מחנה הקיץ לילדי הג'הלין לשנת 2017 ›

ביום ראשון (9.7) נפתח מחנה קיץ לילדי שבט הג'הלין, המתגוררים מחוץ לירושלים בשטחים הפלסטינים הכבושים, באזור ההתנחלות מעלה אדומים, בקצה הצפוני של מדבר יהודה. שבט הג'הלין מייצג את אחת הקבוצות הפגיעות ביותר המתגוררות בגדה המערבית. הקהילה סובלת משיעורים גבוהים של עוני ואבטלה, ונמצאת תחת איום מתמיד של הריסת בתים ועקירה בכפייה, משום שהמדינה מבקשת  להרחיב את ההתנחלויות. בעבר הם נעקרו מאדמות אבותיהם בתל ערד, ושבט הג'הלין נאלץ לנטוש את אורח חייו המסורתי. מזה למעלה מעשור, רבנים למען זכויות האדם מסייעים בארגון תכניות הקיץ וטיולים עבור ילדי הג'הלין, בשיתוף עם נזירות מסדר קומבוני (Comboni). התכניות נותנות לילדים הזדמנות לגדול, להתפתח ולשחק בסביבה מבוקרת לצד חונכים מהקהילה הפלסטינית ובסיוע של מתנדבים בינלאומיים וישראליים.

IMG-20170720-WA0002

מחרוזת של חיוך

מתנדבת רבנים למען זכויות האדם, זואי בריי, אמנית ואנתרופולוגית שמתגוררת בירושלים, כתבה על החוויה של מחנה הקיץ לילדי הג'הלין:

"אתמול התלוויתי עם רבנים למען זכויות האדם למחנה הקיץ לילדי הג'הלין בג'בל על יד עזריה. לאחר פעילות גופנית, הוזמנו הבנים מגילאי חמש ועד שתיים עשרה לפעילות מרגיעה. הם עשו מחרוזות עבור יקיריהם. הציפייה המקובלת הייתה, כמובן, שהמחרוזות יהיו עבור האימהות שלהם. ילד אחד הכריז שהוא הכין את השרשרת עבור העז שלו.

רוב הילדים היו כמובן  חשדניים לְגַבַּי. בסוף הבוקר, ילד אחד התבונן בי בהתרסה ושאל, "למה את כאן במקום הנורא הזה?" כמובן שהדבר הראשון שעלה בדעתי היו הקשיים הפוליטיים, הכלכליים והסביבתיים של הקהילה, אבל אז עניתי, "כי אתה כאן." הוא נראה מופתע וחייך."

רישום מתפתל בצל שני עצי שקמה, ג'בל, ליד עזריה, מזרח ירושלים. באופק: נוף של המדבר, עמק הירדן וים המלח והמזבלה של האשפה של ירושלים. ציור: זואי בריי

חיים תחת איום של הריסות בתים

בשבועות הקרובים, רבנים למען זכויות האדם יהיו מעורבים באירגון, הפקה והנחייה של תוכניות הקיץ ביישובים: אבו נוואהר 1,  אבו נוואהר 2, אל מונטאר וואדי קטיף, – יישובים אלו חיים תחת איום של הריסות בתים, או שלאחרונה חוו הריסות בתים בתחומם. למעשה רק לאחרונה קיבלנו חדשות רעות, על הריסת בית בכפר ואדי אבו הינדי. קהילה נוספת שרבנים למען זכויות האדם עובדים איתם באופן קבוע. בנוסף לתוכניות הילדים שלנו, רבנים למען זכויות האדם מעורבים גם בעבודת הסברה משפטית שמטרתה להגן על זכויות קהילת הג'הלין.

רקע קצר על הקהילה הפלסטינית של הג'הלין

האזרחים הפלסטינים של קהילת הג'הלין חיים במספר מחנות באזור ההתנחלות מעלה אדומים, שמחוץ לירושלים, בקצה הצפוני של מדבר יהודה. הם מייצגים את אחת הקבוצות הפגיעות ביותר בגדה המערבית; קהילת הג'הלין חייה בתנאי עוני ואבטלה בשיעורים גבוהים מאוד. הקהילה נמצאת תחת איום מתמיד של הריסות בתים ועקירה בכפייה, בשל מדיניות בנייה ותכנון מפלה ולחץ מתמשך להרחבת ההתנחלויות הסמוכות. הם נעקרו בעבר מאדמותיהם בתל ערד ולכן נאלצו לנטוש את אורח חייהם המסורתי.

מחנה הקיץ של הג'הלין מתרחב

מחנה הקיץ שלנו בג'בל של הג'הלין הסתיים ביום חמישי [20.7] אחרי שבועיים אינטנסיביים מאד ומוצלחים במיוחד. השתתפו 100 ילדים – 40 בנים ו60 בנות תוך כדי הפרדה מגדרית בין הקבוצות. לצערנו הרב, בגלל המצב הביטחוני, הטיול של סוף הקייטנה נדחה לעת עתה.

השבוע [מה-23.7] התחלנו בפעילות יחד עם הנזירות בארבעה ישובים נוספים של קהילת הג'הלין במדבר יהודה:

  • היישוב אבו נאווהר 1.
  • היישוב אבו נאווהר 2.
  • היישוב אל מונטר (כמו בשנה שעברה).
  • במקום חדש, בקרבת יריחו, ואדי קטיף.

לגבי היישוב הרביעי, ואדי קטיף, ובכן לילדיו זאת פעם ראשונה שהם משתתפים בקייטנה, כי לא היה דבר כזה בישוב הקטן הזה. בנוסף, ואדי קטיף הוא כפר פלסטיני לא מוכר על ידי המנהל האזרחי בגדה המערבית, וסובל מהריסות לא פוסקות ואיום של גירוש מרחף מעליו. עד עתה יש התלהבות רבה במקום. בניגוד לילדים בישובים האחרים, הילדים בכפר הפלסטיני של ואדי קטיף לא מכירים כמעט את העולם החיצוני – והם מקסימים!

סיום מחנה הקיץ

רבנים למען זכויות האדם מבקשים להודות לכל מי שתרמו להפעלת מחנה הקיץ שוב פעם השנה, וביניהם: הנזירות ממסדר קומביני, הרב יחיאל גריינימן, שמנהל את התוכנית וכל התורמים שלנו מרחבי העולם. תודה גדולה גם לצוות המתנדבים/ות, הכוללים את נטלי ארפי, שצילמה את התמונות הנהדרות מאבו נוואהר.

לצערנו, קיבלנו את הבשורה המרה, בסוף המחנה של הכפר אבו נוואהר, שהמנהל האזרחי הישראלי החרים את הלוחות הסולארים שמעניקים חשמל לבית הספר האיזורי של הילדים. זאת למרות הוראות מבג"צ. רבנים למען זכויות האדם ימשיכו ללוות את הסיפור ולעבוד בקידום החזרת הלוחות הסולאריים. קיראו עוד כאן.

אנא שיקלו מתן תרומה, שנוכל להמשיך בשנים הקרובות להפעיל את מחנה הקיץ לילדי הג'הלין. לכל הילדים יש זכות לשחק בקיץ, ליצור, להתחבר יחדיו וללמוד.

הרב יחיאל גריינימן

 

רבנים למען זכויות אדם מבקשים להודות לארגון "ילדים למען השלום", וגם לתורמים הרבים שלנו על תמיכתם המתמשכת, המאפשרת את המשך קיום התוכנית.

נשמח לכל התנדבות, סיוע ועזרה לשבט הפלסטיני של הג'הלין, אנא פנו לרב יחיאל גריינימן  [email protected]