פריצת דרך בגישת המדינה כלפי הדיור הציבורי ›

דיור הציבורי public housing

הצלחה ענקית לקו שמתווים רבנים למען זכויות האדם בשנים האחרונות בקואליציית ארגונים ופעילים – פורום הדיור הציבורי.

היום נערכה מסיבת עיתונאים משותפת של שרי האוצר והשיכון ובו הוצגו הפתרונות החדשים לטובת הדיור הציבורי. עיקרי הפתרונות שהוצגו הם קנייה מיידית של אלף דירות חדשות והקצאה של 3-5 אחוז מדירות מחיר למשתכן לטובת דיור ציבורי. כמו כן הוזכר שוב התכנון להמיר את הסיוע בשכר דירה לתשלומי משכנתא, כך שלבסוף יוכלו השוכרים להיות בעלי הדירות בעצמם.

כמו הצהרות רבות ואחרות של הממשלה, ובמיוחד בתחום של דיור ציבורי, יש להמתין ולראות עד כמה יעברו הדיבורים לשלב המעשים וכמו תמיד יש כאן משום "מעט מדי ומאוחר מדי". אלפי הממתינים הזכאים לדיור ציבורי עוד יצטרכו להמתין שנים ארוכות לקבלת הדירה המיוחלת.

אבל, וכאן האבל הגדול, אי אפשר להתעלם מהגישה והתוכן: כבר למעלה משנה אנו טוענים כי השפה והיחס אל דיירי הדיור הציבורי והזכאים השתנה ויש בשינוי היחס משום נתינת כבוד לדיירים והכרה בזכויותיהם הלגיטימיות. מסיבת העיתונאים הזו סימנה עליית מדרגה הן בהצהרות כלפי אוכלוסיית הזכאים וההכרה בתרומתם למדינה, הן בהודאה בכישלון הטיפול בנושא ב-20 שנים האחרונות; ובעיקר באימוץ הקו שלנו להתמודדות עם סוגיית הדיור הציבורי:

  • אימוץ הקו שיש צורך בהגדלה משמעותית של המאגר ובנייה חדשה של דירות.
  • אימוץ הקו כי ישנה אוכלוסייה שלמה שללא התערבות הממשלה לא תוכל להגיע לפתרון דיור ועל כן המדינה אחראית כלפי אוכלוסייה זו.
  • אימוץ הקו שאומר כי במקום לדבר על תוספת תקציב יש לדבר על קביעת אחוז מסך הדירות הנבנות לצורך דיור ציבורי. בצורה זו גם ישמר היחס של הדירות לזכאים ולא ישחק במהירות וגם יבוצע פיזור של אוכלוסיית הזכאים בצורה הטרוגנית בבנייה המתחדשת. בכך תמנע השגיאה של בניית שיכוני עוני ויצירת סטיגמה על הדיירים המזוהים כגרים באזורים אלו.
  • אימוץ הקו המתנגד למנגנון של סיוע בשכר דירה וטוען כי חסרה בו היציבות הנדרשת למשפחה: הוא אינו מאפשר גידול ילדים מסודר ואינו מאפשר בניית רשת בטחון וקהילה. זאת כיוון שלעיתים דחופות יש צורך בשכירות חדשה.

למרות שהמספרים המוצהרים עדיין מצומצמים ולא קרובים לסדר הגודל הדרוש למגר את המצב ולממש את הזכות הבסיסית של המדינה כלפי אזרחיה, יש בהצהרות אלו הצלחה ענקית למאבק למען דיור ציבורי ראוי בישראל ולמען עליית קרנם של אלו שאיתרע מזלם להיות זקוקים לזכות יסוד זו. אנו כמובן נמשיך ונעקוב ונאבק עד שאחרון האזרחים יקבל את המגיע לו. ימים כמו היום רק מחזקים את האמונה שבסופו של דבר האמת והצדק מנצחים וגם אם התמהמהו בו יבואו.

 

דיור ציבורי ופרשת "ויתרו"

בפרשת השבוע, פרשת "יתרו", נקרא בשבת את עשרת הדיברות הכוללים כפי שכולנו מכירים את "לא תגנוב". רבי עובדיה ספורנו (הוא חי בין המאה החמש עשרה לבין המאה השש עשרה ברומא באיטליה) מזכיר לנו כי לא תגנוב כולל את "גניבת הדעת". בחז"ל מופיע כי ראשון לגנבים הוא גונב דעת הבריות, כלומר מי שנותן לנו תחושת שווא ומנסה להפיק אשראי חברתי מזויף. לאחר מכן מגיעים יתר הגנבים. גונב הדעת מכשיר את הקרקע לכל הגנבים.

הממשלות הקודמות ניסו לגנוב את לב הציבור בכך שאין צורך בדיור ציבורי, הם יצרו דה-לגיטימציה לאוכלוסיה שלמה בשל קונספציית ההפרטה של השירותים החברתיים ועקרון התנערות המדינה ממחוייבותיה. התוצאה בפועל הייתה הימנעות של עשרות שנים בדיונים וטיפול בנושא, כפי שהוזכר במסיבת העיתונאים, במפורש על ידי שר האוצר, שפירש זאת כהתנערות המדינה מדיור ציבורי. גניבת דעת זו חלחלה לפקידים שקלטו את "רוח המפקד" והתעמרו גם באלו שכבר שפר עליהם מזלם לגור בדיור הציבורי. מסיבת העיתונאים הזו חושפת את המסווה מעל ההונאה הציבורית ומודה כי הייתה פה גנבת דעת רחבת היקף וזמן.

יתכן שגם כעת הדיור הציבורי לא יקבל את המגיע לו ויהיה צורך במאבקים רבים וקשים, אבל גנבת דעת כבר לא תהיה. בכך נשמטת הקרקע ממי שמתכנן להמשיך ולגנוב את זכויות דיירי הדיור הציבורי.
אנו קוראים לממשלה להמשיך את הקו החדש, ולאחר שברור לכולם כי זהו הקו הנכון לפתרון המשבר, להגדיל באופן משמעותי את קניית הדירות ולהכיל את העיקרון של הקצאת אחוזי דיור לכלל הבנייה ולא רק למחיר למשתכן. כמו כן נרצה לראות עיגון ברור של ההצהרות בחקיקה על מנת שהדיירים לא יהיו תלויים ברצון הטוב של שר שיכון כזה או אחר. המתחיל במצווה אומרים לו גמור.

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.