תיעוד – חיילים תוקפים פלסטינים שמחו על סלילת כביש על אדמתם הפרטית; הכביש נסלל למרות הוראה קודמת של המינהל האזרחי להפסיק העבודה עליו ›

צילום: זאכריה סדה

חיילי צה"ל משתמשים באלימות כי לאפשר סלילת כביש על אדמה פרטית של פלסטינים ונגד עמדת הגוף הצבאי האחראי לסוגיית הבנייה  – המינהל האזרחי אוסר על סלילת כביש על אדמה פלסטינית פרטית, שבוע לאחר מכן חיילים תוקפים פלסטינים שמוחים על המשך בנייתו בניגוד להוראות הצבא. 

ביום ראשון [7.5] מחו חקלאים פלסטינים מהכפר תורמוס עיא כנגד סלילת כביש על אדמות חקלאיות שבבעלותם הפרטית. מתנחלים החלו בעבודות הסלילה למרות ששבוע לפני כן אסר עליהם המינהל הצבאי של צה"ל לעבוד במקום משום שהתוכניות מיתאר עליהן הם מתבססים התיישנו ואינן בתוקף. המדובר גם באדמות פרטיות של פלסטינים שחלקן מעובדות, כך שהעבודות צפויות לפגוע בחקלאות של התושבים הפלסטינים. למרות זאת, אותם מתנחלים החליטו להמשיך בעבודות סלילת הכביש בכל מקרה וכשפלסטינים הופיע ונעמדו מול הכלים כדי למנוע פגיעה באדמתם (לטענת הצבא חלק מהפלסטינים עלו על הכלים ההנדסיים) הגיעו למקום חיילים והחלו תוקפים את המוחים הפלסטינים וכן את רכז השטח של רבנים למען זכויות האדם, זאכריה סדה, שתיעד את הסיטואציה. למרות שנאמר לחיילים כי העבודות הללו אסורות לפי המינהל האזרחי של צה"ל, ושהמשך הסלילה צפוי לפגוע בעיבוד החקלאי, תגובתם אגרסיבית ולא נכונה להקשיב.

שוב ושוב אנו עדים לכך שגם במקרה הנדיר בו המינהל האזרחי עושה פעולות כדי להגן על אדמות פרטיות של פלסטינים החיילים בשטח לא מיישרים קו, ואנו רואים דיכוי בפועל של מחאה מוצדקת.

איום על פעיל השטח של רבנים למען זכויות האדם

באותו אירוע חמור, מתנחל חמוש, ככל הנראה רבש"צ, דרך רובה וכיוון את הקנה לחזה של מתאם השטח הפלסטיני של רבנים למען זכויות האדם, זאכריה סדה, שתיעד באופן לא אלים מחאה; חייל שנכח במקום חטף והפיל את מכשיר הסלולרי של זאכריה שנסדק כתוצאה מכך. הייתה זו מחאה של פלסטינים נגד סלילה לא-חוקית של כביש על אדמותיהם החקלאיות הפרטיות. המתנחלים שמקדמים את סלילת הכביש כבר קיבלו שבוע קודם לכן הוראה להפסיק את העובדות מטעם המינהל האזרחי של צה"ל. החיילים בשטח לא פעלו לפי עמדת המינהל האזרחי, האחראי על סוגיית התכנון והבנייה בשטח זה, ובמקום להורות למתנחלים להפסיק את עבודות הסלילה, פיזרו דווקא את הפלסטינים באלימות ובסיוע מתנחלים חמושים.

רק שיחות עם המינהל אפשרו את הפסקת העבודות, שהיו עלולות להרוס שדות חקלאיים. זו תופעה חוזרת ונשנית, שמי שאמורים להיות אמונים על החוק משתמשים באלימות ואיומים, במקרה הזה באיום ברצח באמצעות רובה. הם לא יצליחו להרתיע אותנו.

אנו מלאים הערכה למתאם השטח שלנו, זאכריה סדה, שעמד באומץ, בנחישות ובדבקות בדרך הלא-אלימה גם לנוכח התוקפנות המקוממת הזו.

11

צילום: זאכריה סדה

צילום: זאכריה סדה

צילום: זאכריה סדה

ממתינים-שצהל-יעיף-את-הפלסטינים-צילום-זכריה-סעדה

צילום: זאכריה סדה

עבודות-לא-חוקיות-בחסות-צהל (1)

צילום: זאכריה סדה

***

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.