החלטת הממשלה האחרונה לסגת מההסכם בעניין הכותל והגיור מעוררת דאגה ›

19511549_1508628522532234_8127726478615024041_n

תגובת רבנים למען זכויות האדם להחלטת הממשלה על הסכם הכותל והגיור

החלטת הממשלה האחרונה לסגת מההסכם בעניין הכותל והגיור מעוררת דאגה עבורנו כארגון רבני לזכויות האדם. במונחים יהודיים אנו מאמינים כי הפוליטיזציה של הדיון על התיאולוגיה היהודית ועל הלגיטימציה של זרמים ביהדות הוא בגדר חילול השם. זהו ניסיון מאורגן ושיטתי לערב את הממשל בהלבנת פנים של בני אנוש שנולדו בצלם אלוקים – פעולה שהגמרא משווה לרצח.

מזווית של זכויות האדם, מוצבת כאן הזכות של אזרחים והמבקרים בישראל לחופש הפולחן. במערכת הדמוקרטית שלנו הממשלה יכולה לספק שירותי דת לציבור; עם זאת זהו רק היגיון פשוט שנבחרי ציבור או פקידים ממונים לא אמורים להתערב בדיון האם זרם דתי מסויים הוא לגיטימי או לאוו. זהו לא העסק של הממשלה להכריע בין זרמים ביהדות, בנצרות או באסלאם או בכל סוגיה אחרת שיוצרת מחלוקת בתוך קהילות דתיות. חטא זה נעשה במקרה המדובר על ידי הפרת ההסכם המוכר כמתווה הכותל, אליו הגיעה הממשלה מול נציגי יהדות התפוצות. באותו אופן, ההחלטה לחזק את פקידי הממשלה הממונים ברבנות הראשית בענייני גיור מהווה גם היא מתן כוח וסמכות לגורמי ממשל בצורה שאיננה לגיטימית.

אנו קוראים לממשלה לסגת מהחלטה אומללה זו בהקדם.

אודות רבנים למען זכויות האדם

שומרי משפט הוא היום הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה כיום כמאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות. שומרי משפט אינו ארגון פוליטי מפלגתי. שומרי משפט הוא הארגון הרבני היחיד בארץ שפועלים בו במשותף רבנים אורתודוקסים, מתקדמים (רפורמים), מסורתיים (קונסרבטיבים), מתחדשים (רקונסטרוקציוניסטים) ורבני ריניואל (Renewal). בין חבריו רבנים המכהנים בתפקידים ציבוריים, מחנכים ורבני קהילות, אשר יכולים להביא הן לשינוי בשטח והן לשינוי תודעתי. שומרי משפט משמש שופר להפצת מידע על זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים. שומרי משפט פועל בשיתוף פעולה עם ארגוני זכויות אדם בארץ ובעולם. שומרי משפט פועל מהקמתו, לקידום זכויותיהם של השכבות החלשות בחברה, לשמירה על זכויותיהם של המיעוטים בישראל וכן של פלשתינאים בשטחים ולמניעת הפרות בוטות של זכויות אדם בסיסיות של מהגרי העבודה. הארגון מפעיל לחצים על קובעי המדיניות בישראל, למען הבטחת השמירה על זכויות האדם של הקבוצות החלשות, בהן הזכות לטיפול רפואי, קורת גג, חינוך ורמת חיים מינימאלית. מאז ייסודו, השתתפו אלפי מתנדבים במאות פעילויות של עשיית צדק במדינה ובחברה.