זכויות אדם בשטחים – סיכום עבודת המחלקה המשפטית ›

249726_169891553072611_117581211636979_404375_5930227_n

המחלקה המשפטית הוקמה בשנת 2004, וכוללת היום מספר עורכי דין, פעילי שטח וסטודנטים למשפטים המתנדבים על בסיס קבוע. המחלקה מטפלת בתיקים באזורים שונים בגדה המערבית, אך פעילותה מתמקדת בעיקר באזור דרום הר חברון. המחלקה מייעצת לפלסטינים ומטפלת משפטית בסוגיית גישה לאדמות פרטיות, מניעה ופינוי של השתלטויות על אדמות, מדיניות תכנון והריסת בתים והפרת החוק הבינלאומי וזכויות האדם בשטחים. הטיפול המשפטי מתבצע ברמות שונות, וכולל מעקב שוטף מול רשויות החוק, כגון המנהל האזרחי, הצבא, המשטרה ועוד וכן עתירות לבג"צ והתנגדויות לוועדות במנהל האזרחי.

הסוגיות העיקריות של מחלקת משפטים

מניעת גישה לאדמות והשתלטויות על אדמות פלסטינים:

גישתם של חקלאים פלסטיניים לאדמותיהם נמנעת באופן שיטתי הן על-ידי תושבים מהתנחלויות והן על-ידי כוחות הביטחון. תושבים אלימים מהתנחלויות ומאחזים בלתי מורשים משתמשים בשיטות הפחדה, איומים בנשק קר וחם, השחתת יבול ואף אלימות פיזית במטרה לגרש חקלאים ורעי צאן מאדמותיהם. על אף שתפקידו של הריבון בשטח הוא לשמור על הסדר הציבורי, הצבא והמשטרה אינם מונעים את הגירוש ואף מסייעים לו בפועל על אף שאין לדבר בסיס חוקי. חיילים מגרשים את בעלי האדמה לבקשת תושבים מההתנחלויות ושוטרים אינם מבצעים את תפקידם לחקור את העבירות הפליליות המלוות לגירוש הכפוי ולהעמיד חשודים לדין. לאחר הגירוש הכפוי, פולשים פורעי החוק לאדמות לקוחותינו ומשתלטים עליהן, ובכך קובעים "עובדות בשטח" בכוח הזרוע וללא כל בסיס שבדין. לאחרונה התעצם גל האלימות באזור, אנשים הותקפו בסכינים ובאבנים וגלגלי רכבים וטרקטורים הושחתו. המחלקה המשפטית מגויסת לאפשר לפלסטינים גישה לאדמותיהם באמצעות הגנה אקטיבית מצד המדינה ולהחזרת אדמות שנגזלו. עורכי הדין במחלקה עומדים בקשר צמוד עם גורמי אכיפת החוק הרלבנטיים ומייצגים את לקוחותיהם בפני הערכאות המשפטיות הרלוונטיות.

מדיניות תכנון והריסות בתים בגדה:

המשפט הבינלאומי מחייב מדינה כובשת לשמור על הסדר הציבורי ועל רווחת האוכלוסייה הנכבשת בין השאר באמצעות תכנון.  למרות זאת, מדיניות התכנון והבנייה בגדה אינה מאפשרת לפלסטינים לקבל היתרי בנייה, ולפיכך בונים פלסטינים בעל כורחם ללא אישור חוקי. לא מדובר בעבריינות מצד פלסטינים, אלא בהפרה של אמנות בין לאומיות שישראל חתמה עליהן ואשררה אותן ופגיעה בזכויות תושבים מוגנים. העוול צורם לעין כאשר התנחלויות עם מבני קבע, מגרשי ספורט ובריכות שחיה עומדות במרחק מאות מטרים מהפחונים והאוהלים שבעליהם קיבלו צו הריסה. המחלקה הגישה עתירות לבג"צ על מנת למנוע הריסות של מבנים פלסטינים, החל מפחונים, שירותים, דירים ובריכות לאגירת מים וכלה בבתי מגורים, מסגדים ובתי ספר. בנוסף דורשת המחלקה מהמדינה לתכנן עבור הכפרים הפלסטינים, על מנת לשנות את המדיניות ולמנוע הריסות עתידיות והיא אף מעורבת ביוזמות תכנון מצד תושבי הכפרים עצמם.

עתירות בגין הפרת החוק הבינלאומי ומשפט זכויות האדם:

המחלקה המשפטית עותרת נגד הפרות של חוק בינלאומי והפרת משפט זכויות האדם על ידי מדינת ישראל ורשויותיה בשטחים הכבושים. כך למשל, הוגשו עתירות בעניין גדר ההפרדה, מכשולים "ביטחוניים" בעומק הגדה, תושבות קבע במרחב התפר וגירוש תושבים מכפריהם.