רבנים למען זכויות האדם למח"ש: לחקור את המפכ"ל בחשד להסתה והצהרה כוזבת על הירי באום אל חיראן ›

מקור התמונה של מפכ"ל המשטרה רוני אלשייך, משטרת ישראל, Cc-by-sa-3.0

עמותת רבנים למען זכויות האדם פנתה היום למחלקה לחקירת שוטרים ומבקר המדינה בתלונה על המפכ"ל. הצבענו שלפי המידע שהציג ערוץ 10, המפכ"ל הצהיר הצהרה שגויה, היוצרת אווירה מפלילה כנגד המנוח, יעקוב אבו אלקיעאן, וכנגד ילדי בית הספר בו לימד.

עמותת רבנים למען זכויות האדם פנתה היום, ב', ‏י"ז שבט תשע"ז [13.02.17] למחלקה לחקירת שוטרים ולמבקר המדינה בדרישה לחקור את מפכ"ל המשטרה, רוני אלשייך, בחשד להצהרה כוזבת לתקשורת ולהסתה. העמותה הצביעה על הצהרה של המפכ"ל לפיה 6 מורים בבית הספר בו לימד יעקוב אבו אלקיעאן חינכו לאידיאולוגיית דאע"ש. על פי מידע שהציג ערוץ 10 מדובר בהצהרה שגויה, שהופכת מקרה יחידני, שכלל לא קשור על פניו לתכנים שלומדו בבית הספר, לתופעה נרחבת במוסד, וכך יוצרת אווירה מפלילה כנגד המנוח, שהאשמתו בדריסה מכוונת מתבררת כעת, וכנגד ילדי בית הספר הנידון.

נשאלנו מדוע אנו לא מתלוננים על השר ארדן, שטען כי זה פיגוע, ובכן, אנחנו אכן בוחנים גם סוגייה מקוממת זו. אלא שבמקרה של אלשיך לא מדובר בפרשנות חסרת בסיס שניתן בהחלט לבקר, אלא בהצהרה שלכאורה סותרת את המידע של השב"כ בנושא ביחס לפרשייה שהסתיימה החקירה בגינה – המורה היחיד בבית ספר אלסאלם שהפיץ תכני דאע"ש לחבריו, להבדיל משישה מורים לפי המפכ"ל. לכן המצב פה הרבה יותר בוטה וברור.

המכתב המלא

הנדון: דרישה לחקור את מפכ"ל המשטרה בחשד להסתה והצהרה כוזבת לתקשורת

בשם ארגון שומרי משפט, רבנים למען זכויות אדם, הנני לפנות אליכם כדלקמן:

 1. מפכ"ל המשטרה רוני אלשייך תועד בתקשורת מתייחס לתקרית בכפר אום אל חיראן, ולנהג יעקוב אבו אלקיאען שהואשם בדריסת השוטר ארז לוי ז"ל וכונה מחבל, באומרו: "כולם יודעים גם יודעים, כי המחבל שימש כמורה בבית ספר בו נעצרו כבר שישה מורים שבחרו ללמד את האידיאולוגיה של דאע"ש במקום את תוכנית הלימודים של משרד החינוך".

צפו: דקה 2:30 עד 2:42 בכתבה זו של ערוץ 10

 1. בהמשך הכתבה מדווחים ערוץ 10 כי לפי בדיקתם הצהרה זו של המפכ"ל כלל איננה מדוייקת וכי לפני שנה וחצי נעצר מורה אחד שעבד בבית הספר אלסאלם שבחורה, בו עבד אבו גם אלקיעאן המנוח. אותו מורה הורשע בהפצת סרטונים ותמונות של דאע"ש בין חבריו ומכריו. 5 מחבריו נעצרו יחד איתו, אך אף לא אחד מהם הוא מורה בבית הספר.

אלסאלם (3 מתוך החמישה מורים בבתי ספר אחרים). אין גם זכר לטענה שהמורה לימד את אידיאולוגיית דאע"ש בבית הספר – בניגוד לטענות המפכ"ל.

צפו: דקה 3:05 באותה כתבה של ערוץ 10

 1. הדברים מצביעים לכאורה על פער עובדתי בין הצהרת אלשייך שתועדה ובין העובדות לפי חקירת השב"כ. העיוות העובדתי בדבריו של אלשייך אף איננו זניח; הוא מסייע להזין את החשד הציבורי שלהבדיל ממקרה יחיד ישנה התארגנות בבית הספר המדובר של תומכי דאע"ש, כך שניתן לחשוד גם בשאר המורים וביניהם ביעקוב אבו אלקיעאן בשייכות לארגון הטרור הרצחני. וכך מקרה יחידני בבית הספר הופך לפי הצהרת המפכ"ל, השגויה, לרשת של מורים תומכי דאע"ש. כל זאת, לפי ערוץ 10, בניגוד לעובדות הידועות לשב"כ.

 2. למפכ"ל המשטרה יש ערוץ תקשורת ישיר עם השב"כ (בוודאי לאלשייך שהיה בעברו בכיר בשב"כ). לא עומד לצדו הנימוק של ההיעדר מידע מדוייק וזמין על התקרית. בנוסף, הצהרה לתקשורת, בעת הלווייתו של השוטר ארז לוי ז"ל, איננה בגדר "שליפה מהמותן", אלא אמורה להיות הצהרה מתוכננת שנשקלה היטב. מדוע אם כן בהצהרת המפכ"ל המורה האחד מסגל בית הספר שהפיץ חומרי דאע"ש לחבריו, הפך לשישה מורים שלימדו תכני דאע"ש בבית הספר הנידון?

 3. קשה להתעלם מהחשד שיש פה או רשלנות תמוהה וחריגה בהצהרה לתקשורת מצד המפכ"ל או ניסיון מודע – ושקרי – לצייר את בית הספר אלסאלם ככזה שהמורים בו מועדים להיות תומכי דאע"ש וכך לחזק את החשד נגד יעקוב אבו אלקיעאן באמצעות מידע מסולף.

 4. מה שמטריד בנוסף בהמהרה זו, שבאמצעותה מכתים המפכ"ל בעקיפין גם את כלל הילדים הרכים של בית הספר כמי שינקו לכאורה אידיאולוגיית דאע"ש ומועדים להיות פעילי דאע"ש בעתיד. התבטאות זו גובלת לכן בהסתה חריפה.

 

 1. לפיכך נבקש לחקור את המפכ"ל בהיבטים הבאים:

 1. האם ערוץ 10 אכן דייק בהצגת המסד העובדתי ביחס לחשדות ביטחוניות בקרב מורי בית הספר אלסאלם?

 2. אם כן, מה הבסיס לטענות שהעלה המפכ"ל בהצהרתו בהלוויית השוטר ארז לוי ז"ל?

 3. האם קיבל המפכ"ל מהשב"כ עדכון מדוייק לגבי ההיסטוריה של חשדות ביטחוניים בקרב בית הספר אלסאלם?

 4. האם נוכח בטעותו ואם כן מדוע לא הוציא הודעה מתקנת?

 

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.