הרב עדית לב: כל הזמן עוסקים בלהפחיד אותנו ומתעסקים בנושאים מדיניים ביטחוניים ›

michal0082
בתמונה: הרב עדית לב, מנהלת מחלקת צדק חברתי

"ראש הממשלה נתניהו לא הזניח את הטיפול בנושאים החברתיים, הוא למעשה מנהל מדיניות שיטתית ועקבית להחלשת מעמד הביניים והשכבות המוחלשות, עם משנה חברתית וכלכלית סדורה". כך אומרת היום (א') מנהלת תחום צדק חברתי ב"רבנים למען זכויות אדם", הרב עידית לב, בתגובה לחשיפת מנהיג מחאת המילקי והביקורת שהציב לראש הממשלה.

"כל הזמן עוסקים בלהפחיד אותנו ומתעסקים בנושאים מדיניים ביטחוניים", המשיכה לב. "זה ניסיון ברור להסיט את תשומת הלב למקום אחר על חשבון הבעיות האמיתיות של הציבור. אם מסתכלים ב-15 השנים האחרונות הנושאים הכלכלים-חברתיים נזנחו לחלוטין והתפיסה היא 'בוא נפריט את כל מה שזז ונרסק את השירות ציבורי'. ברור שהדיבור של נתניהו על ביטחון ועל פחדים ערטילאיים מאפשר לו שלא לדבר בקול על כלכלה וחברה ולהתחמק מלפתור את הבעיות הקשות של החברה".

לדברי לב, המדיניות של נתניהו אינה חדשה, והחלה עוד כשהיה שר אוצר וראש ממשלה בקדנציה קודמת. "ראינו את נתניהו מחיל, הלכה למעשה, מדיניות ניאו-ליברלית, שמניחה כי תמיכה בעשירון ובאלפיון העליון תביא לצמיחה שתטפטף למטה. כשר אוצר הוא נקט שורה של קיצוצים אכזריים ב-2003 וכך גם בשתי הקדנציות שלו כראש ממשלה, כאשר מסמס את המסקנות של ועדת טרכטנברג, שמינה בעצמו. בממשלה אפילו לא התקיים עדיין דיון במסקנות ועדת אלאלוף, שבה הוא תמך. הפעולות הללו אינן מקריות והן נובעות מתפיסת עולם שבכל העולם כבר נטשו לפני זמן רב".

לב סבורה שכל דיון בנושאים החברתיים הוא מבורך. "גם אם המחאה החלה בברלין, חשוב שהדברים מגיעים לשיח ציבורי, אבל זה לא המצב תמיד. יש עכשיו תקציב על השולחן שאין סביבו מספיק עיסוק תקשורתי וציבורי, והממשלה מבינה שהיא יכולה להעביר הכול מעל הראש שלנו מבלי לנהל דיון אמיתי. אנחנו עדיין לא יודעים לומר מה תהיה ההשפעה של הדיון שנוצר בעקבות מחאת המילקי, כמו שגם עכשיו קשה לומר מהי ההשפעה של המחאה החברתית בקיץ 2011. מה שבטוח הוא שכל עיסוק כזה מקדם את הטיפול בנושאים הללו".

הדברים הופיעו לראשונה בכתבה: "נתניהו עוסק בלהפחיד במקום לטפל בבעיות", עמרי אפרים, YNET