דיווחים על אלימות כנגד מבקשי מקלט ופעילי זכויות ישראלים במחאת "צעדת החופש" בחורשה סמוך ליישוב ניצנה ›

בתמונה: מבקש מקלט אפריקאי דורש צדק, בפינוי צעדת החירות בניצנה. צילם: הרב אריק אשרמן
בתמונה: מבקש מקלט אפריקאי דורש צדק, בפינוי צעדת החירות בניצנה. צילם: הרב אריק אשרמן

הודעה לעיתונות: דיווחים על אלימות כנגד מבקשי מקלט ופעילי זכויות ישראלים במחאת "צעדת החופש" בחורשה סמוך ליישוב ניצנה. 

אמש, (יום א') פונו מאות מבקשי מקלט אפריקאים שהתמקמו בחורשה ליד היישוב ניצנה. הם פונו באלימות על ידי כוחות יס"מ ופקחי מחלקת ההגירה, כמו גם פעילות של אנשים על אזרחי שככל הנראה היו רבש"צים של יישובים סמוכים.

 

צפו: גלעד שלמור, כתב חדשות 2 מזועזע מהמעצר האלים שהיה עֵד לו, צועק על השוטר ופקח ההגירה: אתה לא מתבייש לבעוט לו בראש?

מבקשי המקלט רצו במסגרת מחאתם להגיע ל"אזור בינלאומי", על הגבול, כדי לבקש מהקהילה הבינלאומית לקחת עליהם אחריות. בבחינת: אם ישראל לא עושה את זה, שמישהו אחר ייעשה את זה. הטריגר למחאה היה החמרה בתנאים במתקן "חולות" – למשל סנקצייה של כליאה בכלא "סהרונים" את מי שאיחר לאחת משלוש החתימות היומיות בהם מחוייבים שוהי "חולות". מתקן "חולות" לא עומד, לטענת מבקשי המקלט, ברבים מהסטנדרטים המקובלים שמגדירים מהו "מחנה פליטים".

פעילת זכויות אדם שנכחה בשטח ושחוששת לחשוף את שמה, מספרת על מספר אירועי אלימות: ראיתי אדם על אזרחי, ככל הנראה רבש"צ שאיים וכיוון רובה לפנים של פעיל ישראלי שצילם את הפינוי;  לקראת סוף ההפגנה הגיעה פעילה מבוגרת כבת 50 וצילמה את סוף הפינוי (לאחר שכבר שככה המהומה), ובחור על אזרחי הפיל אותה לרצפה בעט בה, שבר לה את המצלמה ולקח לה את כרטיס הזכרון. היה בחור סודני שרוסקה לו הפיקה של הברך ושני מבקשי מקלט שהתעלפו, הם פונו שלושתם לסורוקה; היו כוחות שריססו גז פלפל בצורה כל כך רחבה שכוחות משטר ופקחי הגירה נפגעו מכך בעצמם; רכב של פעילים שחנה ליד החממות של קדש ברנע – ניפצו את אחד מהחלונות [צילומים מצורפים]; רכב שחנה ליד החורשה, נוקבו 3 מצמיגיו. לטענת הפעילה פקחי ההגירה היו אלימים במיוחד. קצין משטרה צעק במגפון על כוחות פקחי ההגירה: "אני מבקש לעבוד לפי הנהלים". רמז לכך שהיו הפרות בוטות. ואפילו ביקש מכוחות ההגירה לסגת. 

הרב אריק אשרמן מציג את חולצתו המוכתמת מגז פלפל בעת הפינוי האלים של צעדת החירות של הפליטים ומבקשי המקלט

הרב אריק אשרמן מציג את חולצתו המוכתמת מגז פלפל בעת הפינוי האלים של צעדת החירות של הפליטים ומבקשי המקלט

הרב אריק אשרמן נשיא "רבנים למען זכויות האדם", שהשתתף במחאה, מספר כי רוסס בגז פלפל בפניו בעת שצילם את הפינוי ומבלי שהפריע לכוחות. בשלב כלשהו הוא עמד בצד ואנשים לבושים באזרחי [ככל הנראה רבש"צים של היישובים הסמוכים] הכו אותו אחרי שכבר לא היה בתוך זירת המחאה, חטפו לו את המכשיר הסלולרי, וכשהוא ניסה לקחת מהם את המכשיר בחזרה הוא נשבר. שוטרים שנכחו במקום סירבו לעצור אותם.

פעילים ישראלים שנכחו במחאה לא ראו, בניגוד לטענות בתקשורת, זריקת אבנים או עימותים. לפי הפעילים, גם אם היה מקרה חריג, רוב מבקשי המקלט נראים בבירור בתיעוד כנאחזים בעצים או אחד בשני בהתנגדות אזרחית פאסיבית ובלתי אלימה. המשטרה יכולה הייתה לנהוג בברוטאליות רבה וכל כך לא מידתית רק לאחר חודשים ארוכים של הסתה תקשורתית וממשלתית כנגד ציבור מבקשי המקלט, אומרים הפעילים.

ניפוץ שמשת רכב פעילים בהפגנת הפליטים

ניפוץ שמשת רכב פעילים בהפגנת הפליטים

ניפוץ שמשת רכב פעילים בהפגנת הפליטים

ניפוץ שמשת רכב פעילים בהפגנת הפליטים

10509681_1504299739803215_8979905359037814926_n

  • עוד תמונות וסרטונים:

 

*

*

*

*

*

*

*

ב' בתמוז התשע"ד     |     30.06.14

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.