איך משתלטים מתנחלים על אדמות פלסטינים? ›

FotorCreated

גורמים מקרב המתנחלים פועלים להשתלטות על אדמות חקלאים פלסטינים בגדה. זה נעשה במשך שנים ובצורות רבות, לרוב זה נובע ממערכת פשוטה: בגדה אין רישום קרקעות מסודר, מי שמעבד אדמה עשוי לזכות בחזקה עליה, מי שנמנע ממנו לעבד את אדמתו עלול לאבד את החזקה שלו עליה. הצבא חוסם שטחים נרחבים לכניסת החקלאים הפלסטינים, מה שמאפשר למתנחלים לעבד את הקרקע ולנסות להשתלט עליה ולזכות בחזקה.

via GIPHY

איך משתלטים מתנחלים על אדמות פלסטינים?

1. פלסטינים מורחקים מאדמותיהם באלימות או על ידי צו צבאי.

2. מתנחלים נכנסים לעבד את האדמות הללו בעצמם. תלונות על השגת גבול שמגישים פלסטינים לא מטופלות.

3. המתנחלים טוענים שהם כבר יותר מ-10 שנים בקרקע ולפיכך יש להם חזקה עליה לפי החוק בגדה.

4. הצבא אמור למלא את חובתו להיאבק בהשתלטות, אך לעיתים תכופות לא מסייע.

5. בפנייה לבית המשפט, חובת ההוכחה היא על הפלסטינים ולא על המתנחלים שפלשו, לשכנע שהפולשים לא נמצאים 10 שנים בקרקע.

6. הוצאות המשפט רבות, ישנו גם קושי רב לברר מתי נכנסו המתנחלים, והפלסטינים חייבים בפיקדון של עשרות אלפי שקלים כדי שבכלל יוכלו לפנות לבית המשפט.

7. רוב הפלסטינים חיים בעוני. על בסיס ניסיון מר, הם מחוסרי אמון במערכת החוק הישראלית. לכן הם לא פעם מתייאשים ומאבדים את אדמותיהם.

8. רבנים למען זכויות האדם וארגוני זכויות נוספים פועלים על מנת לסייע לחקלאים הפלסטינים לשמור על אדמותיהם מפני ניסיונות השתלטות.

9. גם כשאנו מצליחים בבית המשפט, הפולשים לא נענשים ברמה הפלילית – שווה להמשיך לנסות.

10. אנו נמשיך להגן על זכויות הפלסטינים על אדמותיהם, וזקוקים לעזרתכם.

תודה לדרור אטקס מ"כרם נבות" על המידע החשוב.

***

אודות רבנים למען זכויות האדם

שומרי משפט הוא היום הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה כיום כמאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות. שומרי משפט אינו ארגון פוליטי מפלגתי. שומרי משפט הוא הארגון הרבני היחיד בארץ שפועלים בו במשותף רבנים אורתודוקסים, מתקדמים (רפורמים), מסורתיים (קונסרבטיבים), מתחדשים (רקונסטרוקציוניסטים) ורבני ריניואל (Renewal). בין חבריו רבנים המכהנים בתפקידים ציבוריים, מחנכים ורבני קהילות, אשר יכולים להביא הן לשינוי בשטח והן לשינוי תודעתי. שומרי משפט משמש שופר להפצת מידע על זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים. שומרי משפט פועל בשיתוף פעולה עם ארגוני זכויות אדם בארץ ובעולם. שומרי משפט פועל מהקמתו, לקידום זכויותיהם של השכבות החלשות בחברה, לשמירה על זכויותיהם של המיעוטים בישראל וכן של פלשתינאים בשטחים ולמניעת הפרות בוטות של זכויות אדם בסיסיות של מהגרי העבודה. הארגון מפעיל לחצים על קובעי המדיניות בישראל, למען הבטחת השמירה על זכויות האדם של הקבוצות החלשות, בהן הזכות לטיפול רפואי, קורת גג, חינוך ורמת חיים מינימאלית. מאז ייסודו, השתתפו אלפי מתנדבים במאות פעילויות של עשיית צדק במדינה ובחברה.