מכתב התרעה לצה"ל: חקרו סדרה של אירועי התעלמות חיילים מאלימות מתנחלים נגד פלסטינים ›

ביום שני [5.6] שלחה עמותת רבנים למען זכויות האדם מכתב התרעה ושאילתות לצבא בדרישה לדעת מה נעשה מול גל מקרי עמידה מנגד של אנשי כוחות הביטחון לנוכח תקיפת פלסטינים. בחודש וחצי האחרון ארעה בצפון הגדה סדרה של 7 אירועי התרשלות או עמידה מנגד מצד אנשי כוחות הביטחון לנוכח אלימות שהופנתה כנגד פלסטינים.  המכתב נשלח יום אחרי שרבנים למען זכויות האדם פרסמו סקירה מקיפה לגבי האפליה הגלומה במדיניות הביטחונית בגדה – לא לפי מידת האיום אלא לפי מוצא.

 ***

היום, יום ב', י"א בסיוון התשע"ז (05.06.17) שלחה עמותת רבנים למען זכויות האדם מכתב לאלוף פיקוד המרכז, האלוף רוני נומה, וליועמ"ש איו"ש, אל"מ אייל טולדנו, בדרישה לחקור סדרה של אירועי התרשלות או עמידה מנגד מצד כוחות הביטחון בעת שפלסטינים מותקפים למול עיניהם בידי מתנחלים קיצוניים.

רוב האירועים הללו התרחשו באזור יצהר וסביבותיה ורובם מתועדים [ראו פירוט ותיעוד מטה]. במכתב טוענת העמותה כי: ההצטרפות של 7 אירועי עמידה מנגד או התרשלות של כוחות הביטחון בעיכוב או בלימת מתנחלים קיצוניים ואלימים בעת שהללו תוקפים פלסטינים, העובדה ששרשרת אירועים זו מתרחשת בתוך כחודש וחצי, והעובדה שהיא מתרחשת בגזרה קטנה יחסית שידוע כי היא מועדת לאלימות, מעידים שלא מדובר בטעויות אלא במדיניות-בפועל – התנהלות שגורה של התעלמות או יחס פחות ופייסני לנוכח אלימות כנגד פלסטינים.

לפיכך עלו במכתב מספר שאילתות:

א. מה נעשה מול החיילים והקצינים בשטח מבחינת ענישה, הסברה, הרתעה וחקירה על מנת לשרש את תופעת העמידה מנגד?

ב. כמה מתנחלים קיצוניים עוכבו ו\או נעצרו ע"י חיילים בהתייחס לכלל התקריות המתוארות מטה?

ג. כמה חקירות מצ"ח פתוחות כרגע בהתייחס למקרי העמידה מנגד המתועדים מטה?

 

פירוט אירועי העמידה מנגד:

1. יום שבת, ה-27.05.17, מאדמא:

תיעוד: קצין צה"ל מכוון נשק לעבר פעיל זכויות פלסטיני ומונע ממנו לגשת לטפל בפצוע בעת שתוקפיו בורחים

קרדיט תיעוד: מוניר קאדוס, יש דין

ביום שבת, ה-27.05.17, באדמות הכפר מאדמא הותקף חקלאי פלסטיני, מאמון נאסר, על ידי ישראלים רעולי פנים שהגיעו מכיוון יצהר. הוא נפגע מראשו מיידוי אבנים. לטענת הפלסטינים בזירה נכחו חיילים שלא פעלו כדי למנוע את התקרית. מתאם השטח של רבנים למען זכויות האדם, זאכריה סדה, הגיע למקום ברכבו וביקש ליסוע אל הפצוע ולסייע לו, אך נחסם על ידי קצין צה"ל. זאת למרות שהתקרית מתרחשת על אדמות חקלאיות של מאדמא ולא בצמוד ליצהר. את התקרית תיעד מוניר קאדוס, פעיל של ארגון יש דין.

אנו תמהים שבעת שהתוקפים רעולי הפנים תקפו, ולאחר מכן בעת שהם בורחים לכיוון יצהר, מצא לנכון הקצין לפעול רק במישור אחד – לעקב דווקא את פעיל זכויות האדם זאכריה סדה שביקש לסייע למותקף הפצוע שדימם מראשו ולפנותו מהזירה. נציין כי חובש צבאי חבש את הפצוע, אך זאכריה ביקש לפנותו בג'יפ שלו מהשטח לאזור שנגיש לאמבולנס. יתירה מכך, הקצין משתמש באיומי נשק מיותרים ובוטים לעבר זאכריה ולוקח את מפתח הרכב שלו. רק לאחר שהגיע לשטח קצין בכיר יותר נאות הקצין להשיב לזאכריה את מפתחות רכבו – הוא זרק אותם על הקרקע בצורה משפילה.

