כרונולוגיה של אלימות נגד עונת המסיק הפלסטיני ›

[Photo: From a video of a settler attack on olive harvesters near the village of Burin, October 21 2013
[התקיפה של המתנדבים והמוסקים ליד התנחלות יצהר, באדמות הכפר בורין. תצלום מתוך הסרטון שצילם מוניר קאדוס מ"יש דין" בתמונה שהגיעה לניו יורק טיימסPhoto: From a video of a settler attack on olive harvesters near the village of Burin, October 21 2013] 

האלימות נגד עונת המסיק הפלסטיני ממשיכה. ההבטחה של כוחות הביטחון לאבטח את החקלאים הפלסטינים, לא ממומשת. יתרה מכך, אנו מדווחים לצבא על הגעתנו לאיזורים מסוימים בעייתים כגון (אדמות בורין ליד התנחלות יצהר, או האדמות לצד חוות גלעד) ובכל זאת הוא לא שולח חיילים לאבטח ולשמור על הסדר התקין. אנו רואים התנהלות זאת כחמורה ביותר וכהפקרת החקלאים הפלסטינים לאלימות בלתי מרוסנת של פורעים ישראלים קיצוניים. הנה רצף כרונולוגי של אלימות נגד עונת המסיק הפלסטיני.

26.10 – תקיפת רועה  – זהירות, תמונות קשות: פעילי ימין קיצוני הגיעו מכיוון המאחז "עדי עד" ותקפו קשות רועים פלסטינים ממוראייר. בתמונה רועה פלסטיני שפתחו את ראשו באכזריות עם מכת אלה כשניסה על דוד מבוגר שלו.

לקריאה נוספת:

24.10 – תקיפת חמורה של צלם וגניבת רכוש ליד התנחלות יצהר – פעילי רבנים למען זכויות האדם שעסקו במסיק בכפר הפלסטיני בורין, זיהו כי בסמוך להתנחלות יצהר הותקף צלם דוקומנטרי ישראלי בידי רעולי פנים, הוא הוכה, הופל לקרקע ואחת מהמצלמות שלו וכן חצובה נגנבו. החוצובה הושלכה ונמצאה אך את המצלמה לקחו התוקפים. כמו כן נראה שהוא רוסס בגז פלפל או חומר חריף אחר.
 צילום: מוניר קאדוס מ
צילום: מוניר קאדוס מ"יש דין". 2 מוסקי זיתים פלסטינים ו-2 מתנדבים ישראלים נפצעו היום לאחר שהותקפו במוטות ברזל על ידי קיצוניים, סמוך ליצהר

  • 20.10 תקיפת מתנדבים ומוסקים עם מוטות ברזל ליד התנחלות יצהר – פעילים שלנו ביחד עם פעילי תנועת "יש דין" דיווח כי 2 מוסקי זיתים פלסטינים ו-2 מתנדבים ישראלים נפצעו לאחר שהותקפו במוטות ברזל על ידי קיצוניים, סמוך ליצהר. ההתנכלות החלה כשירדו מספר ישראלים קיצוניים מכיוון ההתנחלות יצהר ותקפו במוטות ברזל חקלאים פלסטינים שעסקו במסיק הזיתים ופעילים ישראלים של ארגון "רבנים למען זכויות האדם" שסייעו להם. התוקפים שירדו מכיוון יצהר הצליחו לפצוע עם אלות ואבנים שני חקלאים פלסטינים ושני מתנדבים יהודים של "רבנים למען זכויות האדם" שנפצעו בפנים: פעיל בן 71 ופעילה בת 18.

הרב אריק אשרמן, נשיא "רבנים למען זכויות האדם": "לא המדרש העיקר אלא המעשה – שמענו הרבה הבטחות מכוחות הביטחון בחודשים האחרונים לגבי אבטחת המסיק הפלסטיני ועצי הזית של החקלאים. במקרים רבים גם ראינו רצון אמיתי. אבל תמוהה בעינינו שרעולי פנים הצליחו לרדת מרחק לא קצר מיצהר ולתקוף, כאשר הצבא ידע שיתקיים היום מסיק במקום, שהאזור ידוע לשמצה כאלים, וכי חקלאים ומתנדבים שלנו הותקפו באותו מקום גם בשבוע שעבר. קרוב לאלפיים עצים הושחתו או נשרפו בחודשיים האחרונים בגדה במקומות הידועים כמועדים לפורענות. מדובר במחדל. ידוע לנו שהחטיבות המרחביות קיבלו פחות תיגבור בתקופת המסיק הזו לעומת שנים קודמות. מזל שמתנדבינו היו שם היום ובשבוע שעבר להזעיק את כוחות הביטחון ולעמוד חיץ בגופם מול התוקפים, אחרת היו התוצאות יכולות להיות גרועות מכך".

