החלטת הממשלה האחרונה לסגת מההסכם בעניין הכותל והגיור מעוררת דאגה ›

תגובת רבנים למען זכויות האדם להחלטת הממשלה על הסכם הכותל והגיור

החלטת הממשלה האחרונה לסגת מההסכם בעניין הכותל והגיור מעוררת דאגה עבורנו כארגון רבני לזכויות האדם. במונחים יהודיים אנו מאמינים כי הפוליטיזציה של הדיון על התיאולוגיה היהודית ועל הלגיטימציה של זרמים ביהדות הוא בגדר חילול השם. זהו ניסיון מאורגן ושיטתי לערב את הממשל בהלבנת פנים של בני אנוש שנולדו בצלם אלוקים – פעולה שהגמרא משווה לרצח.

מזווית של זכויות האדם, מוצבת כאן הזכות של אזרחים והמבקרים בישראל לחופש הפולחן. במערכת הדמוקרטית שלנו הממשלה יכולה לספק שירותי דת לציבור; עם זאת זהו רק היגיון פשוט שנבחרי ציבור או פקידים ממונים לא אמורים להתערב בדיון האם זרם דתי מסויים הוא לגיטימי או לאוו. זהו לא העסק של הממשלה להכריע בין זרמים ביהדות, בנצרות או באסלאם או בכל סוגיה אחרת שיוצרת מחלוקת בתוך קהילות דתיות. חטא זה נעשה במקרה המדובר על ידי הפרת ההסכם המוכר כמתווה הכותל, אליו הגיעה הממשלה מול נציגי יהדות התפוצות. באותו אופן, ההחלטה לחזק את פקידי הממשלה הממונים ברבנות הראשית בענייני גיור מהווה גם היא מתן כוח וסמכות לגורמי ממשל בצורה שאיננה לגיטימית.

אנו קוראים לממשלה לסגת מהחלטה אומללה זו בהקדם.

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.