עבר תיקון השקיפות בדיור הציבורי, פורום דיור ציבורי מברך על הסוף לזלזול והתעמרות בדיירי הדיור הציבורי ›

IMG-20160330-WA0000

שנים של עבודה הסתיימו ברגע מרגש. העבודה של שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם בבית שאן עם דיירי הדיור הציבורי, יחד עם הפעילות שלנו בתוך פורום הדיור הציבורי ובשיתוף פעולה עם הפורום הביאה לחוק חדש בספר החוקים של מדינת ישראל. חוק שיחייב את משרד השיכון והחברות המשכנות לשקיפות במידע שנמסר לדיירים. על יש להם חוב, על סיום הנחה, מה תיקונים שיערכו להם בדירה, וכמה תהיה ההשתתפות העצמית שלהם עוד לפני התיקון עצמו. כל כך מרגש. תודה לח"כ שעבדו קשה כדי שהשאיפות שלנו יהפכו לחוק: דב חנין, אורלי לוי-אבקסיס,אילן גילאון ואיציק שמולי.

עבר תיקון השקיפות בדיור הציבורי, פורום דיור ציבורי מברך על הסוף לזלזול והתעמרות בדיירי הדיור הציבורי

חוק זכויות הדייר בדיור הציבורי (בשמו המלא: הצעת חוק זכויות הדייר בדיור הציבורי (תיקון מס' 5) מתן מידע לשוכר בדיור ציבורי התשע"ה-2014 פ/2183) עליו עובד הפורום שנים ארוכות עבר היום בכנסת בקריאה שנייה ושלישית. תודתנו לחבר הכנסת דב חנין ולחברת הכנסת אורלי לוי שיחד עם שדולת הדיור כולה הובילו את החוק! ברכות לשר השיכון על כך שתמך בחוק!הצעת החוק מעגנת את זכות הדיירים והזכאים לדיור ציבורי לקבל מידע ברור ושוטף על מעמדם וכל שינוי בו, זכויותיהם, חובותיהם, דרישות שקיימות מהם וכן ההחלטות וההליך המתנהל בעניינם. תם עידן "מילה של עמידר".

על החוק בתקשורת:

הסעיפים המרכזיים החוק:

  • חברות הדיור הציבורי יחויבו לשלוח לדיירים דיווח חצי שנתי בשפה פשוטה וברורה, שיכלול פירוט החיובים והתשלומים, חובות ואופן חישוב שכר הדירה. גם מי שממתינים לדירה כמו יקבלו דיווח ובו מידע על החלטות שהתקבלו בעניינם והאפשרויות העומדות לרשותם לערער על ההחלטות. חברה שלא תדווח לשוכר על יתרת חובותיו לא תהיה רשאית לגבות ריבית, הצמדה וכל תוספת אחרת לחוב בשל אי תשלומו במועד.
  • בכל מקרה של שינוי בתשלום החודשי תחויב חברת הדיור הציבורי לשלוח על כך הודעה חודשיים לפני המועד. ההודעה תכלול מידע על מועד תום התקופה, ועל מסמכים שעליו להגיש כדי לחדש את תוקף ההנחה.
  • בכל דרישת תשלום על תיקונים ושיפוצים, חובה לפרט לדיירים תחשיב ברור בהתבסס על  מחירון גלוי ואחוזי ההשתתפות העצמית של הדיירים.
  • אפשרות לכל דייר\ת לעיין בתיקו האישי ובכל המסמכים שהגיש או החלטות קודמות בעניינו.
  • בכל סניף קבלת קהל יהיה שילוט מפורט במספר שפות על זכויות הדיירים והפונים וכתובות לתלונות ולבירורים.
  • כל מסמך שיגיע לחברות המשכנות יחויב באישור בכתב על קבלתו.
  • חברות הדיור הציבורי מחויבים להעביר לדיירים עותק מכל החלטה שהתקבלה בעניינם, תוך 14 ימי עסקים ממועד קבלת ההחלטה ולצרף לה את המסמכים הרלוונטיים. עוד נקבע כי מי שהגיש בקשה לקבלת דיור ציבורי והוא עומד בכללים יקבל על כך הודעה ממשרד השיכון בתוך 30 יום ממועד הגשת הבקשה.

