שוב הודגם כי התכנון לפלסטינים בשטח סי הפך מזכות למנוף לחץ פוליטי ›

הריסות בתים בגדה
תמונה: הריסות בתים בגדה

תגובת רבנים למען זכויות האדם לחשיפת תגובת נתניהו לתוכניתו של ג'ון קרי מצביעה על השימוש בתכנון ככלי למקח וממכר מדיני.

עמותת רבנים למען זכויות האדם בתגובה לפרסום בעיתון "הארץ" [ברק רביד, 19.02.17] על ההתנהלות בין רוה"מ נתניהו לשר החוץ האמריקאי הקודם, ג'ון קרי: מהפרסום על ההתנהלות מול תוכניתו של קרי אנו למדים שוב כי הזכות לתכנון ופיתוח עבור פלסטינים בשטח סי הפכה כלי למקח וממכר פוליטי; בכך מפרה המדיניות הישראלית את זכויות הפלסטינים.

צפו: כיצד משפיעה מערכת התכנון הצבאית בגדה על החיים שלכם?

כפי שהדגמנו בעבר, חוסמת מערכת התכנון הצבאית שחלה בשטח סי כמעט כל בנייה פלסטינית, גם כשמדובר באדמות בבעלות פלסטינית, ומקצה תוכניות מיתאר מצומצמות ביותר לכפרים פלסטינים בהשוואה ליישובים יהודיים בעלי כמות אוכלוסייה דומה. לא פעם עלו סימנים המעידים כי סוגיית התכנון עבור פלסטינים בשטח סי משמשת כקלף מיקוח פסול באופן שפוגע בפלסטינים המתגוררים בכפרים בשטח סי כדי ללחוץ על הרשות הפלסטינית בשטח איי לקבל תכתיבים ישראלים שונים ומסיבות לא-מקצועיות אחרות.

כעת, לפי עיתון "הארץ", מתברר כי נתניהו הציע לשר החוץ האמריקאי דהאז, ג'ון קרי, כי במסגרת הליך של גישושים מדיניים יאפשר אישורי בנייה נרחבים עבור פלסטינים בשטח סי. אלא שסוגיית התכנון והפיתוח צריכה להיות זכות שלא קשורה במשא ומתן המדיני; היא צריכה להיקבע על פי אמות מידה מקצועיות ושיוויוניות ולא לשמש כמקל וגזר במסגרת התנהלות מול הרש"פ או ממשלים אחרים.

הציטוט מ"הארץ":

"למחרת נפגש נתניהו עם שר החוץ האמריקאי והציע לעשות שורה של מחוות משמעותיות כלפי הפלסטינים בגדה המערבית, כולל מתן אישור לבנייה פלסטינית מסיבית בשטחי סי, בהם יש לישראל שליטה אזרחית וביטחונית מלאה"

רבנים למען זכויות האדם עתרו בעבר לבג"צ בטענה שמערכת התכנון הצבאית בשטח סי חוסמת פיתוח פלסטיני על בסיס מפלה ולא ענייני-מקצועי; אנו מקבלים עוד ועוד סימוכין לכך שצדקנו. אנו קוראים לממשלת ישראל להתייחס לתכנון עבור פלסטינים בשטח סי בהסתכלות מקצועית ושיוויונית.

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.