בהוראת המתנחלים צה"ל הפסיק עבודה חקלאית בשטח שבשליטה אזרחית של הרשות הפלסטינית, ופיזר החקלאים ›

17634434_1405491162845971_8012264127530834672_n
צילום: חייל יורה ומאחוריו ישראלי שנוכח בזירת התקיפה. על הצילום: זאכריה סדה

רכז השטח של רבנים למען זכויות האדם סייע לטפל במקרה זה של מניעת גישה לאדמות חקלאיות פלסטיניות. ועוד מספר תקריות. הנה מפירוט אירועי סוף השבוע:

שישי [31.3]: עבודתו של חקלאי פלסטיני תושב הכפר עוריף שבשומרון הופסקה בידי כוח צה"ל – על אף שהשטח שבו עבד הינו שטח B שבשליטה אזרחית פלסטינית, ושאינו דורש תיאום ביטחוני עם כוחות הביטחון. החקלאי, שהגיע בבוקר יום שישי לאדמתו הנמצאת בוואדי מתחת למאחז יצהר, נתקל זמן קצר לאחר מכן ברכז הביטחון של המאחז יחד עם כמה חיילים שעצרו את עבודתו במקום. זאת, למרות שיומיים קודם לכן אישרה מנהלת התיאום והקישור באזור לחקלאי הפלסטיני לעבד את אדמתו באזור.

לדברי פלסטינים שנכחו במקום, "הרבש"ץ ירד למטה ודרש את הפסקת החריש במקום. הוא צעק שיעיפו את הפלסטינים משם". כאמור, גם בפעם האחרונה שהגיע החקלאי למקום כדי לבצע את עבודת החריש הורחק על ידי כוח צה"ל, בטענה שעבד במקום ללא תיאום ביטחוני. בעקבות המקרה הגיע נציג מנהלת התיאום והקישור באזור למקום, בדק את השטח, וקבע כי אכן מדובר בשטח B וכי אין צורך בתיאום לפני העבודה החקלאית. זאכריה סדה, רכז השטח של רבנים למען זכויות האדם, סייע לתקשר מול המת"ק, להביא להפסקת הגירוש ולאפשר המשך העבודות.

ביום שבת אחה"צ: תקפו מספר ישראלים באזור חאוורה וכן באזור בורין. בבורין דיווחו פלסטינים כי חיילים שנכחו במקום לא התערבו בנעשה.

אודות רבנים למען זכויות האדם

שומרי משפט הוא היום הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה כיום כמאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות. שומרי משפט אינו ארגון פוליטי מפלגתי. שומרי משפט הוא הארגון הרבני היחיד בארץ שפועלים בו במשותף רבנים אורתודוקסים, מתקדמים (רפורמים), מסורתיים (קונסרבטיבים), מתחדשים (רקונסטרוקציוניסטים) ורבני ריניואל (Renewal). בין חבריו רבנים המכהנים בתפקידים ציבוריים, מחנכים ורבני קהילות, אשר יכולים להביא הן לשינוי בשטח והן לשינוי תודעתי. שומרי משפט משמש שופר להפצת מידע על זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים. שומרי משפט פועל בשיתוף פעולה עם ארגוני זכויות אדם בארץ ובעולם. שומרי משפט פועל מהקמתו, לקידום זכויותיהם של השכבות החלשות בחברה, לשמירה על זכויותיהם של המיעוטים בישראל וכן של פלשתינאים בשטחים ולמניעת הפרות בוטות של זכויות אדם בסיסיות של מהגרי העבודה. הארגון מפעיל לחצים על קובעי המדיניות בישראל, למען הבטחת השמירה על זכויות האדם של הקבוצות החלשות, בהן הזכות לטיפול רפואי, קורת גג, חינוך ורמת חיים מינימאלית. מאז ייסודו, השתתפו אלפי מתנדבים במאות פעילויות של עשיית צדק במדינה ובחברה.