מימוש של הצעת החוק יקשה על החברות המשכנות לנפח חשבונות של דיירים, להעניק שיפוצים בדירות על בסיס של פרוטקציה וטובות הנאה, למנוע מצב של חובות רדומים מכוונים שמתעוררים יום אחד על הדייר וגורמים לפינויו, מניעת זכויות על ידי איבוד מסמכים ומניעת הדיירים לפתוח את התיק האישי שלהם או תשובות בעל פה שמוכחשות למחרת. אנו בפורום מקווים גם שמימוש החוק יקטין את התופעה המבישה של דיירות שנאלצו לעבור הטרדות, בגלל התלות המוחלטת שלהן בחברות המשכנות, תופעה שזכתה לחשיפה נרחבת לאחרונה.   בפורום גם מקווים ששקיפות החובות של הדיירים, תקטין את שיעור הפינויים מהדירות על רקע חובות שהם במחלוקת בין החברה המשכנת לבין הדיירים, ולא ניתן יהיה לייצר חובות של עשרות ומאות אלפי שקלים של משפחות שהן נתמכות מערכת הרווחה.  

ככלל, קיום החוק ישנה את מאזן הכוחות הקיים כיום, בו דיירי הדיור הציבורי חיים יום יום בצל התעלמות, זלזול והתעמרות מצד הממסד. החוק יזקוף מעט את קמתם יחזיר להם את כבודם וצלמם האנושי ויחזק את מעמדם ויכולתם להתמודד עם המציאות האתגרית בה הם נתונים ולצאת ממנה, המטרה שלשמה נועד הדיור הציבורי מלכתחילה.

בפורום מקווים כי "חוק השקיפות" מסמן מגמה כוללת של בדיקת ההתנהלות של החברות המשכנות כחברות ציבוריות, במיוחד לאור השחיתויות שעולות חדשות לבקרים.

אנו מקווים שהחוק שעבר הוא סנונית ראשונה בשינוי אמתי של המדינה לנושא הדיור הציבורי בכלל וכבודם ומעמדם של הדיירים בפרט. יש בו כדי להזכיר כי בראש ובראשונה יש להחיל את  כבוד הבריות  ולאפשר יציאה אמתית מהעוני, תוך הבנה שעוני הוא בראש ובראשונה כשל מערכתי בטיפול באזרחי ישראל ובזכויות שלהם. יש לזכור כי עשרות אלפי זכאים לדיור מחכים עדיין לדירות ומאות אלפים נמנעת מהם הזכות בגלל הקשחת קריטריונים בלתי מציאותית.

ריקי בנלולו – דיירת דיור ציבורי: "אנשים מן היישוב לא מבינים באיזו קלות ניתן היה עד היום להלביש על דיירות ודיירים עניים חובות פיקטיביים, להזניח את הבניינים של הדיור הציבורי עד שלא יהיו ראויים למגורי אדם, וכל זאת בחסות החשיכה שהעניק המחוקק לחברות המשכנות. אנחנו נעקוב אחרי היישום את החוק, ונמשיך בפורום דיור ציבורי לקדם עוד ועוד סעיפים שיתנו מעטפת הגנה שלמה לממתינים ולדיירים. מהבחינה הזאת, החוק הוא רק צעד ראשון בדרך למטרה הגדולה".

הרב קובי וייס, רבנים למען זכויות האדם ופורום דיור ציבורי: "נפלא לראות איך עבודה בשטח בבית שאן במשך שנים, ניתוח תלונות דיירי הדיור הציבורי, העצמת הדיירים לכדי מתן עדות בוועדות הכנסת ובפרט בוועדת הכלכלה, במקביל לשיתוף בין הארגונים בפורום והשדולה בכנסת, מבשילה לחוק במתכונתו הכוללת. זהו מסוג הימים שמחזירים אמונה לדמוקרטיה הישראלית ומאפשרים   לחזור לשכונות ולומר לאנשים "המאבק קשה אבל בסוף רואים פירות ואתם יכולים לשנות". מבחינתי זוהי מהות הרבנות בימינו, והיום נהפכה  המדינה ליהודית קצת יותר.

עו"ד בקי כהן-קשת: "ידע הוא כוח. והיום נעשה צעד חשוב בשיתוף מי שזכאי למידע בכוח הטמון בידע. יש לקוות כי זה יהווה סמן לנטילת אחריות על ידי משרתי הציבור להעצים את מקבלי השרות ולפעול למימוש זכויותיהם."  

עבר תיקון השקיפות בדיור הציבורי, פורום דיור ציבורי מברך על הסוף לזלזול והתעמרות בדיירי הדיור הציבוריחוק זכויות הדייר ב…

Posted by ‎שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם‎ on Wednesday, March 30, 2016

***

ועוד משהו על חוק השקיפות,הרב קובי וייס שעובד בבית שאן עם דיירי הדיור הציבורי כבר חמש שנים,ויחד איתם הגיע לתובנות שמהם נוסח החוק.

Posted by Idit Lev on Wednesday, March 30, 2016

***

עבר תיקון השקיפות בדיור הציבורי, פורום דיור ציבורי מברך על הסוף לזלזול והתעמרות בדיירי הדיור הציבורילפוסט המלא — >>>…

Posted by ‎שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם‎ on Wednesday, March 30, 2016