תקיפה חמורה של מתנחלים בכפר הפלסטיני ג'אלוד וכ-400 עצי זית שרופים ›

הצתה של כ-400 עצים בג'אלוד
תקיפה חמורה של מתנחלים בכפר הפלסטיני ג'אלוד וכ-400 עצי זית שרופים; ככל הנראה כנקמה על פינוי מאחז.
פלסטינים מדווחים כי ביום  ד', ה-09.10.13 – בשעות הצהריים, בוצעה תקיפה משולבת של 3 קבוצות של ישראלים קיצוניים בכפר הפלסטיני ג'אלוד: בעקבות הצתה שביצעה אחת מהקבוצות נשרפו כ-400 עצי זית במטע השייך לכפר, קבוצה שנייה השחיתה 5 מכוניות פלסטיניות (6 לפי דיווח ראשוני) ובית ספר פלסטיני בכפר הותקף ברגימת אבנים ע"י קבוצה שלישית. לתמונות לחץ\י כאן
——
דיווחים בתקשורת:
האירוע החמור סוקר במספר דיווחים: בתוכנית "לונדון וקירשנבאום", בג'רוזלם פוסט, באתר מגפון, ובאתר חדשות פלסטיני.  התפארות על הפעולה פורסמה גם באתר "הקול היהודי" המזוהה עם הימין הקיצוני. הפרסום באתר  משייך את הפעולה הזו כ"תג מחיר" על פינוי מאחז סמוך – גבעת גאולת ציון – ע"י כוחות הביטחון
—–
התקיפה בג'אלוד באה לאחר שורה של הבטחות של כוחות הביטחון ובפרט של מפקדי החטיבות המרחביות להגביר את האבטחה בעונה הרגישה של מסיק הזיתים או סמוך לפינוי מאחזים.
הרב אריק אשרמן, נשיא רבנים למען זכויות האדם:
מדובר על פוגרום, לא פחות. רק הבוקר שלחנו מכתב התרעה, יחד עם ארגון יש דין, המתעד את הנזק הרב שנתגלה בימים האחרונים. על אף כל השיחות שלנו עם הצבא וההבטחות שקיבלנו לתגבר את השמירה על החקלאות הפלסטינית בתקופה של לפני ובזמן עונת מסיק הזיתים, אנו רואים כי התוצאות מלמדות שאין מאמץ מספק. מניסיון העבר אנו יודעים כי לצה"ל היכולת להפסיק סדרת תנכלויות מצד מתנחלים קיצוניים כשאכן יש רצון טוב להשקיע את המשאבים הדרושים לכך. כך ב-2009 הופסקו ההתנכלויות מצד חוות גלעד כאשר נקטו האמצעים המתאימים.
החובה לעשות מאמצים אקטיביים להגן על הפלסטינים מעוגנת גם בבג"צ מוראר.
הפגיעה היא עניין מתמשך ולא נקודתי: מדיווחים שלנו הצבא יודע על מקום בו נגנבו חלק מהזיתים, והתרענו בפניהם שאם לא יקדימו שם את המסיק ויספקו אבטחה שוטפת לא יישאר כלום עד שהחקלאים יגיעו למסוק. ואם נכונה הטענה היא שמדובר על תג מחיר, הרי שעשרות פעמים הזהרנו את הצבא שסביב פינוי מאחזים הם לא עושים די להגן נגד פעולות הנקם שצפויות לבוא.
מתוך המכתב המשותף לרבנים למען זכויות האדם ויש דין, שנשלח הבוקר למפקדי החטיבות המרחביות בגדה:
 1. הננו פונים אליכם בבקשה לעמוד בהתחייבותכם לתגבר את ההגנה על עצי זית בתקופת המסיק,  וזאת בעקבות מספר אירועי השחתה וגניבה ברחבי הגדה המערבית.

 1. במהלך השבועות האחרונים נפגשו נציגינו עם רובכם כהכנה לתקופת המסיק. העלינו בפניכם את חשיבות ההגנה על עצי הזית הפרטיים של האוכלוסייה המקומית מפני מעשי השחתה וגניבת יבול מעבר לשעות בהן מתבצע המסיק עצמו וככל הניתן בכל שעות היממה, ובפרט במקומות המועדים לפורענות.

