המהלך שמקדמת שרת המשפטים איילת שקד, להעמיד לדין את דובר שוברים שתיקה, דין יששכרוף, הוא מהלך ציני שמדיף ניחוחות של רדיפה על רקע אידיאולוגי ›

3706755995
בתמונה: דין יששכרוף. מקור התמונה: שוברים שתיקה

המהלך שמקדמת שרת המשפטים איילת שקד, להעמיד לדין את דובר שוברים שתיקה, דין יששכרוף, הוא מהלך ציני שמדיף ניחוחות של רדיפה על רקע אידיאולוגי

במשטר תקין המערכת הייתה עושה כל מאמץ, כדבר שבשגרה, למצות את הדין עם אנשי כוחות הביטחון שסרחו והפעילו אלימות פסולה; ואילו מול מי שהודה מיוזמתו במעשה עבר, הביע חרטה, וזועק על העוול, היו ננקטים צעדים תחת נסיבות מקלות אלו. במצב הנוכחי מול יששכרוף שהכה על חטא המערכת נלהבת להפעיל חקירה משטרתית – היכן שניתן היה לבצע אימות פשוט של העובדות מול מי שהודה בדברים; ומנגד ביותר מדי מקרים בהם יש תיעוד וראיות לאלימות או שימוש לא סביר בכוח, ולמרות שניתן לזהות ולאתר את אנשי כוחות הביטחון שסרחו, תיקי חקירה נסגרים שוב ושוב בנימוקים תמוהים.

באקלים כזה החקירה לא נתפשת כניסיון להעביר לחיילים את המסר שהם אחראים למעשיהם אלא שהם ישלמו על התוודות פומבית לגבי שגיאות מוסריות שביצעו במסגרת השירות.

חקירתו הנלהבת של יששכרוף עומדת בניגוד חריף לפרשיות רבות אחרות, שהסתיימו לא בכמה מכות אלא במוות של פלסטינים אך לא נחקרו כראוי ולא הובאו החשודים לדין.

 

 

אודות רבנים למען זכויות האדם

שומרי משפט הוא היום הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה כיום כמאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות. שומרי משפט אינו ארגון פוליטי מפלגתי. שומרי משפט הוא הארגון הרבני היחיד בארץ שפועלים בו במשותף רבנים אורתודוקסים, מתקדמים (רפורמים), מסורתיים (קונסרבטיבים), מתחדשים (רקונסטרוקציוניסטים) ורבני ריניואל (Renewal). בין חבריו רבנים המכהנים בתפקידים ציבוריים, מחנכים ורבני קהילות, אשר יכולים להביא הן לשינוי בשטח והן לשינוי תודעתי. שומרי משפט משמש שופר להפצת מידע על זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים. שומרי משפט פועל בשיתוף פעולה עם ארגוני זכויות אדם בארץ ובעולם. שומרי משפט פועל מהקמתו, לקידום זכויותיהם של השכבות החלשות בחברה, לשמירה על זכויותיהם של המיעוטים בישראל וכן של פלשתינאים בשטחים ולמניעת הפרות בוטות של זכויות אדם בסיסיות של מהגרי העבודה. הארגון מפעיל לחצים על קובעי המדיניות בישראל, למען הבטחת השמירה על זכויות האדם של הקבוצות החלשות, בהן הזכות לטיפול רפואי, קורת גג, חינוך ורמת חיים מינימאלית. מאז ייסודו, השתתפו אלפי מתנדבים במאות פעילויות של עשיית צדק במדינה ובחברה.