דוח חדש: החקלאות של המתנחלים כלי לדחיקת פלסטינים ›

התמונה של השתלטות חקלאית בבקעת הירדן מתוך הדוח. שימו לב כי קיצוניים מקרב המתנחלים לא חסו אפילו על בני החסות הנוצרים שלהם, ומחקו את האות "נ" בשלט התודה ל"ידידים נוצרים", כך שכעת הם מכונים "צרים", כלומר אויבים.

הדוח של הארגון החדש "כרם נבות", שנכתב על ידי החוקר דרור אטקס (בסיוע עו"ד קמר מישראקי אסעד מ"רבנים למען זכויות האדם") מראה כיצד מראשית השליטה הצבאית הישראלית בגדה שמשה החקלאות כלי לתפוס שטחים ולמנוע אותם מפיתוח פלסטיני. הדוח מלמד כי שטחים חקלאיים בידי ישראלים בגדה תופסים כ-93 אלף דונם, הרבה יותר מהשטח הבנוי של ההתנחלויות המגיע לכ-60 אלף דונם. לקריאת הדוח [אנגלית]

וכך כותב אטקס על הדוח:

המסמך נכתב על בסיס מסד נתונים מקיף שנבנה במהלך מספר שנים,  הכולל את כל השטחים החקלאיים הישראליים המוכרים לי נכון להיום. זהו הנסיון הראשון הידוע לי, להקיף את הנושא הזה ממספר כיוונים שונים.

הנספח המשפטי המופיע בסוף המסמך, הוא תרומתה הנאה של קמר משירקי-אסעד, מנהלת המחלקה המשפטית של 'שומרי משפט' העוסקת יחד עם חברותיה המסורות במחלקה, במגוון היבטים משפטיים הקשורים לנושאו של דו"ח זה, ועל כך תודות לה.

מסיבות טכניות הגרסה האנגלית הושלמה קודם  לזו העברית ולכן אני מקדים ושולח אותה. בעוד מספר שבועות כאשר תושלם הגרסה העברית, אפיץ גם אותה.

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.