הצטרפו לעונת מסיק סוכות של תקווה בגדה ›

הצילום מתוך הנסיעה הראשונה שלנו למסיק סוכות
בצילום: היציאה הראשונה שלנו למסיק סוכות

עונת המסיק הפלסטיני נפתחה בגדה ובשל חשש מהתנכלויות ילוו המסיק בחלק מהכפרים הפלסטינים בשטח C בפעילות סולידריות של רבנים למען זכויות האדם וקואליציית המסיק. הציבור והתקשורת מוזמנים.

השבוע, ביום ב' החל המסיק הפלסטיני-היהודי המשותף יחד עם עונת המסיק בכלל. קבוצה של פעילי רבנים למען זכויות האדם יצאה לכפרים פלסטינים בשטח C.

כבר עם תחילת המסיק נתגלו 3 מקרים של כריתת עצים, חלקם באזורים שברוב ימות השנה אסור לבעלי הקרקע הפלסטינים להכנס באופן סדיר ולראות מה קורה בחלקותיהם: עשרות עצי זית בוגרים שנכרתו בכפר יאסוף, רובם נכרתו מהגזע, בנזק שמזה זמן רב לא זכור לנו כמותו בתקרית אחת. המחזה הקשה מתגלה ביום ב', ה-06.10.14. בנוסף, כ-15 עצים נתגלו כרותים בכפר בורין ומספר דומה של עצים כרותים נתגלה בעקרבא. פעילי רבנים למען זכויות האדם סייעו בדיווח ובתיעוד של הנזקים, וארגון "יש דין", מטפל משפטית במקרים. ביש דין מזכירים גם כי:

למרות שמערכת הבטחון התחייבה שהכוחות ערוכים ומתוגברים לקראת המסיק, בדגש על איזורי חיכוך מוכרים, הפגיעה החמורה עליה דווח היום ארעה בדיוק באותם מקומות ידועים מראש.

רבנים למען זכויות האדם מזכירים גם כי יש איסור מהתורה לפגיעה בעצי פרי ואנו פועלים למנוע פגיעה כזו.

זמנים והגעה

באילו ימים המסיק יתרחש?

מסיקים מתוכנים קרובים: יום ב' של חול המועד, ה-13.10.14 ויום ג' של חול המועד ה-14.10.14. שבוע לאחר מכן, ולמשך לפחות שבועיים, נצא למסיק בכל יום חול (למעט מקרים בהם לא יהיו מספיק אנשים). ייתכן גם מסיק מקוצר בימי שישי (ניתן להצטרף בתיאום מראש להסעות שיוצאות מירושלים ות"א).

באיזה שעה נצא למסיק?

נצא בשבוע הבא (חול המועד ) ביום שני ושלישי, ולאחר החג בימי חול לפי הצורך ומספר המתנדבים בכל יום  יוצאים מחניה של גן הפעמון בשעה 6:20 (בעצם בשעה 6:30 בבוקר האוטובוס יזוז בלי לחכות למאחרים השנה),

מאיפה יהיה איסוף?

תהיה אפשרות לאיסוף בבנייני האומה בערך 6:45 איסוף מתחנת הרכבת ראש העין ב7:20. הרשמה במשרד עד לשעה 16:30 יום לפני. מי שרוצה לצאת ביום ראשון חייב להירשם עד 16:30 ביום חמישי. מי שלא נרשם עד אז לא מובטח לו מקום באוטובוס ולא יופיע ברשימה. כל נוסע מוזמן לתרום לעלות הנסיעה לפי יכולתו.

היכן יתקיים המסיק?

לא נפרסם לוח מפורט של כפרים שמגיעים אליהם מפאת צרכי בטחון ורצון לשמור על גמישות העבודה לכמו גורמים אחרים בשטח אנחנו בקשר עם כ50 כפרים ולא רק אחד או שנים ולכן הגמישות הזאת חיונית לנו כי אין לנו היכולת תקצבית ואנושית לענות על כל הצרכים.

האם תהיה אבטחה במקום?

ככלל נגיע למקומות עם אבטחה צבאית, אך לא תמיד, ולכן נרצה לדעת מראש על מי מוכן להסתכן בכך ומי לא. כל המשתתפים מתבקשים להיות מצויידים בתעודה מזהה בתוקף (תעודת זהות, דרכון. רשיון נהיגה), אוכל ליום, מים, בגדי עבודה (וכן  רגישות לחברה המוסלמית המסורתית), נעלים סגורות  והגנה מהשמש.

בירורים והרשמה:

מסיק הזיתים מהווה אירוע עם חשיבות כלכלית קריטית בגדה המערבית. פעולותיהם של אלו המתכוונים למנוע מחקלאים לעבד את אדמתם יפגעו קשות ביכולת של פלסטינים רבים לכלכל את עצמם ואת בני/ות משפחתם כמו גם להישאר על אדמתם

בכל שנה, ארגון רבנים למען זכויות האדם שולח מתנדבים לפעול כגורם שחוצץ בין החקלאים הפלסטינים ואלו המאיימים על רווחתם. יחד עם מתנדבים מכל העולם, אנחנו משתתפים/ות במסיק, מפגינים/ות סולידריות ומקווים/ות לבסס את יכולתם של החקלאים הפלסטינים להשאר על אדמתם

בברכת חג שמח ומסיק מוצלח ושקט לכולנו,

הרב יחיאל גריינימן

צפו: מסיקים בשנים קודמות: