הודעה לעיתונות: תוכנית חדשה לגירוש שבט הג'הלין ממישור אדומים תפורסם בקרוב ›

920048_501673936561036_1141336475_o
התמונה מתוך סיור שערכנו בחאן אל אחמר, במישור אדומים
הודעה לעיתונות: 
 

ביום ה' ה-18.04.13, התקיימה מסיבת עיתונאים ביישוב הבדואי-פלסטיני, חאן אל אחמאר בה נחשפה תוכנית חדשה לגירוש שבט הג'אהלין ממישור אדומים לאזור צפונית ליריחו. המינהל האזרחי אמור לפרסם את התוכנית בקרוב.

מסיבת עיתונאים, ביוזמת התושבים ועו"ד שלמה לקר המייצג אותם, כללה הצגה של תכנית חדשה של המינהל האזרחי להעברה בכפייה של בני היישוב חאן אל אחמאר [בני שבט הג'האלין]. חאן אל אחמאר הינו יישוב של אוהלים ופחונים, שתושביו חיים בעוני מחפיר. לאחר שבמינהל האזרחי תכננו בעבר להעביר את בני השבט למזבלה ליד אבו דיס, כעת – לפי מקורות מהימנים וגורמים רשמיים במינהל – מתכננים ככל הנראה להעביר את בני השבט בכפייה לאזור צפונית ליריחו, בצמוד לשטח A.

קציני מינהל אף השאירו לבני השבט מפות ותוכניות רשמיות לגבי המיקום החדש המיועד להם, ולעו"ד לקר נמסר כי התוכניות יפורסמו בקרוב לאחר ששר הביטחון החדש, משה יעלון, יחתום עליהן. מתחקיר של ארגון "במקום" ועו"ד לקר עולה כי באזור המיועד לג'האלין חיים כבר חקלאים פלסטינים, ולכן העברת שבט הג'האלין לשם צפויה ליצור חיכוכים בין האוכלוסיות, לצמצם דרמטית את שטח המרעה של הצאן של בני השבט [שגם ככה מתפרנסים ומתקיימים מאוד בדוחק], ולבסוף התכנית לבנייה באזור לא לוקחת בחשבון את מאפייניה התרבותיים של האוכלוסייה הבדואית ולא תתאים להם. בחסות ההטבה של מתן אישורי בנייה [שאסורה ביישוב חאן אל אחמאר] עשויה האוכלוסיה למצוא עצה ללא פרנסה מספקת ועם הרבה עימותים.

רבנים למען זכויות האדם שסייעו בבניית בית הספר מצמיגים ביישוב, מתעתדים לפתוח בקמפיין ציבורי נגד התוכנית.

הכפר חאן אל אחמאר ממוקם סמוך להתנחלות כפר אדומים שתוכניות ההתרחבות שלה מכוונות לשטחים בהם יושב הכפר הבדואי-פלסטיני. מיקומו גם סמוך לאזור E1 ונוח לגורמים פוליטיים לסלק תושבים פלסטינים מהשטח מסיבות פוליטיות-מדיניות. חאן אל אחמאר הוא מן היישובים העניים ביותר בגדה, במצב של "סלאמס" ונטול כל כוח פוליטי; כפר אדומים הוא אחד היישוב הקטנים בעלי הכוח הפוליטי הגדול ביותר בארץ – גרים בו שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, ח"כ לשעבר אריה אלדד, יו"ר הסוכנות היהודית ולשעבר שגריר ישראל בארה"ב, סלי מרידור ועוד בכירים.

רבנים למען זכויות האדם: מצב כזה בו לאנשים הכי מוחלשים מחאן אל אחמר אין כלל ייצוג בגופים המחליטים על חייהם, בעוד שלשכניהם בכפר אדומים יש ייצוג-יתר הוא זה שמוביל לעיוות שזועק לשמיים. הרש"ר הירש מזהיר אותנו כי מצב כזה גובל בפשע.

אל תתנו יד לגירוש שבט הג'אהלין – שתפו!

imagesלתמונות נוספות כנסו לאלבום הפייסבוק שלנו

אודות רבנים למען זכויות האדם

שומרי משפט הוא היום הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה כיום כמאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות. שומרי משפט אינו ארגון פוליטי מפלגתי. שומרי משפט הוא הארגון הרבני היחיד בארץ שפועלים בו במשותף רבנים אורתודוקסים, מתקדמים (רפורמים), מסורתיים (קונסרבטיבים), מתחדשים (רקונסטרוקציוניסטים) ורבני ריניואל (Renewal). בין חבריו רבנים המכהנים בתפקידים ציבוריים, מחנכים ורבני קהילות, אשר יכולים להביא הן לשינוי בשטח והן לשינוי תודעתי. שומרי משפט משמש שופר להפצת מידע על זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים. שומרי משפט פועל בשיתוף פעולה עם ארגוני זכויות אדם בארץ ובעולם. שומרי משפט פועל מהקמתו, לקידום זכויותיהם של השכבות החלשות בחברה, לשמירה על זכויותיהם של המיעוטים בישראל וכן של פלשתינאים בשטחים ולמניעת הפרות בוטות של זכויות אדם בסיסיות של מהגרי העבודה. הארגון מפעיל לחצים על קובעי המדיניות בישראל, למען הבטחת השמירה על זכויות האדם של הקבוצות החלשות, בהן הזכות לטיפול רפואי, קורת גג, חינוך ורמת חיים מינימאלית. מאז ייסודו, השתתפו אלפי מתנדבים במאות פעילויות של עשיית צדק במדינה ובחברה.