דבר תורה לפרשת השבוע "בשלח": פליטים שמחפשים ניסים וישועות ›

בתמונה: פליטים בלב ים. מקור:  CC0 Public Domain

בדבר התורה לפרשת "בשלח" הרבה מירי גולד מחפשת ניסים וישועות לבעיות שמציפות אותנו. מצד אחד, הקיצוניות הגוברת, אובדן חיים ואי צדק בישראל. ומהצד האחר, מעבר לארץ, אנו למדים על טבח המוני בסוריה, על פליטים שמתחננים לעזרה. ובתוך כך, היא מראה לנו שיש מה ללמוד מעלילות בני ישראל הנמלטים מעול העבדות, כשהם מתחילים את מסעם אל החופש. 

פרשת בשלח, הידועה גם בשם שירתה של מרים, מציגה שיר של יראת כבוד, שבחים, והודיה  כאשר בני ישראל נמלטים מעול העבדות והחלו את מסעם לחופש. נס אחר נס מתרחש פרשת המים:

שמות יד:כא "וַיֵּט מֹשֶׁה אֶת-יָדוֹ, עַל-הַיָּם, וַיּוֹלֶךְ יְהוָה אֶת-הַיָּם בְּרוּחַ קָדִים עַזָּה כָּל-הַלַּיְלָה, וַיָּשֶׂם אֶת-הַיָּם לֶחָרָבָה; וַיִּבָּקְעוּ, הַמָּיִם.  כב וַיָּבֹאוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל בְּתוֹךְ הַיָּם, בַּיַּבָּשָׁה; וְהַמַּיִם לָהֶם חוֹמָה, מִימִינָם וּמִשְּׂמֹאלָם."

המצרים רדפו אחריהם  אבל הם טבעו בים. מי השתייה היו מרים אבל משה, בעקבות עצתו של אלוהים, זרק חתיכת עץ למים והמתיק אותם. האנשים היו רעבים והתגעגעו למצרים. הם העדיפו למות בגיל מבוגר כעבדים, מאשר לסבול ממות מוקדם כנשים וגברים חופשיים. אלוהים סיפק להם את המן ואת השליו.

אין משיח באופק

שמות טז:לא "וַיִּקְרְאוּ בֵית-יִשְׂרָאֵל אֶת-שְׁמוֹ, מָן; וְהוּא, כְּזֶרַע גַּד לָבָן, וְטַעְמוֹ, כְּצַפִּיחִת בִּדְבָשׁ."

עמלק בא ונלחם בישראל. בכל פעם שמשה עמד על ראש הגבעה והרים את ידיו, ישראל התגברה על האויב. כשידיו הפכו לכבדות, אהרון וחור החזיקו את ידיו יציבות ויהושע גרם לכך שהמכות על האויב יהיו כבדות והוא ייסוג.

שמות יז:טז "וַיֹּאמֶר, כִּי-יָד עַל-כֵּס יָהּ, מִלְחָמָה לַיהוָה, בַּעֲמָלֵק–מִדֹּר, דֹּר."

 לאחר כל הניסים האלה, נשארנו עם האמת המפוכחת שתמיד יהיה אויב להתמודד איתו. הישועה אינה מוחלטת. אין משיח באופק.

By Voice of America News: Scott Bobb reports from Aleppo, Syria [Public domain], via Wikimedia Commons

ההרס בעיר חאלב, בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה

מי יעשה ניסים עבורינו

היום אנחנו מחפשים ניסים וישועות לבעיות שמציפות אותנו. בארץ הריבונית שלנו אנחנו מרגישים חוסר אונים כדי להיאבק בקיצוניות גוברת, אובדן חיים, עוני ואי צדק.

מעבר לארץ שלנו אנחנו מרגישים חסרי אונים כשאנחנו למדים על טבח המוני בסוריה, על האנשים שמתחננים לעזרה ולמזון בטלוויזיה. אנחנו לומדים על ילדים שטובעים בים כשהוריהם הנואשים מנסים להימלט בספינות רעועות דרך הים שאיננו נבקע להם ולא היה למעבר בטוח.

מי יעשה ניסים עבורנו? איפה נמצא את  הוד מלכותו? אנחנו יכולים להתלונן על המים המוררים שנותנים לנו להרגיש כאילו אנו טובעים בחוסר תקווה מסביבנו? אנחנו יכולים להתלונן על הרעב לצדק, יושר וחמלה. בסופו של דבר, אנחנו יכולים להתפלל להשראה וכח, מפני שרק אנחנו בני תמותה, על פני כדור הארץ, יכולים למצוא פתרונות לאומללות השופעת.

שמות טו:ב "עָזִּי וְזִמְרָת יָהּ, וַיְהִי-לִי  לִישׁוּעָה"

הלוואי ויהיה כך.

הרבה מירי גולדשבת שלום,

הרב מירי גולד,

קהילת ברכת שלום בקב

 

 

 

אודות הרב מירי גולד

הרב מירי גולד מכהנת בקהילת ברכת שלום בקבוץ גזר.