 1. לצערנו הרב הושחתו בימים האחרונים עצי זית פרטיים רבים ברחבי הגדה. המקרים שיפורטו להלן מדגישים את הצורך בהגנה על הרכוש:

 1. בבוקר ה- 11.9.13 גילו לדאבונם תושבי הכפר דיר אל חטב הסמוך להתנחלות אלון מורה שבשומרון כי כ-500 מעציהם נשרפו.

 2. בבוקר ה- 20.9.13 גילו לדאבונם תושבי הכפר קדום, הנמצא מערבית להתנחלות קדומים שבשומרון ולמאחזיה הבלתי חוקיים, כי כ-27 עצי זית הועלו באש. למחרת, גילו תושבי הכפר כי כ- 70 עצי זית נוספים נכרתו. סה"כ כ-100 עצים הושחתו.

 3. בבוקר ה- 2.10.13 גילו לדאבונם בני משפחת רבעי, בעלי מטע זיתים הנמצא דרומית למאחז הבלתי מורשה והידוע באלימות תושביו- חוות מעון בדרום הר חברון, כי מספר עצי זית שבבעלותם הושחתו. משפחה זו סובלת מהתנכלויות רבות מצד תושבי חוות מעון ועד כה הושחתו כ-150 עצי זית שבבעלותם. בתקופת המסיק נדרשת הגנה מוגברת על רכושם.

 4. בבוקר ה- 3.10.13 גילו לדאבונם בני משפחת שתאת, בעלי מטע זיתים דרום מערבית להתנחלות סוסיא, בשולי כביש 317 בדרום הר חברון, כי כ- 48 עצי הזית שבבעלותם נכרתו.

 5. בבוקר ה- 5.10.13 גילו לדאבונם בני משפחת פוכה, בעלי מטע זיתים בסמוך להתנחלות שבי שומרון, כי כ- 130 עצי זית שבבעלותם הושחתו.

 6. בבוקר ה- 5.10.13 גילו לדאבונם תושבי הכפר דיר שרף הסמוך להתנחלות שבי שומרון שכ-15 עצי זית נכרתו. בנוסף, יבול זיתים נגנב מהעצים.

 7. לתושבי הכפר ג'ית הנמצא מזרחית להתנחלות קדום בשומרון הושחתו לאחרונה כ-90 עצי זית. כ-30 עצים הושחתו לפני כשבוע ועוד כ-60 ביום -7.10.13. בנוסף, יבול זיתים נגנב מהעצים.

 8. בבוקר ה- 7.10.13 גילה לדאבונו תושב הכפר לאקף באזור קלקיליה, כי כ-18 עצי זית בוגרים  שבבעלותו, הנמצאים בתוך גדר ההתנחלות קרני שומרון, נכרתו. השחתה זו מתווספת לכ-18 עצי זית של תושבי הכפר שנכרתו ביום 17.09.13 ולכ-17 עצי זית של תושבי הכפר שנכרתו ביום 15.9.13. סה"כ כ-50 עצי זית הושחתו בשבועות האחרונים.

 9. בבוקר ה- 7.10.13 גילו לדאבונם תושבי הכפר ראס קרקר הנמצא בסמוך למאחז הבלתי מורשה זית רענן בבנימין כי כ- 8 עצי זית בוגרים הושחתו.

 10. בבוקר ה- 7.10.13 גילו לדאבונם תושבי הכפר פרעתא, הנמצא בסמוך למאחז הבלתי מורשה חוות גלעד שבשומרון, כי כ-35 עצי זית נכרתו. בנוסף, מצאו כי כ-25% מכל יבול הזיתים כבר נגנב מהעצים.

 1. עיניכם הרואות כי השחתת עצי זית ברחבי הגדה המערבית וגניבת יבול מהעצים מתרחשות באופן תדיר בתקופה זו. נזכיר כי במסגרת בג"צ מוראר קבע בית המשפט העליון כי יש לאפשר לתושבי המקומיים למסוק את זיתיהם "עד הזית האחרון". פסיקה זו מחייבת הגנה על הרכוש על מנת שזה לא יישחת או ייגנב בטרם יימסק גם הזית הראשון.

 1. המקרים הרבים שפורטו לעיל מדגישים כי עד כה נכשלתם בתפקידכם להגן על הרכוש. נבקש פירוט הפעולות שבכוונתכם לעשות על מנת ליתן הגנה מקסימאלית בתקופה הקרובה למקור הפרנסה העיקרי של משפחות רבות ברחבי הגדה המערבית.

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.