"חֵטְא חָטְאָה יְרוּשָׁלִַם" או "צִיּוֹן, בְּמִשְׁפָּט תִּפָּדֶה; וְשָׁבֶיהָ, בִּצְדָקָה: למה הרב אשרמן יהיה בסוסיא בתשעה באב ›

כשהייתי ילד במחנה קיץ, הגיע רב לדבר אתנו ואמר: "אם אינך צם/ה ביום כיפור – את/ה לא יהודי/ה. אם את/ה לא צם/ה בתשעה באב, את/ה לא מֶּענְטְשׁ." אני לא מסכים עם המחצית הראשונה של דבריו, או עם המחצית השנייה. אני גם לא בטוח שהוא האמין. לדעתי, הוא ניסה לומר לנו שכל אחד/ת עם קורטוב של אנושיות, חובה עליו להזדהות עם תחושות האובדן וההרס הנוראיות שתשעה באב מעוררות. מי יכול/ה לקרוא את תיאורו של יוספוס על הנהרות של דם מבלי לחוש את האימה? הריסות בתי המקדש שלנו בתאריך זה, בית ראשון על ידי הבבלים ובית שני על ידי הרומאים, הובילו פעמיים לגלות ואיבוד הריבונות הלאומית שלנו.

בימים האחרונים, היו אלו שנדהמו והתקוממו, כשאמרתי שאבלה את תשעה באב במערות ההרוסות והאוהלים בסכנת הריסה של סוסיא. איך אני מעז לטמא את הכאב הקדוש שלנו עם כאב של אחרים/ות?
האמת היא, אם אני מענטש, איך אני יכול לנהוג אחרת, במיוחד אם קיים סיכוי, למנוע גירוש נוסף של הקרבנות של הריסות סדרתיות? לא ייתכן שקיימת דרך משמעותית יותר לציית לציווי התורה וְגֵר, לֹא תִלְחָץ; וְאַתֶּם, יְדַעְתֶּם אֶת-נֶפֶשׁ הַגֵּר–כִּי-גֵרִים הֱיִיתֶם, בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם (שמות 23:9). למרבה המזל הריסת בתים וגירוש ע"י הכוחות הישראלים לא מתקרבים לרמת האכזריות שתיאר יוספוס, או זאת שמתורגלת על ידי רבים מהמשטרים המודרניים. חבר פלסטיני תיאר בפני את ממתקי חג איד אל פיטר האחרון שנראו לו מגואלים בדם האחים והאחיות הערבים/ות שנטבחו בסוריה, תימן, לוב ומקומות אחרים. עם זאת, הטראומה והפחד של משפחה פלסטינית שביתה נהרס, או קהילה שנמחקה מהמפה – ברמת הפרט – מהווים את את אותו דבר מה שאנחנו זוכרים ברמה הלאומית בתשעה באב. ובצקרה של סוסיא או במקומות אחרים שנהרסו, אנחנו אַחְרָאִיִּים/ות.

אני מבכה את מותו של תיאודור ביקל ז"ל לפני שלושה ימים. אני זוכר שהיתה לו את האחריות הזאת שהובילה את הַמֶּענְטְשׁ הזה ששיחק את טוביה ב"כנר על הגג" יותר מכל שחקן אחר, ולהביע את כאבו העצום בידיעה שצאצאי/ות כפרי "אנטבקה" האמיתיים היום מגרשים את הבדואים הישראלים מבתיהם והורסים אותם. כשביקרתי בחודש יוני האחרון בלוס אנג'לס, תיאודור ביקש ממני שאגיע אליו הביתה ושאציג בפני מבקרים/ות נוספים/ות את סרטון הוידיאו שעשה עבורנו בנושא. (הוא גם הביע תקוותו, כי ברגע שיתאושש הוא יוכל ליצור סרטון דומה על מצוקת מבקשי/ות המקלט מאפריקה).

אם אנחנו מֶּענְטְשׁ, איך אנחנו יכולים/ות שלא להזדהות ולקחת אחריות על התחושה הנוראה של אובדן והרס בקרב כל אחת ממאות המשפחות בשטחים הכבושים שהבתים שלהם נהרסים בכל שנה, ושל כאלף משפחות בדואיות בנגב שגם הן מאבדות את ביתיהן, מדי שנה. האם אנחנו לא אמורים/ות להיות המומים/ות מתחושת האבדון הממשמש ובא על קהילות שלמות שעשויות להימחק מעל פני האדמה, כמו סוסיא, אום-אל-חיראן, ואדי נעם ואל-עראקיב? אגב, בזמן שאנחנו מציינים/ות 10 שנים להתנתקות, חשוב לציין [בלי להתייחס להבדלים בבעלות וכו'] הכאב שחשים המתנחלים/ות כשהם מאבדים את בתיהם הוא אותו כאב. עם זאת, המתנחלים/ות הם חברים רבי השפעה ב"פוליס", הגוף הדמוקרטי שמאפשר להם להתנחל ושהחליט להוציאם החוצה מביתיהם. הפלסטינים משוללי זכויות לגמרי, בעוד הבדואים הם מיעוט שיפסיד כל פעם בהצבעות "דמוקרטיות". למרבה הצער, שלילת זכויות זו הונצחה על ידי שופטי בג"ץ רובינשטיין, הנדל וסולברג, בפסק דינם בעתירת רבנים למען זכויות האדם, בה ביקשנו לתקן היבט אחד של המצב הבלתי צודק בעליל.

