הענשת הקורבן: צה"ל הורה לחקלאים פלסטינים מבורין לעזוב חריש מתואם בשל תקיפה אלימה של מתנחלים מיצהר נגדם ›

בתמונה: חקלאים מהכפר פרעתה שאיפשרנו גישה לאדמותיהם. צילום: זאכריה סדה. פעיל השטח של רבנים למען זכויות האדם.

הענשת הקורבן: צה"ל הורה לחקלאים פלסטינים מבורין לעזוב חריש מתואם בשל תקיפה אלימה של מתנחלים מיצהר נגדם. והיום חמישי, [22.3] המשטרה עצרה שני תלמידי ישיבה ביצהר, אחד מהם בן 14

אתמול יום רביעי, [22.3] דיווחנו שסמוך להתנחלות יצהר הותקפו מספר חקלאים פלסטינים מהכפרים בורין ומאדמא. פלסטיני אחד נפצע קל ברגלו. המדובר ביום חריש המתואם עם כוחות הביטחון הישראלים. לאחר התקיפה קצין בשטח הורה לפלסטינים לצאת מהאזור, והודיע כי יום החריש המתואם בוטל בשל התקרית. רכז השטח של רבנים למען זכויות האדם נוכח במקום.

רבנים למען זכויות האדם: כוחות הביטחון כושלים שוב ושוב בהגנה על חקלאים פלסטינים גם בפעילות חקלאית מתואמת עם הצבא. במציאות בה מעבר לכשל הזה גם מענישים בפועל את החקלאים הפלסטינים – כלומר את קורבנות האלימות – בהפסקת יום עבודתם, היא פרס לאלימות ולטרור. בטרור ובאלימות יש לטפל ביד קשה בלי קשר לזהות התוקפים. צילום: זאכריה סדה. פעיל השטח של רבנים למען זכויות האדם.

צילום: זאכריה סדה. פעיל השטח של רבנים למען זכויות האדם.

צילום: זאכריה סדה. פעיל השטח של רבנים למען זכויות האדם.

שוב סייענו לחקלאי פרעתה לעמוד בפני איומי קיצוניים מהמאחז הלא חוקי של חוות גלעד

למטה בפוסט פייסבוק תוכלו לראות את התמונות של מהחריש של חקלאי הכפר הפלסטיני פרעתה, שצילם זאכריה סדה, פעיל השטח של רבנים למען זכויות האדם, המסייע לחקלאים המקומיים בתיאום כניסתם לאדמותיהם החקלאיות.

אדמות הכפר פרעתה יושבות קרוב למאחז הלא חוקי של חוות גלעד. בגלל הקרבה הזאת, החקלאים הפלסטינים מפחדים להכנס לאדמותיהם. הם מאוימים על ידי אלימות מקיצונים מתנחלים שירדו לעברם מחוות גלעד. בהרבה מהמקרים, החקלאים הפלסטינים צריכים לתאם את ימי העבודה שלהם עם צה"ל, בכדי להכנס לאדמותיהם. הצבא אמור לאבטח את העבודה של החקלאים המקומיים, אבל לא פעם, החיילים פשוט אוסרים על הכניסה של החקלאים הפלסטינים לתוך אדמות הכפר פרעתה. זאת במקום שהצבא ימנע את האלימות מידי הקיצוניים. לפעמים החיילים עומדים מהצד, ולא עושים דבר בזמן שישנן התקפות קיצוניים היורדים מהמאחז הלא חוקי של חוות גלעד. לעיתים, אף החיילים עצמם לוקחים חלק באלימות כנגד החקלאים.

רבנים למען זכויות האדם מבקשים להבטיח את כניסת החקלאים הפלסטינים לאדמותיהם, על ידי תיאום בינם לבין כוחות הביטחון. לפעמים קרובות, אנו אף מלווים את החקלאים הפלסטינים עצמם, בכניסתם לאדמותיהם הפרטיות. זאת בכדי למנוע אלימות מידי קיצוניים.

כרגע אנו נמצאים בסוף עונת החריש. אנחנו מסייעים לחקלאים מהכפרים, פרעתה, ג'אלוד, עוורתא, בית פוריק והרבה אחרים. בגלל האלימות של הקיצוניים, פחות ופחות עבודה חלקאים מתרחשת בזמן הקצר, אבל בבוא הקציר, אנחנו שוב מסייעים לחקלאים במסיק הזיתים.

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.