צפו: התקיפה של פעילי זכויות אדם ומוסקים פלסטינים ליד התנחלות יצהר, באדמות בורין – ערוץ 2

צפו: יואב סילבר, מתנדב של רבנים למען זכויות האדם, שהותקף אתמול מספר את הסיפור, וגם מסביר מדוע הוא מתנדב אצלנו – התוכנית של לונדון וקירשנבאום בערוץ 10

 

  • 20.10 כריתות עצים בקריוט – כ-60 עצי זית מבוגרים (בני מאות שנים) נכרתו בכפר הפלסטיני קריוט בידי קיצוניים – כך מדווח איש השטח הפלסטיני של ארגונינו. הצער על פני החקלאים ניכר ומניע אותנו לפעול ולדרוש בכל תוקף מכוחות הביטחון והממשלה לפעול בנידון. לאחר הרס המאחז הקטן בידי כוחות הביטחון, הוצתו אתמול בג'אלוד 500 עצי זית, שבע מכוניות הושחתו באבנים, בית ספר נרגם באבנים. התוקפים תקפו גם את המשטרה ואת צה"ל. שישה נעצרו ובתוכם שני קטינים.

 

  • 10.10 בית נשרף בכפר הפלסטיני בורין מרימוני גז – לפי דיווחי הפלסטינים בשבת זרק הצבא 3 רימוני גז והלם לתוך בית בבורין וככל הנראה מניצוץ או החום נוצרה דליקה בבית משפחה בכפר בורין. 2 פעוטות שהיו בבית סבלו מקשיי נשימה חמורים וחולצו. לפי הפלסטינים כוחות צה"ל נכנסו לכפר בשל זריקות אבנים אך זרקו רימוני עשן והלם בצורה לא סלקטיבית. לטענת הפלסטינים, הרימונים שנכנסו לבית שנשרף נכנסו דרך חלון קטן כך שיש חשד של הפלסטינים כי הם נזרקו במכוון. עוד על האירוע באלבום תמונות בעמוד הפייסבוק של "רבנים למען זכויות האדם".

 

צפו: התקרית של תקיפת ג'אלוד ושריפת 400 עצי זית בתוכנית "לונדון וקירשנבאום" בערוץ 10

 

  • 7.10.2013 שורה של תקריות ונדליזם עם פתיחת עונת מסיק הזיתים הפלסטיני – למרות הבטחות הצבא לאבטח היטב נקודות מועדות לפורענות ליד מאחזים המאופיינים בקיצוניות, שורה של אירועי כריתת עצים (המכונים"תג מחיר") התגלו לאחרונה. עם פתיחת עונת המסיק מתחילה כבר הפגיעה בחקלאות הפלסטינית: סה"כ 85 עצי זית כרותים ב-3 תקריות נתגלו. הפלסטינים גילו שבלילה (בין ה-6 וה-7 לאוקטובר) עקרו להם 60 שתילי זית בני 5 שנים, בכפר ג'ית – בצד הפונה לחלק הצפוני של חוות גלעד, (אזור קלקיליה). בנוסף, חקלאי בשם סולימאן ג'אבר, תושב כופר לאקף, גילה שכרתו לו 17 עצים בתוך הגדר של ההתנחלות קרני שומרון, מערבית לרמת גלעד. לאותו חקלאי זו הפעם השלישית מחודש ספטמבר עד עכשיו שהוא חווה פגיעה בעצים. הוא מציין בשיחה עמנו כי אם מישהו היה פוגע בעצים של ההתנחלות השמירה של ההתנחלות הייתה מייד תופסת אותו, אז כיצד זה השמירה של ההתנחלות פספסה 3 אירועי התנכלות בתוך גדר ההתנחלות.

באירוע נוסף, פלסטינים מראס כרכר, באזור רמאללה, גילו פגיעה בשמונה עצים ע"י המאחז נריה ועינות אמיר. בנוסף לאירועים העכשוויים, גם ב-20 בספטמבר, גילה חקלאי מכפר קדום פגיעה ב-70 עצים מערבית לקדומים.

רבנים למען זכויות האדם: למרות הבטחות הצבא, הם לא מסוגלים או לא מוכנים להקציב את המשאבים הדרושים כדי למגר את התופעה הזאת שמסבה נזק רב לחקלאים פלסטינים. מניסיון העבר כשיש רצון טוב הצבא מצליח באבטחת החקלאות הפלסטינית.

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.