בהמשך להרהורי של 20 שנה עם רבנים למען זכויות האדם, אני נזכר מחדש בבניית בית מש' שוואמרה בענתא בשלושת הימים לפני תשעה באב ב-1997/5757 וההריסה החוזרת יומיים אחרי תשעה באב. תמיד תהיתי מה ירמיהו הנביא, שכל כך מזוהה עם תשעה באב היה אומר על העוול שנעשה בכפר הולדתו. בתשעה באב 2005/5765 התעסקתי בעבודה הפיסית הקשה של בנייה מחדש של חירבת טאנה שנהרס כמעט לחלוטין.

אז כן. בערב תשעה באב אני אהיה  בהפגנה למען סוסיא. אני תקווה שגם אתם/ן תהיו. בתשעה באב עצמו אשב שם בעפר. גם אשתתף אחה"צ במשמרת השבועית בצומת להבים של תושבי/ות אל-עראקיב, שכפרם כבר נהרס כ-85 פעמים. נא ליצור קשר ב 050-5607034, [email protected], אם את/ה מעוניין/ת להשתתף במסע. רציתי גם לעבוד במחנה בנייה השנתי ה-13 של הוועד הישראלי נגד הריסת בתים  בענאת, אבל הם אינם עובדים ביום א'.

כולי תפילה שבעתיד לא נצטרך להתאבל על זכרה של סוסיא שאיננה עם המילים של מגילת איכה שאנו קוראים/ות בתשעה באב כוללים המילים על אחריותנו,  "חֵטְא חָטְאָה יְרוּשָׁלִַם" (איכה 8:1). כאשר אניח תפילין בתפילת מנחה בתשעה באב, כסמל של הפניה מייאוש לתקווה, אתפלל שפעולתנו למנוע את הריסת סוסיא, אום אל חיראן והכפרים הפלסטיניים והבדואים המאויימים הנוספים תצליח. אתפלל שאל-עראקיב תבנה מחדש. בקריאת התורה בתשעה באב אחר הצהריים על הזדמנות שניה, וההפטרת מנחה "כֹּה אָמַר יְהוָה, שִׁמְרוּ מִשְׁפָּט וַעֲשׂוּ צְדָקָה" (ישעיהו נ"א:א-הפטרת מנחה לט' באב)
אדע שזוהי חובתנו הנבואה לממש את המילים שאנו קוראים בשבת שלפני תשענה באב, "צִיּוֹן, בְּמִשְׁפָּט תִּפָּדֶה; וְשָׁבֶיהָ, בִּצְדָקָה" (ישעיהו 1:27). 

בכל הזדמנות נביע את הדרישה להעניק לתושבי/ות סוסיא את זכויות האדם הבסיסיות ונזכור את חובתנו לכבד את כל אדם שנברא/ת בצלם ולהעניק לו את אותן הזכויות שאנו מבקשים לעצמנו. לא ניתן למדינה לשקר ולומר שסוסיא לא היתה קיימת אי פעם. נזכיר לה שעו"ד פליאה אלבק כתבה חוות דעת משפטית שסוסיא היתה כפר מוקף 3,000 דונם. נצעק שזה שערורייתי שניסיונותיהם/ן של תושבי/ות סוסיא להשיג תכנית  מתאר שתאפשר להם/ן לבנות באופן חוקי נדחתה על ידי וועדת התכנון של המנהל האזרחי של הצבא ללא ייצוג פלסטיני, בטענה שיהיה זה "לא הוגן" כדי לגרום לתושבי/ות סוסיא לחיות שם, וכדי שלא יהיה כפר פלסטיני קרוב להתנחלות סוסיא (למעשה לא שקרוב). נאמר באופן ברור כי לא רלוונטי אם לתושבי/ות סוסיא יש בתים ביטה. נזכיר שלמרות שלמשפחת שריתח הגרה ביטה מכתב משר הביטחון דאז, יצחק מרדכי, שמעיד שאדמותיהן ליד התנחלות סוסיא הן אדמות פלסטיניות פרטיות, הם לא היו מסוגלים/ות להגן על אדמותיהם/ן מרחוק, ומתנחלי/ות סוסיא נטעו בהם את מטעיהם בצורה לא חוקית. נדרוש מכל אדם שיש בו/ה הגינות אנושית שנכדי/ות המגורשים/ות משנת 1948, שהם גם ילדי המגורשים/ות ב-1986 ורק לא יהפכו עצמם לפליטים בפעם השלישית.
הרב אריק אשרמן

בתמונה למעלה:  צבא טיטוס מתכונן לכיבוש העיר בתקופת בית שני. דוד רוברטס, 1850 David Roberts [Public domain], via Wikimedia Commons