יום הדיור הציבורי שצויין בכנסת הדהד את הכאב של הממתינים לדיור ואלו הגרים בו במצב מחפיר ›

ביום שלישי האחרון (18/7) ציינה כנסת ישראל את מצבו העגום של הדיור הציבורי. יום הדיור הציבורי, שהפך למסורת, הוא אחד משיאי הפעולה של פורום הדיור הציבורי, שרבנים למען זכויות האדם לוקחים בו חלק פעיל ומשמעותי, בזירה הפרלמנטארית.

במהלך היום התקיימו מספר רב של דיונים בוועדות הכנסת השונות בנושאים חשובים כמו: חוסר שקיפות בזכאות, "דוח ברביבאי" למניעת פינויים, חסמים בירוקרטיים המונעים יציאה מעוני וכמובן המחסור המשווע בדירות והמצב הלא נורמלי בו אלפי זכאי דיור ציבורי על פי כל דין ותקנה ממתינים שנים רבות לזכאותם.

כנס מרכזי של קרוב למאתיים פעילים הביא לשיא את פעילות השטח היום יומית והדהד את הכאב של הממתינים לדיור ואלו הגרים בו במצב מחפיר.

המפגש היווה מקור כוח ועוצמה של הפעילים השונים בכל רחבי הארץ שחלקם הגדול פועלים נקודתית באזורים שונים. וחשוב שפעילים אלו יחשפו את התמונה הרחבה, שגם תתרום לפרספקטיבה רחבה וגם תיתן כוח ועוצמה להמשך המאבק הסיזיפי.

יום הדיור הציבורי הוא הזדמנות שנתית להזכיר למחוקקים כי אנחנו כאן, חיים ובועטים, כי המאבק לא יעלם ויתפוגג אלא להיפך, משנה לשנה מספר הפעילים ומקומות הפעולה רק גדלים והולכים.

במהלך היום יצאו מספר הצהרות חשובות:

  • סגן שר השיכון ז'קי לוי לקח על עצמו לטפל בנשים חד הוריות שמקבלות קצבת מזונות ולא הבטחת הכנסה להיות גם הן זכאיות לדיור הציבורי.
  • נציגי הסיוע המשפטי במשרד המשפטים מתחו ביקורת קשה על התנהלות הועדות של משרד השיכון. ובמהלך החודשים הקרובים יעשה מאמץ בין משרדי לשינוי התנהלות ועדות החריגים.

אנחנו כארגון רבנים למען זכויות האדם נמשיך לדאוג לדיור הציבורי. וכמו בשנים הקודמות נמשיך לעקוב, לנתח את המערכת, לשנות חוקים ותקנות ולהיאבק למען נושא חברתי ראשון במעלה.