רבנים למען זכויות האדם: מתאם השטח שלנו, זאכריה סדה, איננו איום ביטחוני, הוא פעיל זכויות המוכר על ידי הקצינים בגזרה כמי שפועל בצורה לא אלימה וכמי שאף סייע לא פעם למתנחלים שנקלעו למצוקה – כמי שמחוייב לזכויות האדם. קצין צה"ל, במקום לפעול כנגד איום ביטחוני, חוסם את זאכריה מלהושיט עזרה לאדם פצוע ומשפיל אותו לשווא. אנו רואים את ההתנהלות הזו כלפיו בחומרה.

אנו מודים לארגון יש דין על התיעוד, המידע והסיוע. לצפייה בתיעוד:

2. יום א', 21.05.17, בורין

עמידה מנגד של חיילים וקצינים בעת שמתנחלים קיצוניים תוקפים את בורין

קצינים וחיילים עומדים עם מתנחלים שמיידים אבנים לעבר הפלסטינים. כל זאת אירע ב-21.05 בשטח בי, בצמוד לבתים של הכפר בורין. הקצינים פוקדים על הפלסטינים לעזוב את המקום למרות שזה הכפר שלהם והאדמות שלהם, ודורכים נשק ומכוונים אותו לפלסטינים. על המתנחלים הפורעים, המרוחקים כקילומטר מהמאחז הקרוב גבעת רונן, הם מגנים, לכל היותר נוזפים בהם על יידוי אבנים שנעשה לנגד עיניהם. לא ידוע לנו על מתנחלים עצורים בתקרית. איש השטח של ארגון "יש דין" נחבל מאבן בירכו ונזק נגרם לרכב של מתאם השטח של רבנים למען זכויות האדם, זאכריה סדה.

צילום: זאכריה סדה מרבנים למען זכויות האדם.

3. 16.05.17, חאוורה

דיווח פלסטיני: 3 רכבים פלסטינים הושחתו כשנוסעים בתוכם, במסגרת הפגנת מתנחלים, אל מול עיני שוטרים וחיילי צה"ל

פלסטינים מדווחים כי אתמול [16.5] בסביבות השעה שמונה וחצי מתנחלים שהפגינו נגד צו הרחקה לאחד מחבריהם בכיכר של חאוורה, יידו אבנים ב-3 רכבים כשהנוסעים בתוכם. נהג אחד חש לביה"ח, לא ברור ממה נפגע ובאיזו חומרה. הרכבים סבלו משמשות מנופצות ונזקי פח. לפי הפלסטינים חיילים ושוטרים ולא עשו מאמץ למנוע אותה.

תיעוד הנזק:

4. יום ד' 10.05.17, בורין

סדרת תיעודים של טיפול רפה עד התעלמות כוחות הביטחון מיידוי אבנים מצד מתנחלים קיצוניים.

ביום ד' האחרון [10.05.17] ניצתה אש בין הכפר הפלסטיני בורין למאחז גבעת רונן, מקור האש לא ידוע לנו. קבוצות של מתנחלים ופלסטינים באו לכבות את האש שאיימה על שני היישובים. עלו טענות ליידוי אבנים מצד נער פלסטיני וטענות ותיעוד וידיאו מלמדים על יידוי אבנים מאסיבי גם מצד מתנחלים קיצוניים. הטיפול של כוחות הביטחון? – מעצר של הנער הפלסטיני בלבד.

מטה סדרה של תיעודים על הטיפול הכושל של כוחו הביטחוןן באלימות המתנחלים בסדרת תקריות זו של יידוי אבנים. רקע על התקרית בבורין.

החל מ-0:19 סדרת ידויי אבנים מצד מתנחלים רעולי פנים שנראים ממש מתקרבים לבתים של הכפר בורין. חיילים שמגיעים למקום, נראים מתקרבים באיטיות ואדישות יחסית לזירה, ולפי שפת גופם נראה שהם נוזפים במתנחלים להתרחק אך לא עושים כל מאמץ לעצור מי מהם ואפילו לא פועלים במהירות ובדחיפות המתבקשת. חשוב גם לציין שמרגע שהמתנחלים כיבו האש שמסכנת אותם הם יידו אבנים רבות על הפלסטינים כדי שייתקשו לכבות את האש המסכנת את המטעים הפלסטיניים. גם זה חלק מהחומרה של האירוע.

