה את חיי החקלאים הפלסטיניים מהכפרים כמו בורין, עווארטה, יאסוף וג'יט—הכפר בו אני עצמי נולדתי וכעת מגדל את משפחתי הצעירה. אנא בחרו את "קמפיין עצי הזיתים" בתפריט הקמפיינים מתוך עמוד התרומות האינטרנטי שלנו.

תודה רבה. אני מקווה לראותכם בקרוב במטעים.

זאכריה סדה, מנהל מחלקת זכויות בשטחים.

אודות זאכריה סדה

מנהל מחלקת זכויות בשטחים