הודעה לעיתונות: תוכנית חדשה לגירוש שבט הג'הלין ממישור אדומים תפורסם בקרוב ›

התמונה מתוך סיור שערכנו בחאן אל אחמר, במישור אדומים
הודעה לעיתונות: 
 

ביום ה' ה-18.04.13, התקיימה מסיבת עיתונאים ביישוב הבדואי-פלסטיני, חאן אל אחמאר בה נחשפה תוכנית חדשה לגירוש שבט הג'אהלין ממישור אדומים לאזור צפונית ליריחו. המינהל האזרחי אמור לפרסם את התוכנית בקרוב.

מסיבת עיתונאים, ביוזמת התושבים ועו"ד שלמה לקר המייצג אותם, כללה הצגה של תכנית חדשה של המינהל האזרחי להעברה בכפייה של בני היישוב חאן אל אחמאר [בני שבט הג'האלין]. חאן אל אחמאר הינו יישוב של אוהלים ופחונים, שתושביו חיים בעוני מחפיר. לאחר שבמינהל האזרחי תכננו בעבר להעביר את בני השבט למזבלה ליד אבו דיס, כעת – לפי מקורות מהימנים וגורמים רשמיים במינהל – מתכננים ככל הנראה להעביר את בני השבט בכפייה לאזור צפונית ליריחו, בצמוד לשטח A.

קציני מינהל אף השאירו לבני השבט מפות ותוכניות רשמיות לגבי המיקום החדש המיועד להם, ולעו"ד לקר נמסר כי התוכניות יפורסמו בקרוב לאחר ששר הביטחון החדש, משה יעלון, יחתום עליהן. מתחקיר של ארגון "במקום" ועו"ד לקר עולה כי באזור המיועד לג'האלין חיים כבר חקלאים פלסטינים, ולכן העברת שבט הג'האלין לשם צפויה ליצור חיכוכים בין האוכלוסיות, לצמצם דרמטית את שטח המרעה של הצאן של בני השבט [שגם ככה מתפרנסים ומתקיימים מאוד בדוחק], ולבסוף התכנית לבנייה באזור לא לוקחת בחשבון את מאפייניה התרבותיים של האוכלוסייה הבדואית ולא תתאים להם. בחסות ההטבה של מתן אישורי בנייה [שאסורה ביישוב חאן אל אחמאר] עשויה האוכלוסיה למצוא עצה ללא פרנסה מספקת ועם הרבה עימותים.

רבנים למען זכויות האדם שסייעו בבניית בית הספר מצמיגים ביישוב, מתעתדים לפתוח בקמפיין ציבורי נגד התוכנית.

הכפר חאן אל אחמאר ממוקם סמוך להתנחלות כפר אדומים שתוכניות ההתרחבות שלה מכוונות לשטחים בהם יושב הכפר הבדואי-פלסטיני. מיקומו גם סמוך לאזור E1 ונוח לגורמים פוליטיים לסלק תושבים פלסטינים מהשטח מסיבות פוליטיות-מדיניות. חאן אל אחמאר הוא מן היישובים העניים ביותר בגדה, במצב של "סלאמס" ונטול כל כוח פוליטי; כפר אדומים הוא אחד היישוב הקטנים בעלי הכוח הפוליטי הגדול ביותר בארץ – גרים בו שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, ח"כ לשעבר אריה אלדד, יו"ר הסוכנות היהודית ולשעבר שגריר ישראל בארה"ב, סלי מרידור ועוד בכירים.

רבנים למען זכויות האדם: מצב כזה בו לאנשים הכי מוחלשים מחאן אל אחמר אין כלל ייצוג בגופים המחליטים על חייהם, בעוד שלשכניהם בכפר אדומים יש ייצוג-יתר הוא זה שמוביל לעיוות שזועק לשמיים. הרש"ר הירש מזהיר אותנו כי מצב כזה גובל בפשע.

אל תתנו יד לגירוש שבט הג'אהלין – שתפו!

imagesלתמונות נוספות כנסו לאלבום הפייסבוק שלנו

אודות רבנים למען זכויות האדם

רבנים למען זכויות האדם הוא הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה מעל מאה חברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.