חשש שהחוק החדש של חדלות פירעון או פשיטת רגל ירע את מצבם של אנשים עם חובות פרטיים ›

no-money-2070384_960_720

אנחנו חוששים שהחוק החדש של חדלות פירעון או פשיטת רגל ירע את מצבם של אנשים עם חובות פרטיים

חוק חדלות הפירעון – או פשיטת רגל הוא אחת הרפורמות הענקיות של הממשלה הזו, בהובלת השרה איילת שקד. זהו אחד החוקים הגדולים (פיזית שראינו) ועד היום השתתפנו כמעט בכל הדיונים שהיו עליו, והיו הרבה. לטענת משרד המשפטים הדגש של החוק החדש הוא על השיקום. אבל האם באמת יש שיקום בחוק החדש לאנשים פרטיים?

אנחנו חוששים שהחוק החדש ירע את מצבם של אנשים עם חובות פרטיים ובפרט אלו שחייבים עד 150,000 ש"ח.  סביב הנושאים שקשורים לחובות פרטיים יש עוד מחלוקות מהותיות שטרם נפתרו.

התורה מדברת על שמיטה, והתפיסה שחז"ל מציגים בפנינו היא של ויתור על החוב שמביאה לשיקום כלכלי. נראה שהחוק החדש מתיימר להוביל גישה דומה, אך בפרטים הקטנים אנחנו לא רואים שזה אכן הולך להתרחש.

אנחנו נמשיך להשתתף בדיוני וועדת חוקה בנושא, ולקדם את התפיסה של שיקום כלכלי גם לאנשים פרטיים ובפרט למי שחיי בעוני.

***

אודות רבנים למען זכויות האדם

שומרי משפט הוא היום הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה כיום כמאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות. שומרי משפט אינו ארגון פוליטי מפלגתי. שומרי משפט הוא הארגון הרבני היחיד בארץ שפועלים בו במשותף רבנים אורתודוקסים, מתקדמים (רפורמים), מסורתיים (קונסרבטיבים), מתחדשים (רקונסטרוקציוניסטים) ורבני ריניואל (Renewal). בין חבריו רבנים המכהנים בתפקידים ציבוריים, מחנכים ורבני קהילות, אשר יכולים להביא הן לשינוי בשטח והן לשינוי תודעתי. שומרי משפט משמש שופר להפצת מידע על זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים. שומרי משפט פועל בשיתוף פעולה עם ארגוני זכויות אדם בארץ ובעולם. שומרי משפט פועל מהקמתו, לקידום זכויותיהם של השכבות החלשות בחברה, לשמירה על זכויותיהם של המיעוטים בישראל וכן של פלשתינאים בשטחים ולמניעת הפרות בוטות של זכויות אדם בסיסיות של מהגרי העבודה. הארגון מפעיל לחצים על קובעי המדיניות בישראל, למען הבטחת השמירה על זכויות האדם של הקבוצות החלשות, בהן הזכות לטיפול רפואי, קורת גג, חינוך ורמת חיים מינימאלית. מאז ייסודו, השתתפו אלפי מתנדבים במאות פעילויות של עשיית צדק במדינה ובחברה.