סיכום היום הבינלאומי למאבק בעוני 2017 ›

השבוע ציינו בכנסת את היום הבינלאומי למאבק בעוני לשנת 2017, בסימן הזכות לקיום בכבוד. השנה, לראשונה הצלחנו להגיע לנפח פעילות של 14 דיונים בוועדות הכנסת השונות, וכן כנס מרכזי שהנושא שלו היה קיום בכבוד; כמו כן השתתפו ביום מעל 400 איש – מספר שיא ביחס לפעמים הקודמות בהן צויין היום. 

הפורום למאבק בעוני, יחד עם חברי כנסת, יוזמים מדיי שנה את ציון היום. המטרה שלנו היא להעלות לסדר היום את היעדרה של מדיניות מקיפה ביחס לטיפול בעוני, ולאפשר לאנשים החיים בעוני להשמיע את קולם בנוגע למדיניות המשפיעה על חייהם. אנחנו מזכירים את שלושת הדרישות שלנו:

  • יעד ממשלתי כמותי לצמצום העוני
  • תוכנית לאומית רב מימדית לצמצום העוני
  • גיבוש התוכנית ייעשה עם אנשים החיים בעוני.


השנה הח"כים שהתגייסו למען המטרה הם אלי אלאלוף [כולנו, יו"ר ועדת העבודה והרווחה], מאיר כהן [יש עתיד, לשעבר שר הרווחה], אילן גילאון [מרצ], עבדאללה אבו-מערוף [הרשימה המשותפת – חד"ש] ואכרם חסון [כולנו]. ח"כ אלאלוף, גילאון וכהן עובדים איתנו כבר מספר שנים. במהלך הכנס המרכזי הציג פרופ' דני גוטליב מהביטוח הלאומי מחקר שקובע מהו מינימום מחייה בכבוד לפי פרופילי משפחות שונים; והפורום למאבק בעוני הגיש נייר עמדה על סוגיית הקיום בכבוד. לראשונה דיבר בכנס שר הרווחה, ובנוסף לח"כים דיברו גם עמליה ואמאל פעילות החיות בעוני מחיפה וחדרה וד"ר עירית קיינן שהציגה את המחקר שלה על מחייה בכבוד.

הרבה דברים נאמרו בדיונים האלו, ואני מקווה שבשבוע הבא נוכל לסכם.

הדבר החשוב ביותר שקרה מבחינתנו ביום הזה הוא שאנשים רבים שהשתתפו הרגישו שקולם נשמע. לחלקם נאמר על ידי הח"כים שהם רוצים לטפל בנושאים שהם העלו – ואנחנו נמשיך לעקוב ולסייע לח"כים להעלות את הנושאים לסדר היום ולהביא לשינוי.

הסיכום של רחלי, פעילה בשותפות חיפה להתרת שרשרת העוני מדגים את חשיבותו של היום: “היושב ראש רועי פוקלמן מכולנו קרא בשמי ואפשר לי לדבר  וגם נתן לשני חברי כנסת להגיב וגם הוא הגיב לדברי  זה נתן לי הרגשה טובה שיש מישהו שמכבד את האנשים שחיים בעוני."

 

הפורום למאבק בעוני ימשיך לדרוש מהממשלה ומהכנסת להוביל מדיניות של צמצום העוני בישראל, ולגבש אותה בשיתוף פעולה עם אנשים החיים בעוני.

אנחנו מודים לח"כים שהובילו את היום, ולארגונים שהובילו ותמכו בו: רבנים למען זכויות האדם, שתי"ל, הקרן החדשה לישראל, איגוד העו"ס ופעילות החיות בעוני שעבדו ללא לאות למען הצלחת היום.

  • קארן מהפורום למאבק בעוני התראיינה לערוץ הכנסת, 21.2

 

  • וואלה על המתקפה של ח"כ מיקי זוהר נגד העמותה "לתת" בדיון ועדת צדק חלוקתי, כחלק מציון היום הבינ"ל למאבק בעוני, בדיוני הכנסת.

 

*