עתירה לבג"צ: השילוט שהציבו מתנחלים בניגוד לחוק ברחוב השוהדא מוחק את הנוכחות הפלסטינית מחברון ›

"ַיִּגְוַע וַיָּמָת אַבְרָהָם בְּשֵׂיבָה טוֹבָה, זָקֵן וְשָׂבֵעַ; וַיֵּאָסֶף, אֶל-עַמָּיו. וַיִּקְבְּרוּ אֹתוֹ יִצְחָק וְיִשְׁמָעֵאל, בָּנָיו, אֶל-מְעָרַת, הַמַּכְפֵּלָה: " בראשית כ"ה – ח', ט'

רבנים למען זכויות האדם ופלסטינים תושבי חברון הגישו את העתירה בדרישה להסיר או להחליף את השילוט שהציב "ועד מחדשי הישוב היהודי בחברון" בכל רחוב השוהדא, כולל על בתים וחנויות בבעלות פלסטינית – שילוט המוחק את הזהות הפלסטינית מהעיר ומנסה להחליפה בנרטיב קיצוני, הדוחק החוצה מהעיר את כלל העם היהודי.

רבנים למען זכויות האדם והארגון הפלסטיני "צעירים נגד ההתנחלויות" מחברון עתרו היום (יום ג', ה- 1.8.17) לבג"צ, בדרישה להסיר את השלטים שהציב "ועד מחדשי היישוב היהודי בחברון" ברחוב השוהדא בניגוד לחוק וללא סמכות. את העתירה הגיש עו"ד יאיר נהוראי, מנהל המחלקה המשפטית של רבנים למען זכויות האדם. השופט קיבל את העתירה, וביקש מהמדינה לענות עליה עד ה-1.9.

העותרים מבקשים מבית המשפט צו על תנאי, אשר יורה למשיבים, מפקדת כוחות צה"ל בגדה המערבית והמינהל האזרחי בגדה המערבית, לאפשר הצבת שלטים נוספים ברחוב השוהדא ו/או להסיר את השילוט הבלתי חוקי שהוצב שם. בנוסף, מבקשים העותרים צו ביניים אשר ימנע מהעותרים לשנות את המצב הקיים ולהשלים את פרוייקט השילוט החדש של רחוב השוהדא, עד מועד הדיון בבג"צ.

בעתירה נכתב"באופן שיטתי, ומתוך כוונת מכוון, מוחק "ועד מחדשי היישוב היהודי בחברון" את הזהות התרבותית הפלסטינית מרחוב השוהדא בחברון, ומחליף אותה בנרטיב המתואם לעמדתם של החברים בו. זאת תוך ניצול המציאות הכואבת שבה רוב רובה של האוכולוסיה הפלסטינית ברחוב ברחה מבתיה בשל ההגבלות החמורות שהוטלו עליהם על ידי כוחות הבטחון הישראלים."

עוד כותב שם עו"ד יאיר נהוראי, מנהל המחלקה המשפטית של רבנים למען זכויות האדם: "בעוד המשיבים אינם מתירים לעותרים להכנס לרחוב ולעשות שינויים במרחב הציבורי, הרי שבחסות המשיבים עושה 'ועד מחדשי היישוב היהודי בחברון' בשטח הציבורי כבשלו, מוחק את הזהות הפלסטנית, ומכתיב נרטיב פנימי פרטי וזאת מבלי ליתן דין וחשבון, ומבלי לבקש רשות והיתר כדין."

עיסא עמרו, מייסד ויו"ר ארגון "צעירים נגד התנחלויות" ותושב העיר חברון, אמר: "המתנחלים מנסים להשתמש בשלטים כדי לשנות את השילוט בחברון, למחוק את ההיסטוריה הפלסטינית ולהעמיד פנים שאנחנו לא קיימים. השם של השכונה שבה נולדתי שונה מהשם הערבי באב אל חאן, לשם בעברית: עמק חברון. המטרה של כל זה היא ללחוץ על משפחות פלסטיניות לעזוב את הבתים שלהם וכדי לגרום לזה להיראות כאילו חברון היא חלק מישראל."

