עמונה מול אום אל חיראן: כל העובדות ›

16142904_13220062211944661111_8759975606950286428_n

רבנים למען זכויות האדם על התקריות באום אל חיראן:  ממשלת ישראל ניסתה הבוקר למחוק כפר בדואי לשם הקמת יישוב יהודי והביאה לתוצאה אסונית לערבים ויהודים שפרטיה טרם התבררו. רבנים למען זכויות האדם כואבים את ההרג, מאחלים החלמה מהירה לפצועים בתקרית, וקוראים לועדת חקירה על כל ההתנהלות סביב הכפר. אנו מקווים למאבק בלתי אלים ונחוש כנגד העוול לאום אל חיראן, וקוראים לממשלה להגיע לפיתרון הגון שיוויוני וצודק בהקדם.

הכפר הבדואי אום אל חיראן מול עמונה: עובדות

  • היישוב הוקם על קרקע פרטית של אחרים?

עמונה, כן, הוקם על אדמות פרטיות של פלסטינים; אום אל חיראן לא, הוקם על אדמות מדינה.

  • היישוב הוקם בהסכמת ממשלת ישראל?

עמונה לא, הוקם בניגוד לחוק ותחילתו במשאית עם קראוונים ששועטת דרך מחסום צה"לי; מאידך תושבי אום אל חיראן הועברו מאדמותיהם הפרטיות למיקומם הנוכחי בהוראת מושל הנגב בשנות ה-50, אך מעמדם לא הוסדר מעולם. תושבי אום אל חיראן לא בחרו לשבת היכן שהם יושבים כיום ומוכנים לשוב לאדמתם המקורית.

  • הממשלה מנסה להסדיר את היישוב בכל מחיר?

עמונה, כן, כולל באמצעות כיפוף החוק; אום אל חיראן, הצעות פשרה של התושבים נדחו שוב ושוב. התושבים היו מוכנים ליישוב משותף יחד עם גרעין ההתיישבות היהודית שתוכנן לרשת את הקרקע של אום אל חיראן; אך הממשלה דחתה הצעה זו.

  • האם הוצע לתושבי היישוב פיתרון חלופי סביר?

עמונה, הוצעו לתושבים פיצויים נדיבים ביותר ומיקום חלופי ששומר על היישוב כיישוב נפרד; אום אל חיראן, הוצע לתושבים להיות חלק מיישוב עירוני בשם חורה שם לא יוכלו לעסוק בחקלאות עוד וישנו גם חשש בשל מתיחות בין חמולות. תושבי אום אל חיראן היו מוכנים לעוד חלופות רק לא לעבור לחורה בשל הסכנות לקהילתם.

  • בג"צ הורה לפנות את היישוב?

עמונה, כן; אום אל חיראן, לא – בניגוד למיתוס בג"צ לא פסק שיש להרוס את הכפר הבדואי, הוא פשוט סירב לחייב את המדינה להימנע מהריסה. בג"צ החזיר למעשה את ההחלטה למדינה עם המלצה להגיע לפיתרון מוסכם מול התושבים

בכל זאת ביקש רוה"מ נתניהו לקשור בין ההריסות של עמונה שלא קרו להריסות במגזר הערבי, כיביכול כאכיפה שיוויונית.

עוד פער מפלה בהשוואה בין אום אל חיראן לעמונה – להמשך הסדרה:

  • הובטחו מגורים זמניים למשפחות עד לבניית בתים חדשים לאחר הפינוי?

עמונה, לפי פרסום באתר "וואלה" [18.12.166] הובטח לתושבים מגורים זמניים במבנים יבילים ואף מימון שהות בחדרי אירוח; אום אל חיראן, לתושבים הוצעו מגרשים לא מפותחים, אך חלק מהבתים כבר מהרסו והתושבים גרים באוהלים או אצל בני משפחה.

אומרים לא לאיפה ואיפה!

התמונה, מתוך הפינוי באום אל חיראן באדיבות אקטיבסטילס.

רבנים למען זכויות האדם תומכים במימוש זכויות האדם של האזרחים הבדואים בנגב

***

***

אודות רבנים למען זכויות האדם

שומרי משפט הוא היום הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה כיום כמאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות. שומרי משפט אינו ארגון פוליטי מפלגתי. שומרי משפט הוא הארגון הרבני היחיד בארץ שפועלים בו במשותף רבנים אורתודוקסים, מתקדמים (רפורמים), מסורתיים (קונסרבטיבים), מתחדשים (רקונסטרוקציוניסטים) ורבני ריניואל (Renewal). בין חבריו רבנים המכהנים בתפקידים ציבוריים, מחנכים ורבני קהילות, אשר יכולים להביא הן לשינוי בשטח והן לשינוי תודעתי. שומרי משפט משמש שופר להפצת מידע על זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים. שומרי משפט פועל בשיתוף פעולה עם ארגוני זכויות אדם בארץ ובעולם. שומרי משפט פועל מהקמתו, לקידום זכויותיהם של השכבות החלשות בחברה, לשמירה על זכויותיהם של המיעוטים בישראל וכן של פלשתינאים בשטחים ולמניעת הפרות בוטות של זכויות אדם בסיסיות של מהגרי העבודה. הארגון מפעיל לחצים על קובעי המדיניות בישראל, למען הבטחת השמירה על זכויות האדם של הקבוצות החלשות, בהן הזכות לטיפול רפואי, קורת גג, חינוך ורמת חיים מינימאלית. מאז ייסודו, השתתפו אלפי מתנדבים במאות פעילויות של עשיית צדק במדינה ובחברה.