שתי קבוצות של מתנחלים ופלסטינים, חלקם רעולי פנים ניצבות זו מול זול ליד הדליקה. המתנחלים [יותר במעלה הגבעה] מיידים אבן [דקה 1.04-1.06] אך החיילים מתעלמים. לעומת זאת חייל יורה בתחילת הסרטון באוויר לכיוון הפלסטינים כדי לפזרם. חיילים גם מונעים גישה מחקלאי פלסטיני שרוצה לכבות אש המתקרבת למטע שלו.
.
שוב ידויי אבנים וחיילים רק מורים למתנחלים להתרחק.

עימות פיזי בין חיילים למתנחלים תוקפים אבל ללא מעצרים [נדמה שישנה אף תקיפה של חייל בידי מתנחל]

5. יום א', 07.05.17, תורמוס עיא

צה"ל גרש באלימות פלסטינים שמחו נגד מתנחלים שפלשו לאדמותיהם הפרטיות; ואיומים בנשק של מתנחלים כנגד פלסטינים לא אלימים מול עיניי החיילים

תקרית חמורה [תיעוד] – מתנחלים חמושים בכלי נשק  צה"ליים, הגיעו לאדמות חקלאיות פלסטיניות ליד תורמוס עיא, והחלו בסלילת כביש. חיילי צה"ל שהוזעקו להגן על החקלאים, פעלו באופן הופכי והשתמשו באלימות כדי לאפשר סלילת כביש כנגד הוראת המנהל האזרחי האחראי לסוגיית הבנייה בגדה. המינהל אסר לפני שבוע על אותם מתנחלים לסלול את הכביש. החיילים תקפו את הפלסטינים שמחו על המשך הסלילה.

כל התקרית התרחשה למרות שבשבוע שעבר הבהירו במינהל האזרחי למתנחלים ולצה"ל באמצעות צו, כי העבודות על אדמות פרטיות אלו אסורות לחלוטין.

באותו אירוע חמור, מתנחל חמוש, ככל הנראה רבש"צ, דרך רובה וכיוון את הקנה לחזה של מתאם השטח הפלסטיני של רבנים למען זכויות האדם, זאכריה סדה

דקה 1:23 בסרטון זה:

 

זאת למרות שמר סדה תיעד באופן לא אלים מחאה אזרחית; חייל שנכח במקום חטף והפיל את מכשיר הסלולרי של סדה שנסדק כתוצאה מכך.

שוב ושוב אנו עדים לכך שגם במקרה הנדיר בו המינהל האזרחי עושה פעולות כדי להגן על אדמות פרטיות של פלסטינים החיילים בשטח לא מיישרים קו, ואנו רואים דיכוי בפועל של מחאה מוצדקת.

לפרטים מלאים ועוד קטעי תיעוד.

6. שבת, 29.04.17, עוריף

ביום שבת [29.4] מתנחלים קיצונים תקפו את הכפר הפלסטיני עוריף בצפון הגדה.

תיעוד התקיפה: 

מוניר סולימאן, תושב עוריף הותקף וסובל משברים בשתי רגליו. המתנחלים טוענים שההתקפה בוצעה בשל הצתה שיזמו פלסטינים ליד ההתנחלות. גם אם טענת המתנחלים נכונה וגם אם לאוו, אין שום הצדקה להתקפה על ישוב פלסטיני שלם, שחורגת מהגנה עצמית. לפי טענות תושבים פלסטינים כוח צה"ל לא מנע ירידה של קבוצת מתנחלים קיצוניים לעבר הכפר שניכר כי באו במטרת תקיפה.

פרטים ותיעוד מלא.

7. שבת, 22.04.17, עוריף וחאוורה:

שלושה פצועים פלסטינים – שניים בראש אחד ביד – בחווארה, משעות הבוקר בשבת השתוללו כנופיות של מתנחלים וכוחות הביטחון לא עשו מספיק כדי להיאבק בתופעה. אישה בת 70, בדייה עודה, נפצעה בראשה והובהלה לבית החולים ראפדייה בשכם.

בכפר עוריף שהותקף בשבת שלוש פעמים בידי מתנחלים, שמשות של רכב נופצו ובתים הושחתו. הפלסטינים השיבו ביידוי אבנים ופלסטיני אחד נפצע קל מכדור גומי שירה הצבא בתגובה. הפלסטינים טוענים כי צה"ל לא תפקד כראוי כדי להגן על  הכפר מהתוקפים. בתמונות המצורפות מטה ניתן לראות חיילים עומדים נינוחים בקרב מתנחלים רעולי פנים בזירת התקיפה, ולא ניכר שנעשה מאמץ לעקב מי מהמנתחלים התוקפים. אכן לא ידוע לנו על מעוכבים או עצורים באותה תקרית.

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.