על_הביטונאדות_של_שוק_הבשר

רקע לעתירה:

בשנתיים האחרונות פועל "ועד מחדשי היישוב היהודי בחברון" לתליית שלטים שונים בעברית ובאנגלית בלבד, ברחוב השוהדא בחברון וברחובות בהם דיירים פלסטינים בם הרוב, במהלך שלא קיבל אישור לא מעיריית חברון ולא מרשויות הצבא. המדובר בשלטים שנתלו בכפייה על חנויות ורכוש אחר של פלסטינים בעודם מציגים את הנראטיב של המתנחלים; וגם בשלטי רחובות שנתלו לאחר שהוסרו בלא סמכות שלטי הרחובות המקוריים בערבית, תוך שינוי שם הרחוב לשם עברי ושימוש בשפה העברית והאנגלית בלבד.

פעילות זו של החלפת שילוט, שנעשתה ככל הנראה על ידי גורמים מקרב מתנחלי חברון, פוגעת בזכויות התרבותיות והחברתיות של הפלסטינים, מנוגדת לחוק, ונעשתה ללא אישור הרשויות. עם זאת הפעילות הזו נעשתה בחסות הכוח הצבאי המאפשר לקבוצה קטנה וקיצונית פעילות כזו המבטאת כפייה וביזוי, ומכאן האחריות המוגברת של הצבא לנעשה. אך צה"ל לא רק שלא פעל נגד השילוט הפוגעני בעצמו – ככוח השולט והאחראי על האזור, וכמחוייב מחובותיו לפי הדין הישראלי והבינלאומי – הוא אף אוסר על פעילים ישראלים ופלסטינים לעשות את העבודה בעצמם. כמו כן, פעילות זו של החלפת השילוט כופה תפיסת עולם קיצונית על המרחב הציבורי בחברון, ודוחקת החוצה מהעיר את כלל העם היהודי.

ב-03.04.17 פנה ארגון רבנים למען זכויות האדם, יחד עם הארגון הפלסטיני "צעירים נגד התנחלויות" לצבא, בבקשה לאבטח פעילות להסרת שלטים פוגעניים שנתלו בחברון בכפייה על רכוש פלסטיני ו\או ברחובות בהם גרים רק או בעיקר פלסטינים, אך פניית הארגון נענתה בשלילה, בשל נימוקים בטחוניים [קיראו על כך כאן וכאן].

עמדת עמותת רבנים למען זכויות האדם היא כי פעילות השילוט הפוגענית בחברון מהווה הפרת זכויות חברתיות, קנייניות ותרבותיות לצד ביזוי והקנטה של האוכלוסייה הפלסטינית. נדמיין איך היינו מגיבים לו על חנויות של יהודים בצרפת היו נתלים בכפייה שלטים המבטאים את הנראטיב הפלסטיני; נדמיין כיצד מרגיש סוחר או דייר פלסטיני כשהוא חולף ברחוב ורואה כל יום את מעשה הכפייה הזה על רכושו או ברחובו. עד כמה רחוקה פעילות מבזה זו מהציווי "וְגֵ֥ר לֹא־תוֹנֶ֖ה וְלֹ֣א תִלְחָצֶ֑נּוּ כִּֽי־גֵרִ֥ים הֱיִיתֶ֖ם בְּאֶ֥רֶץ מִצְרָֽיִם" [שמות, כ"ב, כ].


עוד על העתירה

עתירה לבג"צ: השילוט שהציבו מתנחלים בניגוד לחוק ברחוב השוהדא מוחק את הנוכחות הפלסטינית מחברון:

Download the PDF file .

קרדיט לתמונות: רבנים למען זכויות האדם.

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.