אזרחות היא זכות אדם בסיסית. היא לא מתנה שהמדינה לוקחת ›

תעודת_זהות_1

צריך להגיד את זה באופן הפשוט ביותר: אזרחות היא זכות אדם בסיסית. היא לא מתנה שהמדינה לוקחת.

השבוע התבשרנו כי תישלל אזרחותו של עלאא זיוד מאום אל פאחם, שביצע פיגוע דריסה בגן שמואל, בו נפצעו ארבעה אזרחים ישראליים. שוב הרצון לנקמה מערפל את האמיתות הבסיסיות ביותר: אזרחות איננה סטטוס של כבוד המוענק או מושהה על ידי השלטונות. זיוד כבר נשפט ל-25 שנות מאסר. המדינה יכולה להעניש במאסר פלילי, כפי שנעשה כאן, אבל לא יכולה להפוך אדם לחסר אזרחות ומעמד בעולם כולו.

בהחלטת בית המשפט לאשר את שלילת האזרחות, נימק השופט אליקים: ״אין להתיר לאזרח ישראל לפגוע בחייהם ובכבודם של אזרחי ישראל אחרים ומי שמחליט לעשות זאת במעשי טרור, הוא מוציא עצמו מכלל אזרחי המדינה".

משום מה, מעשי טרור אחרים לא זוכים לתגובה כזו – של שלילת אזרחות. לא טרור של יהודים כלפי ערבים, לא רצח נשים בידי בני זוגן, ואפילו רוצח ראש הממשלה יגאל עמיר לא זכה לשלילת אזרחות.

זה לא צדק – זהו מדרון חלקלק שיוביל לניצול חמור לרעה של כוחה של המדינה לפגוע בזכויות היסוד של אזרחיה.

אודות רבנים למען זכויות האדם

שומרי משפט הוא היום הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה כיום כמאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות. שומרי משפט אינו ארגון פוליטי מפלגתי. שומרי משפט הוא הארגון הרבני היחיד בארץ שפועלים בו במשותף רבנים אורתודוקסים, מתקדמים (רפורמים), מסורתיים (קונסרבטיבים), מתחדשים (רקונסטרוקציוניסטים) ורבני ריניואל (Renewal). בין חבריו רבנים המכהנים בתפקידים ציבוריים, מחנכים ורבני קהילות, אשר יכולים להביא הן לשינוי בשטח והן לשינוי תודעתי. שומרי משפט משמש שופר להפצת מידע על זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים. שומרי משפט פועל בשיתוף פעולה עם ארגוני זכויות אדם בארץ ובעולם. שומרי משפט פועל מהקמתו, לקידום זכויותיהם של השכבות החלשות בחברה, לשמירה על זכויותיהם של המיעוטים בישראל וכן של פלשתינאים בשטחים ולמניעת הפרות בוטות של זכויות אדם בסיסיות של מהגרי העבודה. הארגון מפעיל לחצים על קובעי המדיניות בישראל, למען הבטחת השמירה על זכויות האדם של הקבוצות החלשות, בהן הזכות לטיפול רפואי, קורת גג, חינוך ורמת חיים מינימאלית. מאז ייסודו, השתתפו אלפי מתנדבים במאות פעילויות של עשיית צדק במדינה ובחברה.