תכנית "מעגלי תעסוקה" (ויסקונסין) עלולה לפגוע בזכויות משתתפיה ›

פוסטר הסרט "ויסקונסין" של יונתן בן אפרת וישי גולן. רק 8% מהמשתתפים בתוכנית זכו להכשרה מקצועית, ורק 5% קיבלו שיקום מקצועי

ארגוני זכויות האדם, שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם והאגודה לזכויות האזרח, פנו אתמול (13.1) בדחיפות לועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת: "משרד הכלכלה מקדם תכנית דומה לתכנית ויסקונסין – שאותה, כזכור, הכנסת דחתה". 

במסמך של רבנים למען זכויות האדם והאגודה לזכויות האזרח, מנתחים שני הארגונים את הפרטים הידועים על תוכנית "מעגלי תעסוקה" ומתריעים: חשש כבד כי משרד הכלכלה מנסה להפריט סמכויות שלטוניות, ובפרט – העברת ההחלטה על שלילת קצבאות לאחריות גורמים פרטיים.

הקשיבו: הרב עדית לב בראיון ברשת ב' מסבירה את הסכנות של התכנית

על פי כוונות משרד הכלכלה, התכנית צפויה להתחיל לפעול כבר השבוע, החל מיום רביעי, ה- 15.1.2014, בישובים ביתר עילית, מודיעין, ירושלים, בית שמש, בני ברק, טבריה, חיפה, אום אל פאחם ואשדוד, ולחול על כל מקבלי הבטחת הכנסה חדשים עד גיל 49 (כולל). בשלב השני, צפויה התכנית לפעול גם ברחובות, תל אביב, בת ים, טייבה, ערד, באר שבע ורהט.

התכנית תפעל במתכונת מופרטת בתוך לשכות התעסוקה, על ידי צוות חיצוני של 'מאמנים' ומנחי סדנאות. רוב מרכיבי התכנית אינם גלויים, אולם במענה לניסיונות האגודה לזכויות האזרח לקבל מידע נוסף על אודות התוכנית, נמסר להם רק כי "התוכנית עדיין בגיבוש ולכן אין כרגע טעם למסור מידע לגביה." בינתיים, מתברר כי יישום התוכנית התוכנית יחל השבוע בהיקף נרחב. ככל הידוע, משתתפי התכנית לא יורשו להשתחרר ממנה.

הרב עדית לב, מנהלת תחום צדק חברתי ברבנים למען זכויות האדם: "עבור אלו שעליהם תחול התוכנית, לא מדובר ב'פיילוט', אלא בתנאים בקצבת הקיום הבסיסית והמינימלית ביותר שמדינת ישראל מספקת. בניסוי על בני אדם יש מי שמשלם את המחיר".

לדברי עו"ד טלי ניר, ראש מחלקת זכויות חברתיות באגודה לזכויות האזרח: "כנסת ישראל ביטלה את תכנית ויסקונסין לאחר שתי גרסאותיה השונות, ולא הסכימה לחדשה בגרסאות חדשות, ולא בכדי. הפרטת שירות התעסוקה פגעה אנושות בזכותם של המשתתפים לכבוד, ולא הצליחה לשפר את מצבם הכלכלי או התעסוקתי. במקום לחזק את שירות התעסוקה ולתת לו את התקציבים והכלים הנדרשים לסיוע משמעותי לדורשי העבודה, מנסים משרדי האוצר והכלכלה לחזור על טעות ההפרטה, מבלי לתת פרטים בסיסיים על התכנית לציבור".   

לדברי ניצן תנעמי, מקדמת מדיניות, רבנים למען זכויות האדם: "שוב ממשלת ישראל מעדיפה להקצות כספים לגורמים פרטיים, לשירות שיעילותו לא הוכחה (ושבעבר תוכניות דומות הוכחו כמזיקות), וזאת במקום להשקיע בשירות הציבורי. גם פה מיישמים את השיטה הידועה במסגרתה מייבשים תקציבית שירות ציבורי, וזאת על מנת 'להוכיח', כיביכול, שהוא אינו יעיל, ולהפריטו. משרדי האוצר והכלכלה צריכים להשקיע תקציב ביצירת מקומות עבודה ראויים, ולא בתוכניות הפרטה שנכשלו בעבר."

אודות רבנים למען זכויות האדם

שומרי משפט הוא היום הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה כיום כמאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות. שומרי משפט אינו ארגון פוליטי מפלגתי. שומרי משפט הוא הארגון הרבני היחיד בארץ שפועלים בו במשותף רבנים אורתודוקסים, מתקדמים (רפורמים), מסורתיים (קונסרבטיבים), מתחדשים (רקונסטרוקציוניסטים) ורבני ריניואל (Renewal). בין חבריו רבנים המכהנים בתפקידים ציבוריים, מחנכים ורבני קהילות, אשר יכולים להביא הן לשינוי בשטח והן לשינוי תודעתי. שומרי משפט משמש שופר להפצת מידע על זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים. שומרי משפט פועל בשיתוף פעולה עם ארגוני זכויות אדם בארץ ובעולם. שומרי משפט פועל מהקמתו, לקידום זכויותיהם של השכבות החלשות בחברה, לשמירה על זכויותיהם של המיעוטים בישראל וכן של פלשתינאים בשטחים ולמניעת הפרות בוטות של זכויות אדם בסיסיות של מהגרי העבודה. הארגון מפעיל לחצים על קובעי המדיניות בישראל, למען הבטחת השמירה על זכויות האדם של הקבוצות החלשות, בהן הזכות לטיפול רפואי, קורת גג, חינוך ורמת חיים מינימאלית. מאז ייסודו, השתתפו אלפי מתנדבים במאות פעילויות של עשיית צדק במדינה ובחברה.