להפסיק את השתיקה ולצאת נגד רצח ואלימות כלפי נשים ›

מקור התמונה: תנועת "עומדים ביחד" מתוך ההפגנה בחיפה.

ארבע נשים נרצחו בישראל מתחילת שבוע שעבר, וכארבע-עשרה לפחות מתחילת השנה, ונדמה כי אף אחד לא מתייחס לזה. ברחבי הארץ, מאילת, דרך תל-אביב ועד חיפה והצפון נערכו במוצ"ש (17/6/2017) שש עצרות מחאה, ובכל אחת מאות משתתפות ומשתתפים, הקוראות להפסיק את השתיקה ולצאת נגד רצח ואלימות כלפי נשים.

ג׳מילה אגבאריה, בתה של כולתום אגבאריה, פעילת רבנים למען זכויות האדם במרכז הזכויות בחדרה, שנרצחה בכפר עארה ב-2014, סיפרה את סיפורה בדמעות בעצרת שנערכה בכיכר חורב בחיפה: "אמא שלי נרצחה ב-25.7.14 בחצר הבית שלנו, מול העיניים של האחים הקטנים שלי. היא לקחה 14 כדורים בגוף שלה, לפני שיצאה מהאוטו. היא רצתה ללכת למקלט, אבל חשבה על אחותי החולה ואחי הקטן ולא יכלה ללכת. הם הרגו לא רק את אמא – אלא את המשפחה כולה. היא אמרה למשטרה שהיא חושבת שעוקבים אחריה ושרוצים לרצוח אותה. הם צחקו – אמרו שזה שטויות". בהפגנה בחיפה, אשר התקיימה ביוזמה של תנועת "עומדים ביחד", "אשה לאשה – מרכז פמיניסטי חיפה", ו"חיפאיות" השתתפו כחמש-מאות מפגינות ומפגינים.

  • סרטון מההפגנה בחיפה:

הרב עדית לב, מנהלת מחלקת צדק חברתי ברבנים לזכויות אדם וחברה בתנועת עומדים ביחד, אמרה: ״כשפגשנו את כולתום, כשהגיעה למרכז הזכויות של רבנים לזכויות אדם, המשטרה אמרה שהאופציה היחידה היא מקלט – וזה לא היה אפשרי בגלל ביתה החולה. וזה נגמר במותה של כולתום. והאמת היא שאם תיכנס היום מישהי למרכז הזכויות שלי לא יהיה שום שינוי. לא ייתכן שב-2017 אישה צריכה לכלוא את עצמה כדי להגן על עצמה. הגיע הזמן שלמדינת ישראל יהיו כלים אחרים כדי לטפל באלימות נגד נשים. שזה יהיה נושא שהממשלה מטפלת בו, מדברת עליו, מציעה לו פתרונות, ושתיישם מעשים אקטיביים, בכדי שזה יפסיק. זו לא גזירת גורל, אלא מעשה תרבותי – ותרבות יכולה להשתנות אם עושים מעשה אקטיבי כדי לשנות אותה.״

  • סרטון מההפגנה בתל אביב:

מקור הטקסט: "הטלביזיה החברתית".

עוד על ההפגנות:

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.