האזינו: הרב עדית לב בתוכנית של קרן נויבך בעקבות הדו"ח החדש של רשות האכיפה והגבייה – הוצאה לפועל ›

בבוקר יום שני [26.6] הרב עדית לב, מנהל תחום צדק חברתי ברבנים למען זכויות האדם, התארחה בתוכנית סדר יום של קרן נויבך ודיברה על חובות. לא סתם חובות, חובות שתופחים, חובות שעוצרים את החיים, חובות שהופכים את החיים. חובות להוצאה לפועל. מה שנקרא היום רשות האכיפה והגביה.

צוות רבנים לזכויות אדם ערכו ניתוח מדוקדק של נתוני הדו"ח האחרון של רשות האכיפה והגביה והנתונים נותנים מבט על מי הם החייבים ומי הם כמעט תמיד, הזוכים. רוב הזוכים בכסף הם חברות ומוסדות. בתוך החברות יש סדר מאוד ברור לפי ענפים: פיננסים, אח"כ תקשורת ואח"כ רשויות מקומיות. ב-75% מהתיקים לא נשמע בכלל קולם של החייבים: הם לא עברו דרך בית המשפט, ולא הגישו התנגדות. רק ב- 8% מהתיקים הוגשה התנגדות. מה שאומר שהקול של החייב כלל לא נשמע. נתונים רבים בדו"ח מעידים על מערך הכוחות בהוצאה לפועל, שבה לזוכים ולעורכי דין שמייצגים אותם יש כח רב, הרבה יותר מהחייבים. כשרבים מהלווים חיים בעוני, ואין להם את היכולת לשכור עו"ד ולהתמודד עם הבירוקרטיה. רוב הזוכים מיוצגים על יד עו"ד (93.4%), רוב החייבים, (92%), לא. ועוד נתון מטריד, כשיש מבצעי הפטר, מעטים מאוד ביחס למספר החייבים מצליחים לממש אותם. כמה מן הנתונים האלו נובעים מהיעדר נגישות והבנה של הזכויות של החייבים?


קרן נויבך דיברה על כך הבוקר [26.6] עם צליל אברהם ועם הרב עידית לב  ועם ראש רשות האכיפה והגבייה – הוצאה לפועל, תומר מוסקוביץ. הנה חלק ניכר מהראיון. לראיון המלא אנא הקשיבו באתר תאגיד "כאן". מקור הטקסט: סדר יום עם קרן נויבך.